Tip redakcii
 

Dáda Patrasová objavila svoju životnú diétu pred 60-tkou

„Chápem ľudí, ktorí sa prejedajú,“ hovorí česká herečka Dagmar Patrasová (57), ktorá konečne objavila svoju životnú diétu.

05. júna 2013, 10:00
Dagmar Patrasová

Dagmar Patrasová

Autor: Archív

Práve ju podviedol manžel a ona sa rozhodla urobiť čosi so svojimi pneumatikami okolo pása. Ocitla sa teda v súkromnom sanatóriu s podobne postihnutými pacientmi. To je ultrakrátky obsah nového českého filmu Jedlíci aneb Sto kilo lásky, v ktorom si po dlhých rokoch absencie na striebornom plátne zahrala Dagmar Patrasová. Predstaviteľka panovačnej Xénie z rozprávkového seriálu Arabela musela kvôli úlohe pribrať pekných pár kilogramov, čo sa jej aj podarilo. Stále príťažlivá dnes už babička sa pekne zaokrúhlila.

Kilá však nemieni nosiť na sebe stále. Po prvé, je žena, ktorá chce byť aj po tridsiatich rokoch manželstva pre hudobníka Félixa Slováčka príťažlivá, po druhé, nadváha nerobí dobre jej chrbtici. Herečka s ňou má problémy a brala silné lieky, po ktorých opúchala. V posledných týždňoch sa však dáva Dáda, sexsymbol československého filmu, opäť do poriadku. A ide jej to!

Pribrala za štyri mesiace

Šuškalo sa, že priberanie kvôli filmovej úlohe vzala herečka veľmi vážne a kilá naberala dokonca pod lekárskym dohľadom. „Pribrala som osem až desať kilogramov, ale neriadil ma žiaden lekár. Prebiehalo to spontánne, jedla som, čo mi napadlo, len aby to išlo hore!“ povedala nám a dodala, že požiadavku filmárov splnila počas štyroch mesiacov. Predstava, že si naplníte chladničku, čím len chcete, a nemusíte obchádzať širokým oblúkom ani cukráreň, je pre mnohé ženy nesplnený sen.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom ŠARME alebo v pokračovaní ako súčasť Piana

Na otázku, či teraz s nostalgiou spomína na časy, keď sa nemusela obmedzovať, zareagovala herečka so smiechom: „Celkom ma to bavilo. Nevážila som sa, to by som psychicky trpela, ale bola som v pohode. Chápem ľudí, ktorí sa prejedajú, ale ja som vedela, prečo to robím, a že to zasa musím dať dole. Už len pre zdravotné problémy, ktoré som mala predtým. Operácia krčnej chrbtice, potom pľúca zaliate krvou, trombóza, a to všetko s množstvom liekov.“

Gurmán

Herečka, ktorá sa dnes venuje najviac tvorbe pre deti, však nemá potrebu vyzerať ako anorektička a netají sa s tým, že je gurmán a doma vyvára. „Robím to naozaj rada. Už ako malá som sa držala maminky za sukňu a všetko som sa od nej učila. Mám teda tú najlepšiu školu,“ hovorí a jedným dychom dodáva, že jej slabosťou sú krevety, rezancová polievka, hrianky s vajíčkom, vanilková zmrzlina s jahodami…

„Takto by som mohla pokračovať ešte veľmi dlho,“ smeje sa. Jej manžel Félix Slováček si ako každý muž určite pochvaľuje teplo rodinného sporáka a vraj mal pochopenie aj pre obdobie, keď bola jeho polovička bucľatejšia než obyčajne: „Manžel je z branže a pochopil moju profesionálnu ,obetu‘.“

Manželovi Félixovi Slováčkovi varí rada.

Foto: profimedia.sk

Mala by aj cvičiť

Pri priberaní herečka pomoc nepotrebovala, po skončení nakrúcania však prvýkrát v živote zamierila k lekárovi, odborníkovi na chudnutie. „Asi ako každá žena, aj ja som vyskúšala pár diét, ale až teraz som sa rozhodla pre odborný dohľad. A môžem to len odporučiť!“ hovorí. Takto sa cíti bezpečnejšie. Lekár jej poradil ketónovú diétu. Na poznámku, že tento spôsob chudnutia bez sacharidov musí byť vyčerpávajúci, Dagmar Patrasová reaguje: „Čože?! Pre mňa je to tá najúžasnejšia a najľahšia diéta! Nie je na nej nič ťažké, naopak. Pre mňa je to prvá diéta v živote, ktorú bez problémov dodržiavam. Nemala som počas nej žiadnu krízu.“

Jednu chybičku však predsa len Dádino chudnutie má: „Priznám sa, že necvičím, ale na javisku mám veľa pohybu. Cvičiť by sa však malo! Všetko by išlo rýchlejšie.“ Na záver ešte jedna vec. Chudnutie musí byť pre ženu radosť aj preto, že má dôvod vymeniť šatník. „Nepoznám ženu, ktorú by to netešilo!“ priznáva nepriamo, že s chuťou prevetráva obchody s módou.

Ketónová diéta

Živá budete iba z bielkovín a tukov, výrazne obmedzíte sacharidy. To je hlavný princíp ketónovej diéty. Ketóza je stav, keď telo nemá energiu zo sacharidov, preto si ju berie z tukových zásob a vy chudnete. Nedostatok sacharidov telo nahrádza vytváraním takzvaných ketónových látok, ktoré zapáchajú ako acetón. Nuž, je to daň za líniu. Výhodou diéty je napríklad to, že ketóny okrem iného potláčajú chuť na jedlo, takže by ste sa mali vyhnúť návalom vlčieho hladu.

Pri diéte by ste nemali prijať viac ako štyridsať gramov sacharidov denne. Keď sa chcete vrátiť do normálneho režimu, musíte na to ísť postupne, často aj pár týždňov. Inak sa kilá vrátia. Každý deň pridávajte po desať gramov sacharidov. Dôležité je nevrátiť sa k starému spôsobu stravovania, inak môžete dietovať znova a znova.

Herečka sa nebráni experimentovaniu s rôznymi spôsobmi chudnutia.

Foto: Archív

Dovolené:

 • ryby, plody mora mäso, vajcia
 • nesladké mliečne výrobky – maslo, jogurty, syry, mlieko
 • proteínové nápoje
 • instantná bielkovinová strava
 • zelenina – takmer všetky druhy
 • panenské oleje – olivový, sezamový, kokosový, maslo
 • citrón, avokádo, orechy, semená
 • horká čokoláda
 • tofu

Zakázané:

 • múka a výrobky z múky, aj celozrnná ryža, pohánka, pšeno
 • cestoviny
 • sladká zelenina – kukurica, cvikla, mrkva, hrach
 • zemiaky
 • ovocie – takmer všetko
 • alkohol, káva
 • sladkosti aj slané pochutiny

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Dáda Patrasová objavila svoju životnú diétu pred 60-tkou
ŠARM/ Katarína Čulenová