Tip redakcii
 

Chudnutie naopak: Neraňajkujte a kilá pôjdu dole samé

Neraňajkujte a schudnete! Tvrdí vo svojej knihe Martina Králičková. Podľa nej sa dá dopracovať k novej figúre pohodlne a bez cvičenia.

22. mája 2013, 13:00
Vynechajte raňajky a schudnete

Vynechajte raňajky a schudnete

Autor: profimedia.sk

Kniha Chudnutie bez diét a cvičenia zaujala nielen ženy, ktoré v lete túžia po sexi tele, ale aj odborníkov na výživu. Martina v nej totiž dáva rady, s ktorými sa nie každý dokáže stotožniť. Napríklad? Zo zásady neraňajkuje, nemyslí si, že športom sa dopracujete k nádhernej postave, a takmer nikdy nevarí. Po všetkých diétnych bestselleroch, ktoré rozdávajú presne opačné rady, je to tak trochu šokujúca zmena. Dnes má Martina o šestnásť kíl menej než v čase, keď sa vrcholovo venovala basketbalu. Na diéty neverí, pretože vyskúšala všetky a žiadna nemala dlhodobý efekt. Bývalá modelka má štyridsaťpäť rokov a konečne postavu, ktorú jej závidia aj dvadsiatničky.

Kolotoče diét

„Viem, čo je to mať nadváhu. Mala som ju aj napriek tomu, že som športovala, aj keď som sa snažila jesť čo najmenej. Mala som ju, keď som raňajkovala, aj keď som sa rozhodla po piatej už nejesť. Vlastne, celý dospelý život som bola na diétach a žiadna nezabrala,“ vysvetľuje vysoká brunetka, ktorá po štúdiu medicíny robila modelku v Č esku aj v Taliansku. Martina plynulo hovorí piatimi jazykmi, vedie jazykové kurzy a popritom radí ženám, ako konečne dosiahnuť postavu, po akej túžia. Obdivujem jej štíhly pás a dlhé nohy a nechce sa mi veriť, že kedysi sama bojovala s nadváhou.

„Moje nohy? To je kapitola sama osebe! Roky som sa pre ne trápila, riešila som, že nie sú dosť štíhle, ale nič som pre ne nespravila. Potom som si začala predstavovať, ako vchádzam do miestnosti plnej mužov a všetci obdivujú moje nohy. Začala som cvičiť a, čuduj sa svete, sen o krásnych nohách sa mi splnil. Musíte ku všetkému pristupovať pozitívne a hneď máte polovicu úspechu!“ Martina má šport v krvi, napokon, chodila na športové gymnázium a každý deň nechávala pri basketbale na palubovke dušu. Aj tak však tvrdí, že štíhle krivky nezávisia od toho, koľko sa hýbete, ale od toho, koľko toho zjete.

„Všetci sa čudovali – veď toľko športuješ, hrávaš basketbal, ako to, že máš 15 kíl navyše? To je pravda, ale len čo som prišla domov, zjedla som všetko, čo nebolo pribité. Nie jednu, ale dve klobásky, tri krajce chleba a podobne. Ľudia si myslia, že pri športe spálili viac ako v skutočnosti, takže majú pocit, že si môžu dopriať.“

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnej EMME alebo v pokračovaní ako súčasť Piana.

Kedy začala konečne chudnúť?

Hneď ako zistila, že všetko sa začína v obchode. Ak totiž kúpite zmrzlinu, aj ju zjete, ak kúpite dve balenia, zjete dve. Extra veľké chladničky, výhodné balenia potravín a obrovské nákupné vozíky, to všetko vás donúti jesť viac, ako by ste v skutočnosti potrebovali. „Ale najdôležitejšie zo všetkého je, aby ste sa už konečne prestali zaoberať jedlom. Ak naň budete ustavične myslieť, nikdy sa vám nepodarí schudnúť.“

