Tip redakcii
 

Chudnutie sa začína v hlave, pomôcť môže aj psychológ

Je to pravda! Zbaviť sa prebytočných kilogramov môžete s pomocou psychológa.

06. augusta 2013, 11:00
Chudnutie sa začína v hlave

Chudnutie sa začína v hlave

Autor: profimedia.sk

Zdá sa, že psychológia „strčí do vrecka“ delenú stravu, Dukanovu aj OMG diétu. Používa totiž metódy, ktoré vám nespôsobia nedostatok alebo nadbytok niektorých výživných látok ani jo-jo efekt. Zato vám dá naozaj vysoké šance schudnúť. Umožní vám pochopiť, prečo sa prejedáte, prečo rýchlo strácate motiváciu na schudnutie, prečo ste doteraz diétovali neúspešne či prečo nedokážete odolať sladkému…

Takto to funguje

Neúspešné chudnutie má podľa psychológov príčinu naozaj vo vašej hlave. Presnejšie vo vašich myšlienkach, názoroch a v tom, ako používate svoje emócie. „Spôsob vášho myslenia ovplyvňuje nielen to, ako sa cítite, ale aj to, ako sa správate. Nevhodné uvažovanie môže podporovať nevhodné správanie v súvislosti so stravovaním,“ upozorňuje Denisa Demovičová. A uvádza príklad: „Ak si budete hovoriť – som tučná, podobne ako moja mama, sestra, mám to dané geneticky, aj tak neschudnem, nech by som robila čokoľvek –, tak sa takto demotivovaná do znižovania hmotnosti pravdepodobne ani nepustíte.“

Podobné negatívne myšlienky môžu vaše odhodlanie sabotovať a slúžia ako lacná výhovorka, prečo sa nestravujete lepšie a prečo nešportujete. Psychologička však ponúka riešenie: „Takéto ‚toxické uvažovanie‘ zvládnete pomocou zvažovania reálnosti myšlienok. Môžete hľadať spôsoby, ako na danú situáciu pozerať inak, reálnejšie. Naozaj nie je možné, aby ste schudli? Naozaj je za tým iba genetická záťaž, neprispievajú k vašej a maminej nadváhe aj iné faktory? Čo vaše pohybové aktivity, nie je ich málo?“

Zajedám stres

Okrem spôsobu uvažovania môžu k nadváhe viesť aj rôzne emočné stavy. „Najčastejšie ‚zajedáte‘ negatívne emócie, ako je hnev, úzkosť, smútok, strach, ale prostredníctvom jedla si môžete, naopak, umocňovať aj chvíle pohody. Jedlo teda môže fungovať ako odmena, trest, prostriedok na upokojenie, ‚bolestné‘ a podobne. Takémuto správaniu ste sa mohli naučiť už v detstve, a preto jedlom riešite náročné situácie aj v dospelosti, čo môže viesť k priberaniu,“ uvádza odborníčka. Tak, ako psychická nepohoda a stres môžu zapríčiniť priberanie, môže, naopak, psychická pohoda a dostatok relaxácie prispievať k peknej postave.

Spolupráca so psychológom vám dá šancu uvedomiť si, či sa prejedáte zo stresu, alebo vtedy, keď potrebujete počuť pochvalu, alebo si jedlom kompenzujete svoju citovú neistotu a prečo sa v strese stávate ľahostajnou k svojmu zdraviu. To, čo odhalíte, sa dá aj zmeniť. Ako ste sa takémuto správaniu naučili, tak sa môžete naučiť správať po novom.

Snažím sa, ale nejde to...

Podľa niektorých alternatívnych teórií vaše prebytočné tukové vankúšiky slúžia ako hradba, ktorá vám pomáha chrániť vaše zranené vnútro pred okolitým svetom. A kto by sa dobrovoľne vzdával tejto obrany, kým zranenie trvá? To je dôvod, prečo niektoré ženy, hoci sa veľmi snažia, nedokážu schudnúť. Pátrajte teda vo svojej „trinástej komnate“, čo vás trápi a bolí.

