Tip redakcii
 

Gabriela schudla sto kíl a omladla o desať rokov: Vieme, ako sa jej to podarilo

Vyhodila som celý svoj šatník a staré fotky spálila – hovorí pekárka Gabriela Štrbová (27) o tom, ako skoncovala s tučnou minulosťou.

28. januára 2014, 12:00
Gabriela dlhé týždne bojovala s vlastnou pohodlnosťou, hladným žalúdkom aj s ochabnutým telom.

Gabriela dlhé týždne bojovala s vlastnou pohodlnosťou, hladným žalúdkom aj s ochabnutým telom.

Autor: Archív

Najčastejším novoročným záväzkom slovenských žien je chudnutie. Žilinčanke Gabriele Štrbovej však do skončenia strednej školy nič podobné nenapadlo. „Odmalička som bola bacuľka. Aby som sa voči deťom, ktoré sa mi kvôli nadváhe posmievali, obrnila, našla som si rovnako tučnú kamarátku. Zlom prišiel s dospievaním. Chcela som sa páčiť chlapcom, no vedela som, že so svojou postavou si nikoho nenájdem,“ nezakrýva Gabriela, ktorá v priebehu dvoch rokov zhodila sto kilogramov. Samozrejme, nie naraz. Pre zdravotné problémy, osobné a rodinné krízy chudla na dvakrát. Po päťdesiat kilogramov...

Ešte predtým ako vstúpila do fitnescentra, nakúpila si produkty zdravej výživy a pila čaje na spaľovanie tukov. Zhodila desať kilogramov, no súčasne začala pracovať v pekárni. „Nevedela som sa ovládať. Všade okolo mňa rozvoniavali sladké buchty. O druhej v noci som si tajne vzala šišku, potom druhú, tretiu. Keď som si zo zvedavosti stala na váhu, ručička sa zatriasla na čísle stodvadsať,“ pokračuje Žilinčanka, ktorú pred piatimi rokmi upútali bilbordy s ponukou premeny ženského tela. V jeseni roku 2009 po prvý raz zašla do posilňovne, v akej nikdy predtým nebola, a nestačila sa čudovať.

Ostali len ponožky

„Každý si ma tam premeriaval a nenápadne krútil hlavou: Môže sa mladá žena takto vykŕmiť? Zato ja som závidela vyšportovaným dievčatám. Boli tenké, pekne oblečené a upravené. No v tom momente mi došlo, že to nie je zadarmo a ani mne žiadne výhovorky nepomôžu. Nikto z našej rodiny netrpí obezitou, všetci sú štíhli. Za moju hmotnosť nemôže nikto iný, iba ja,“ vraví priamo Gabriela. Osobný tréner jej v roku 2009 po prvý raz zostavil tréningový plán aj jedálny lístok. Pod dohľadom odborníka cvičila štyrikrát za týždeň, prestala jesť pečivo, vzdala sa sladkostí, nesmela sa dotknúť vyprážaných jedál. Hlad zaháňala zeleným čajom.

Dlhé týždne bojovala s vlastnou pohodlnosťou, hladným žalúdkom aj s ochabnutým telom. No ako jej ubúdali prvé kilogramy, rástlo jej sebavedomie. Zažila desať mesiacov driny a odriekania, ale výsledok stál za to. Schudla päťdesiat kilogramov a chlapci sa za ňou začali otáčať. „Po roku cvičenia som vyhádzala celý svoj šatník. Ostali mi v ňom len ponožky. Nové nohavice, tričká, svetre, vetrovky, to všetko stálo neskutočné peniaze, ale už to nebola veľkosť 3XL, ale L alebo M! So svojou tučnou minulosťou som chcela nadobro skoncovať, a tak som spálila aj všetky svoje fotky,“ opisuje Gabriela, ktorej cvičenie prospelo fyzicky i psychicky.

Nikto jej neveril

Prišli však problémy v rodine, ktoré mladá pekárka nedokázala stráviť. Cvičenie išlo bokom. Opäť sa napchávala buchtami a prestala sa pozerať do zrkadla. Až keď si kupovala nohavice, došlo jej, že sú akési obrie. Postavila sa na váhu a neverila vlastným očiam. Za pár mesiacov nabrala päťdesiat kilogramov a opäť bola tam, kde kedysi. Vážila stodvadsaťdva kilogramov. Do toho prišla sestrina svadba a reči, že na hostine bude o jednu družičku menej, pretože Gabriela sa nevtlačí do žiadnych spoločenských šiat. Vycítila, že okolie sa za ňu hanbí.