Raňajkové záležitosti

Mimochodom, Martina neraňajkuje. „Áno, aj ja som počúvala, že raňajkovať je zdravé. A kedysi som sa napchávala chlebom s marmeládou alebo so salámou. Keď som robila modelku, jedla som len cereálie v presvedčení, že tak to má byť. A váha mi kolísala, mňa bolel žalúdok a nemala som žiadnu energiu,“ hovorí. Na ráno preto odporúča iba ovocie a ovocné šťavy, aj to až hodinu- dve po prebudení. Ovocia pritom môžete zjesť, koľko len chcete a akékoľvek máte radi. „Nepočúvajte rady o tom, že má veľa sacharidov a máte ho jesť len opatrne.

Ovocie má veľa vitamínov a enzýmov, rýchlo prejde tráviacim traktom a dodá vám veľa energie.“ Martina však priznáva, že aj ona má svoje neresti – klobásky a turecký med. A rada si dá cestoviny, syr, tuniaka, mozzarellu aj čokoládu. No nikdy ju nenachytáte s fľašou limonády, džúsu a len výnimočne si dá chlieb. Problém vidí najmä v cukroch, od ktorých sa človek veľmi ľahko stane závislým. „Cukry naozaj fungujú ako droga. Ale dám vám malú radu: Skúste si každý deň dať o jeden-dva krajíčky chleba či tabličku čokolády menej. Nebudete to vnímať ako obmedzovanie a za rok to spraví niekoľko kilogramov.“

Najväčšie chyby pri chudnutí

Hladujete, cvičíte a stále nič? Martina Králičková vám prezradí, kde je chyba.

  • Myslíte si, že jete málo Podľa štatistík nemá väčšina z nás prehľad o tom, čo sme počas dňa prijali, a sme presvedčení, že jeme menej než v skutočnosti.
  • Nakupujete v nesprávnom oddelení Až sa vyberiete do potravín, zdržte sa najviac v oddelení s ovocím a so zeleninou. „Nakúpte, koľko sa zmestí. Ovocie a zelenina sú pre vás najlepšie a pomôžu vám v chudnutí.“ Vyhýbajte sa oddeleniam, v ktorých len ťažko odolávate.
  • Nezaoberajte sa diétami Ak budete ustavične myslieť na to, čo ste zjedli, koľko toho bolo, či ste to vôbec mali jesť a že sa preto nezmestíte do šiat, úspech sa nikdy nedostaví. Cieľom je, aby vám váš typ stravovania vyhovoval, aby ste boli po jedle plná energie a nemuseli sa jedlom vôbec zaoberať. Postupne zistíte, že vám v reštaurácii ani nenapadne obzerať si jedálny lístok s vyprážanými jedlami a tučnými dezertmi.

Nenakupujte s veľkým vozíkom

Do vozíka sa zmestí šesťkusové balenie koly, ale kúpili by ste si ho, aj keby ste ho mali niesť v rukách? Najbližšie si vezmite na nákup len malý košík do ruky a uvidíte, koľko ušetríte kíl aj financií.

Stop váženiu

Nevážte sa každý deň! „Kedysi som sa vážila ráno aj večer, vždy vyzlečená do naha, aby sa neukázalo ani deko navyše. A zväčša som z váhy zostupovala sklamaná a nešťastná.“ Miesto váženia používajte ako meradlo vašej štíhlosti napríklad tesné džínsy.

Nepite hlúposti

Napríklad sladké nápoje, bublinkové limonády, džúsy. Zabudnite na všetko, čo nie je voda.

Jedzte jednoducho

Nemiešajte príliš veľa ingrediencií dokopy. Pokojne si dajte cestoviny, ale menej a bez omáčok, mäsa, smotany. Uprednostnite ľahšie alternatívy, napríklad aglio, olio e peperoncino. Zeleninu a ovocie preferujte v surovom stave, aby sa zachovali dôležité látky.

Autor: EMMA/ Broňa Horváthová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Chudnutie naopak: Neraňajkujte a kilá pôjdu dole samé
EMMA/ Broňa Horváthová