Ak naberiete dosť odvahy začať s hojivým procesom, psychológ vám môže pomôcť spracovať staré emocionálne zranenia a definitívne sa cez ne preniesť. Spravidla súvisia s nedostatkom sebalásky, so strachom, s presvedčením, že ste niečo spôsobili, niečo si nezaslúžite alebo nie ste dosť dobrá, či s obviňovaním iných za vlastné problémy.

Prečo diéty nefungujú?

Bežné diéty pôsobia tak, že sa obmedzíte v stravovaní, a preto niekedy naozaj schudnete. No iba dočasne, po diétovaní sa väčšinou opäť vrátite k „starým hriechom“. Diéta vás nenúti pátrať po tom, prečo jete potraviny a jedlá, ktoré vlastne škodia nielen vašej postave, ale spravidla aj vášmu zdraviu. V skutočnosti je potrebná zmena životného štýlu. Žiadne obmedzovanie, hladovanie, jedenie potravín, ktoré v skutočnosti vôbec nemáte rada, ani iné muky nie sú potrebné. Stačí si nájsť odborníka, ktorý vám pomôže odhaliť skrytý mechanizmus vášho správania nad tanierom a pomôže vám zmeniť ho.

Naučte sa štíhlo myslieť

  • Na prvom mieste musí stáť vaša silná motivácia. „Vymenujte podrobne, čo chudnutím získate a čo, naopak, stratíte. Na strane ziskov môže byť, že sa zbavíte obmedzenia v pohybe a doprajete si šmrncovnejšie oblečenie. Na strane strát však môže stáť, že prídete o svoje obľúbené hodovanie pri sledovaní televízie. Ak je výsledkom pocit, že viac stratíte, ako získate, je lepšie chudnutie odložiť a začať s ním až vtedy, keď budete viac motivovaná. Tým predídete opakovaným neúspešným pokusom o chudnutie,“ odporúča odborníčka.
  • Nepriateľom chudnutia je stres, únava a sebapodceňovanie. Upravte si denný režim tak, aby ste v prvom rade mali čas na seba a na to, čo vám robí radosť a vyčarí spokojný úsmev na tvári.
  • Vyberte si šport, ktorý by vás bavil a tešil, môže byť akýkoľvek, napríklad chôdza, bicyklovanie, tanec. 
  • Chudnite primeraným tempom. „Nereálne stanovený cieľ, napríklad mínus 5 kíl za týždeň a jeho nesplnenie, pôsobia veľmi demotivujúco,“ vystríha psychologička. Zdravý úbytok hmotnosti je asi pol kilogramu za týždeň.
  • Nebuďte na seba priveľmi prísna, občas zlyhať je normálne. „Nemusíte sa vzdať svojej obľúbenej maškrty, raz za čas v malom množstve si ju môžete dopriať. Zasa ide o hlavu, ak uvažujete spôsobom – už nikdy si nemôžem dať čokoládu –, narastá vaša nespokojnosť, ktorá môže vyústiť do prejedania a namiesto kúska napokon zhltnete celú tabuľku čokolády,“ radí Denisa Demovičová.

Mám rada svoje kilá

Tak, ako vám štíhle telo nevyrieši manželské problémy a nezaručí vnútornú spokojnosť so životom, ani nadváha nemusí automaticky znamenať, že vás bude každý podceňovať a že nemôžete mať primerané sebavedomie. „Žena s nadváhou môže byť rovnako sebavedomá ako štíhla. Ak sa budete pozerať na nadváhu ako na hendikep, budete sa tak cítiť a, samozrejme, aj správať. No ak svoju hmotnosť prijmete ako súčasť seba samej a budete sa vnímať nielen cez kilogramy, ale komplexnejšie, máte reálnu šancu na primerané sebavedomie aj v prípade, že nemáte konfekčnú postavu,“ odkazuje odborníčka.

Autor: Báječná žena/ Jana Brožíková

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Chudnutie sa začína v hlave, pomôcť môže aj psychológ
Báječná žena/ Jana Brožíková