„Vedela som, že žiadne čistiace čaje ma nespasia a sama si nepomôžem,“ hovorí Žilinčanka. V jeseni roku 2011 sa opäť tajne prihlásila do desaťtýždňovej premeny ženského tela. Nikto jej neveril, no zaťala sa a za krátky čas zhodila skoro dvadsaťtri kilogramov a súťaž vyhrala. Pod dohľadom trénera cvičila trikrát, štyrikrát týždenne. Jedla päť až sedem ráz denne v malých dávkach, vyhýbala sa pocitu hladu, naučila sa piť aspoň tri litre vody denne. Dokonca aj počas Vianoc, čo je pre ženy kritické obdobie, schudla šesť kilogramov. „Na rozdiel od minulosti som ochutnala len dusenú rybu a biely jogurt. Nie som však žiadna askétka. Keď mám chuť, doprajem si malú sladkosť. Ale všetko s mierou,“ usmieva sa.

Motiváciou je chlap

V priebehu sezóny 2011/2012 zhodila Gabriela Štrbová z hmotnosti stodvadsaťdva kilogramov dokopy opäť päťdesiatdva kilogramov. Napriek tomu, že od októbra 2012 do jesene 2013 nemohla pre dve operácie a hospitalizáciu v nemocnici cvičiť a v práci má najmenej dvakrát do týždňa nočnú zmenu, trikrát za týždeň chodí do fitnescentra. Stala sa súčasnou tvárou jeho reklamnej kampane o zdravom životnom štýle a v športovaní nepoľavuje. Hmotnosť si drží na sedemdesiatich kilogramoch, chce ju však dostať na šesťdesiat. Rada by popracovala na zadku a stehnách, partiách, ktoré na svojom tele považuje za problémové. Súčasne vie, že teraz už každé kilo pôjde dolu ťažšie a ťažšie. Ale cieľ má.

„Nenahovárajme si. Najväčšou motiváciou ženy je chlap. Každá sa im chce páčiť a ja nie som výnimka. Túžim mať manžela, rodinu. Ako stodvadsaťkilová sivá myš som nemala šancu. Dnes už ju mám. Nemusím mávnuť na prvého nápadníka, môžem si kúpiť farebnú blúzku, ktorú v mojej niekdajšej veľkosti ani nevyrábali. Teším sa zo života, chodím na diskotéky, nevyhýbam sa ľuďom,“ presviedča nás Gabriela, ktorá si po druhom úspešnom pokuse zníženia vlastnej hmotnosti nechala v skrini pár obrích kúskov nohavíc. Aby vedela, kam sa nesmie vrátiť.

Jedálny lístok Gabriely Štrbovej

Raňajky: jogurt s ovsenými vločkami

Desiata: jablko, ovocie

Obed: ryba, kuracie mäso, hovädzie mäso so zeleninou

Olovrant: tuniak so zeleninou

Desiata: tvaroh, bielkoviny

Kontrolujte si hmotnosť!

  • „Prechod z diéty na chudnutie k jedálnemu lístku na udržanie zdravej hmotnosti nesmie znamenať závratnú zmenu,“ hovorí dvojnásobný majster Európy v kulturistike Andrej Mozoláni, šéf žilinského fitnesklubu, ktorý súťaže v chudnutí na Považí organizuje. Najčastejšie používanou metódou, ktorú odporúča, je táto stratégia:
  • Jedzte netučnú stravu s vyšším obsahom sacharidov a bielkovín, ktorá obsahuje najviac dvadsať percent energie z tukov.
  • Kontrolujte si hmotnosť a pozorne sledujte, čo počas dňa zjete.
  • Miesto hladovania počas dňa a prejedania sa večer raňajkujte.
  • Vytrvajte vo fyzickej aktivite.

Autor: Šarm/Ján Dzúr

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Gabriela schudla sto kíl a omladla o desať rokov: Vieme, ako sa jej to podarilo
Šarm/Ján Dzúr