22.04.2018
Meniny má Slavomír

Vyskúšajte mesačný detoxikačný program, výsledky vás prekvapia

17.04.2012 06:00|Zdroj: ŠARM/ Marína Dobošová
Odhodlala som sa na dvadsaťosemdňovú detoxikačnú kúru a výsledky ma prekvapili. Po Veľkej noci je na ňu ten správny čas aj pre vás.

Ja som si vybrala očistný a harmonizujúci stravovací program podľa knihy Najedzte sa do štíhlosti od Antónie Mačingovej. Rozhodla som sa vydržať a urobiť prvý krok na ceste k zdraviu.

Bez sladkostí, alkoholu a pečiva

Nenápadná knižka sľubovala očistenie tela od splodín a toxínov, stratu chuti na sladké, upokojenie častého hladu a potreby prejedať sa. Teda všetko, s čím už roky márne bojujem. Super. Niektorým ľuďom sa vraj po kúre upravila hladina cholesterolu, cukru aj tlaku. Stačí dodržiavať presne rozpísané recepty z tabuliek, vypiť denne štyri litre čistej vody, jesť do maximálneho pocitu nasýtenosti, sladiť vo veľkom medom a nešetriť olivovým olejom. „V programe som sa vyhla kombinácii bielkovín a sacharidov, lebo si myslím, že toto je najväčší dôvod prekysľovania organizmu,“ píše v príhovore Mačingová a ja som sa už v duchu tešila na sľubovaný úbytok dvoch až troch konfekčných veľkostí, ku ktorým by mi to malo pomôcť. Na mesiac som sa vzdala sladkostí, alkoholu aj výrobkov z bielej múky.

Cvikla, mrkva, cuketa

Prvý týždeň bol najťažší, na raňajky som jedla každý deň strúhanú mrkvu s jablkom, medom, orechmi a hrozienkami. Na obed a večeru sa striedali lahôdky ako cviklový šalát, mrkvový perkelt, brokolica, fazuľové struky a prekladaná cuketa. Telo sa skutočne prečisťovalo, lebo som stále behala na toaletu. Občas to bolo dokonca také šialené, že som rovno z roboty bežala domov a radšej som sa odtiaľ už nepohla. V druhom týždni pribudli konečne aj iné raňajky v podobe banána a kivi s medom a orechmi, do čisto zeleninového menu sa zaradili i cestoviny, bryndza s bielkami a konečne aj mäso.

Počas druhého týždňa som si od svojej taktnej mamky viackrát vypočula, že vyzerám zle, mám výrazné kruhy pod očami a zvädnutú pleť. Hrdinsky som prežila aj recepciu po Slávikovi, kde som si z plných stolov dobrôt dala len minerálku a dusenú zeleninu. Tretí a štvrtý týždeň už bolo všetko v poriadku. Staré recepty doplnili ryby, chutné mäsko v pomletých orechoch, zelerové hranolčeky, pohánkové vločky, pšeno či cvikla s tuniakom. Konečne som zaznamenala aj pozitívny efekt – začali sa mi plantať rifle a najbližšie okolie si všimlo štíhlejšiu postavu.

Recepty v knihe sú chutné

Neviem, ako to autorka dokázala, ale skutočne som si ten mesiac užívala. Bavilo ma variť, každý večer som za polhodinu mala pripravenú večeru aj obed na ďalší deň do práce. Všetko malo výbornú chuť až na kopu cvikle, ktorú som jedla doslova s odporom. Ani raz som nepocítila hlad, vždy som jedla do úplného pocitu nasýtenia. Dokonca som nemala ani chuť na čokoládu. Možno to spôsobilo veľa medu, ktorý nahradil tyčinky a zákusky.

Moja biblia

Na konci programu som s radosťou zistila, že zo všetkých partií ubudli štyri centimetre. Z hmotnosti to boli tri kilogramy. Mínus dve až tri konfekčné veľkosti sa však nekonali, táto méta je asi pre veľmi obéznych ľudí. Rozhodla som sa pokračovať v harmonickom stravovaní aj naďalej. V súčasnosti od detoxu uplynuli tri týždne a ja dodržiavam princípy delenej stravy a vyberám potraviny podľa svojej krvnej skupiny. Mám výrazne menšiu spotrebu sladkostí, o alkohole ani nehovorím.

Najväčšou výhrou však pre mňa je upravenie tráviacich problémov, ktoré ma trápili niekoľko rokov a s ktorými mi nevedelo pomôcť ani päť rôznych gastroenterológov. Knižka Najedzte sa do štíhlosti sa od februára stala mojou súkromnou gastronomickou bibliou. Nosím ju takmer všade so sebou, skúšam nové recepty a teším sa z toho, že sa cítim jednoducho dobre. Vitálna a plná energie. Predtým to tak nebolo. Ani predpísané stravovanie však neberiem extrémne fanaticky.

Občas si dám kúsok čokolády a občas zájdem do obľúbeného bistra na polievku a sendvič s čedarom. Vďaka detoxovému pokusu na vlastnej koži pre Šarm som teda objavila nový spôsob života, ktorý už nepustím. Detoxikačných kúr sú stovky. Ja som sa našla v tejto, vám bude možno vyhovovať iná. Hlavne nejakú skúste. Postupy založené na zelenine, ovocí či na vode vám isto neublížia.

Vyskúšajte mesačný detoxikačný program, výsledky vás prekvapia
ŠARM/ Marína Dobošová