Tip redakcii
 

Cvičenie na vibre: Najľahšie chudnutie aké tu kedy bolo?

Po trinástich rokoch precvičovania aerobiku vytvorila trénerka Dagmar vlastný tip cvičenia na formovanie postavy. Podľa nej má najrýchlejší efekt, aký je možný dosiahnuť vo fitku.

04. októbra 2012, 09:00
Za tridsať minút odcvičíte všetko, čo máte, a idete po svojom.

Za tridsať minút odcvičíte všetko, čo máte, a idete po svojom.

Autor: Michal Šebeňa

„Za tridsať minút odcvičíte všetko, čo máte, a idete po svojom. Je to krátke, intenzívne a najúčinnejšie, s čím som sa počas svojej praxe stretla,“ hovorí Dagmar zo sídliskového fitka v bratislavskej Petržalke.

„Baby dajú dole dve konfekčné čísla za dva, tri mesiace polhodinového cvičenia dvakrát týždenne. Mám klientku, tridsaťtriročnú ženu, ktorá po roku cvičenia zmenšila konfekčnú veľkosť o tri čísla s tým, že aj keď z hmotnosti schudla iba šesť kíl, absolútne sa jej prebudovala tuková hmota. Má krásne pevné telo, postavu jej môže každý len závidieť a napohľad sa zdá, akoby šla dole nie o šesť, ale o pätnásť kilogramov.“

Aj nepoužívané svaly

Cvičili ste už niekedy na vibre? Ide o zariadenie, ktoré sa podobá steperu, ale sa navyše aj trasie. Bežné cvičenie na vibre funguje na princípe statického udržania sa v konkrétnej polohe zaťažujúcej svalové partie. Už len to, že sa postavíte na vibru, pre vás znamená, že zapojíte deväťdesiatpäť percent svojich svalových vláken, dokonca aj tie svaly, ktoré neovládate hlavou. Pri cvičení so záťažou v posilňovni, keď sa sústredíte na určitú svalovú partiu, zapájate iba štyridsať percent, ale zase vypracúvate poriadne veľké bicepsy, tricepsy, zadok, stehná, kým zvyšok tela nepracuje. Pri tomto cvičení sa zapojí deväťdesiatpäť percent všetkého svalového vlákna.

„Polhodinový dynamický tréning na vibre má účinnosť, ktorý sa vyrovná dvaapolhodinovému cvičeniu vo fitku. Alebo: jeden a pol minúty státia na vibre je ako dvadsať minút behu. Preto dokážu svalovú hmotu získať ľudia za kratší čas práve týmto cvičením,“ hovorí Dagmar. Tento druh cvičenia je už na Slovensku známy, ona ho však ešte vylepšila a to je na tomto type cvičenia to najzaujímavejšie. „Cvičenie na vibre som posunula zo statického typu do aktívneho, čím sa mi podarilo jeho účinnosť ešte znásobiť.“

Pod dozorom

Už to nie je iba obyčajné státie na vibrujúcom stroji, ide o cvičenie na nej a s dozorom, ktorý stráži všetky vaše pohyby. „Robíme rôzne cviky v stoji, v sede, v ľahu a precvičujme úplne celé telo. Účinnejšie je preto, že je dynamické, čím zvyšujeme účinnosť cvičenia na tomto stroji.“ Na začiatku tréningu vraj málo ľudí vládze. „Je to tak. Chodí ku mne cvičiť päťdesiatročná pani. Na začiatku nedokázala jeden cvik cvičiť dlhšie než minútu, teraz odcvičí celý stredne náročný program. Za tri mesiace už odcvičí to, čo by ako začiatočníčka nemala šancu. Navyše, ľuďom do dvoch, troch mesiacov sa absolútne zmení svalová štruktúra,“ hovorí Dagmar.

Ako na to?

Dynamický tréning oproti statickému zahŕňa prvky aeróbnej aktivity. Na začiatku je päť- až desaťminútová aerobiková rozcvička, počas ktorej sa precvičí niekoľko jednoduchých cvičení s použitím vibry ako stepera. „Sú to jednoduché cviky, aby sa každý chytil, aby sa telo rozbehlo, aby sa zvýšila jeho tepová frekvencia a aby bolo pripravené na dynamický tréning, ktorý je oveľa intenzívnejší. Potom nasleduje cvičenie na vibre. To trvá pätnásť minút. Viac sa na nej cvičiť nesmie, lebo by sa telo mohlo pretrénovať.“

Prečo tak necvičia aj inde, kde vibry majú? „Je to drahý stroj, a je na to nutný samostatný priestor. Väčšina fitiek ho nemá. Preto ho majitelia kupujú iba ako doplnkový stroj a nestojí pri ňom tréner ako ja, ktorý je naň špecializovaný a ktorý vás stále vedie. My máme štyri vibry, môžem pracovať naraz so štyrmi ľuďmi, púšťame si hudbu ako pri aerobiku a je to kolektívne cvičenie. Vidím každú nerovnováhu na tele cvičiacich, viem presne posúdiť, čo kto potrebuje, a preto viem človeku pomôcť dostať sa rýchlejšie do stavu fyzickej spokojnosti so stopercentnou účinnosťou.“

Na porovnanie

Rôznymi druhmi cvičení sme prešli všetky, ktoré sa kedy zaujímali o módne fitnes trendy.

„Pri klasickom aerobiku sa spotíte, ale chýba mu posilňovanie,“ hovorí Dagmar.

„Bodywork je zase dobré cvičenie na posilňovanie svalových partií, ale ak pri ňom majú ženy problém s lymfou, čo sa stáva niekedy aj cvičiteľkám, tak aj keď stále cvičia a cvičia, neprestávajú mať celulitídu a nechudnú.

Taebo je vysokoúčinné a intenzívne cvičenie. Pri ňom som však mala problém naučiť ľudí robiť jednotlivé cviky správne. Mnohí to ešte predtým vzdali a prestali chodiť. Cítili sa úžasne, schudli, ale ja ako trénerka som nemala šancu dotiahnuť to do štádia, keď je cvičenie dobré aj pre telo zo zdravotnej stránky.

Zumba je úžasná na to, že ľudia precítili radosť zo života, ale z fyzickej stránky toho zo seba dostanú málo. Každá žena, ktorá dlho necvičila, sa pri zumbe spotí, lebo je to aeróbna aktivita, ale čo sa týka zdravotného hľadiska, zumba nie je nijakým majstrom. Viac sa z nej ľudia tešia, ako im pomôže, aj keď niektorí z nej naozaj môžu aj schudnúť.

Vibra pomáha telu cvičiť efektívnejšie a zapájať maximum jeho svalovej hmoty,“ hovorí Dagmar. Má vraj nielen rýchly vplyv na formovanie postavy, ale aj dobré zdravotné účinky.

Autor: ŠARM/ Lívia Kramárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.