Tip redakcii
 

Hladujú, aby boli krásne

Svojej dcére hovorte, aká je skvelá a upozornite aj manžela, nech ju viac netrápi ponižujúcimi poznámkami.

25. júla 2012, 11:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

Radí Miroslava Heráková – klinická psychologička, psychoterapeutka, Psychosociálne centrum Košice.

Ruku na srdce, pobyt na kúpalisku či na pláži je asi aj pre vás skôr sebatrýznením než oddychom a uvoľnením. Najmä ak nemáte postavu ako modelka0. Potajme sa porovnávate s ostatnými, či nie ste v okolí vy tá najtučnejšia, či aj niektorá iná má takú hroznú celulitídu alebo malé prsia... Nečudo, veď súčasná spoločnosť vnucuje striktné pravidlá, ako by mala žena vyzerať. Horšie je, že takto uvažujú už aj dievčatá vo veku okolo 12 rokov, ktoré by svoje detstvo mali tráviť rozhodne inak, než tým, že chcú mať dokonalé telo. Ich hlavnou témou na rozhovory je však spochybňovanie indexu telesnej hmotnosti – BMI. Ideálnu hmotnosť v pomere k výške si predstavujú úplne inak ako odborníci. Ovládajú najlepšie detoxikačné metódy, vedia, či je hodina na steperi lepšia ako hodina behania vonku a či sa oplatí rátať kalórie, alebo skôr schudnete uprednostňovaním bielkovín... „Výrazný vplyv na výzor tínedžeriek majú médiá. Prezentujú kult štíhlej krásy ako módneho ideálu,“ myslí si odborníčka. Médiá, ale aj kozmetický a módny priemysel tvrdia, aké sú vychudnuté devy krásne. Čo na tom, že niekedy vyzerajú skôr ako postavy z hororového filmu?!

Za každú cenu

Tínedžerky túžia po uznaní, obdive, chcú sa páčiť. Výsledkom je, že každá ich myšlienka sa točí okolo jedla. Dôsledkom tohto bludného kruhu je pocit, že nie sú dosť dobré, sú na seba prehnane náročné, až napokon cítia odpor k jedlu, aj k sebe. Tento problém sa odborne nazýva porucha príjmu potravy a patrí medzi psychiatrické diagnózy. Objavila sa v posledných rokoch ako následok prehnaného zdôrazňovania vonkajšieho vzhľadu v našej spoločnosti, pričom výzor sa hodnotí viac ako ktorákoľvek ľudská vlastnosť. Hlavné poruchy príjmu potravy sú anorexia a bulímia. „Sú jedným z najčastejších a najzávažnejších ochorení dospievajúcich a mladých ľudí, a to pre svoj chronický priebeh aj závažné somatické, psychické a sociálne dôsledky,“ varuje Miroslava Heráková.

Mentálna anorexia

– pre ňu je charakteristická postupná úplná strata chuti do jedla a úmyselné znižovanie telesnej hmotnosti. K príznakom patrí aj lámavosť nechtov, strata vlasov, suchá, šúpajúca sa pokožka, nervové poruchy.

Mentálna bulímia

– označuje záchvaty prejedania spojené s prehnanou kontrolou telesnej hmotnosti vyvolaním vracania. Spôsobuje kolísanie hmotnosti, sfarbenie zubov do červena, bolesti hrdla, hrtana a žalúdka.

Pozor!

Stáva sa, že postihnuté dievča prejde od jednej poruchy k druhej alebo ich strieda. Poruchou príjmu potravy môže trpieť aj chlapec, nie je to iba „dievčenská choroba“.

Si nejaká tučná...

Vo verejnosti prevláda názor, že poruchy príjmu výživy spôsobí nevhodná poznámka na adresu vašej dcéry. Výskumníci a odborníci sa však zhodujú na tom, že neexistuje jednoznačná príčina, pre ktorú dochádza k vzniku týchto porúch. Aký mechanizmus teda stojí za spustením porúch príjmu potravy u mladých slečien? „Medzi príčiny patria sociálne a kultúrne faktory, teda predpojatosť k obéznym ľuďom. Dôvodom sú však aj reálne životné udalosti, napríklad rôzne narážky na telesný vzhľad, rodinné a emocionálne vplyvy. Netreba zabúdať ani na biologické a genetické dôvody, osobnostné a psychické danosti,“ vysvetľuje psychologička.

Automaticky sa však núka aj otázka: a kde sú rodičia? Veď aj mamy týchto dievčat sa možno stotožňujú s nastoleným ideálom krásy a márne sa pokúšajú dosiahnuť ho. „Vplyv na rozvoj porúch príjmu potravy má aj rodina a rodinný kontext. Rodinné zvyklosti okolo jedenia a stolovania, kontrola jedenia, dojedanie porcie dospelými... Rodinné vzťahy, rodinné prostredie aj rola matky a otca a vzťah s nimi sú dôležitými faktormi. Rodiny s anorektickým dieťaťom sú často strohé, prísne a neúprosné v dodržiavaní pravidiel, ťažko vyjadrujú svoje emócie, vyhýbajú sa konfliktom a konfliktným rozhodnutiam alebo dieťa príliš ochraňujú a rozmaznávajú,“ odkrýva tabuizované súvislosti odborníčka.

Nechutí jej?

Občas dieťa odmietne jedlo, lebo vie, že má na výber a vy mu vyhoviete. Menšie deti niekedy podvedome nechcú práve potraviny, ktoré im spôsobujú alergické problémy a neskôr sa naozaj potvrdí alergia na danú potravinu. Ak dieťa do jedla nútite a pre nejedenie sa naň hneváte, vyvoláte opačný efekt, útlm chuti do jedla. Z dlhodobého hľadiska môže zapríčiniť znížené vylučovanie žalúdočných štiav, čo ďalej znižuje chuť na jedlo, a tak vzniká začarovaný kruh. Výsledkom je chorobné nechutenstvo, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje telesný vývin dieťaťa. Nechutenstvo však môže byť, samozrejme, aj prejavom spomínanej choroby. Konzultácia s detským lekárom je preto na mieste.

Ako komunikovať

Väčšinou svoju dcéru iba kritizujete či upozorňujete a vlastne neviete, ako s ňou hovoriť na vážne témy? „Dieťa treba v každom prípade povzbudzovať, posilňovať jeho sebavedomie a sebahodnotenie, aby sa dokázalo prijímať také, aké je. Neklaďte naň nadmerné požiadavky,“ radí Miroslava Heráková.

Problém anorexie sa netýka iba tínedžeriek, ale aj dvadsaťročných žien. Tam, kde chýba zdravý rozum a sebaistota, nastupuje frustrácia, obava z neúspechu či odmietnutia...

Jedlo nie je nepriateľ - buďte svojim deťom príkladom!

– Uvedomte si, že chudnutie nespočíva v hladovaní, ale v pravidelnom jedení kvalitnej stravy bohatej na vitamíny a minerály.

– Ak máte pocit, že nie ste dosť dobrá, žiadaná a oceňovaná, kľúčom k vašej spokojnosti bude absolvovanie psychoterapie.

– Nepoužívajte jedlo ako odmenu ani na vyvolanie pôžitku.

– Pocit sklamania či neúspechu nezajedajte. Od tohto automatického zlozvyku sa dá odnaučiť. Radšej si vyvetrajte hlavu prechádzkou.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Derňárová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.