Tip redakcii
 

Kysla som ako cesto: Za víkend som pribrala aj dve kilá

„Za jeden víkend som pribrala aj dve kilá,“ hovorí Romana (32), ktorá dlho netušila, že za jej problémy môže zle fungujúca štítna žľaza.

17. februára 2013, 09:00
Za problémami s nadváhou môže byť porucha štítnej žľazy

Za problémami s nadváhou môže byť porucha štítnej žľazy

Autor: profimedia.sk

Malý orgán v krku dokáže spôsobiť veľké problémy. Chorá štítna žľaza dokonca zavrela na isté obdobie mladú Nitrianku medzi štyri steny jej bytu. „Pre poriadne kilá navyše som vychádzala iba do práce, z ktorej som sa ponáhľala zasa rýchlo naspäť,“ hovorí dnes už spokojná Romana. Vďaka liekom sa cíti lepšie nielen fyzicky, ale aj psychicky. Nečudo, veď sa zbavila dvadsiatich šiestich kilogramov.

Kilá a búšiace srdce

Romana nikdy nebola nočnou plieniteľkou chladničiek ani milovníčkou sladkých krémešov, napriek tomu mala pár kíl navyše. Neriešila to však a hlavne nepripisovala chorobe. Bola zmierená s tým, že nebude ako Twiggy, ale aj tak sa pred dvoma rokmi po Vianociach rozhodla pre očistnú kúru. „Začala som cvičiť a jesť veľa ovocia a zeleniny v nádeji, že aj trochu schudnem. Lenže stal sa opak. Zistila som, že extrémne priberám. Cez víkend sa na mňa nalepili aj dve kilá, hoci som nezmenila jedálny lístok, a neskôr som dokonca úplne prestala cítiť hlad.

Dostala som do seba len jogurt, jablko alebo čaj. Napriek tomu som puchla ako kysnuté cesto,“ spomína na prvé problémy. Prihlásilo sa aj srdce. Bilo extrémne silno a keď sa Romana chcela uložiť večer do postele, mala pocit, že jej vyskočí z hrude. Spala len dve-tri hodiny a aj to v polosede, podložená vankúšmi. Ďalšou pohromou boli vyrážky na napuchnutej tvári a príliš napnutá pleť. Bolo načase ísť k lekárovi. Jej rodičia ju totiž upozornili, že na vine môže byť štítna žľaza. „Otec žije na hormonálnych liekoch už dlho, pretože ju má vyoperovanú, a štyridsať rokov ich užíva aj moja babička. Sesternici zasa zistili ochorenie až potom, ako potratila,“ vyratúva sympatická účtovníčka.

Zrútená v ambulancii

Romana si dala urobiť preventívnu prehliadku, ale keďže vyšetrenie štítnej žľazy v nej nebolo, požiadala oň. „Lekárka bola zdesená z výsledkov a okamžite ma poslala k endokrinológovi,“ hovorí. Najhoršie bolo dvojmesačné čakanie na sonografiu štítnej žľazy. Len na základe komplexného vyšetrenia ju totiž mohol lekár začať dávať dokopy.

„Sestričku v ambulancii som zrútene prosila, a by m a okamžite bez čakania vzali a dali mi lieky, pretože tlstnem, je mi horšie, kupujem si čoraz väčšie oblečenie a nič ma nebaví. Upokojovala ma so slovami, že je to pochopiteľné, lebo štítna žľaza mi funguje iba na tri percentá,“ spomína na momenty spred dvoch rokov. Na odporúčanie si kúpila aspoň tabletky s jódom, bez ktorého štítna žľaza nemôže fungovať.

Čakala na zázrak

Romana hypotyreóza, teda znížená činnosť štítnej žľazy, ju už do konca života neopustí, preto musí denne užívať tabletky s hormónmi. „Keď som zapíjala vodou prvú, naivne som si myslela, že hneď odíde päť kíl. Lenže to nie sú žiadne odtučňovacie tabletky,“ smeje sa dnes. V ďalšom roku dokonca ešte pribrala tri kilá, nebolo to však desať. Potom sa ručička na váhe konečne zastavila. Síce na hroznom čísle, ako hovorí, ale už sa nehýbala doprava. „Pred rokom na jar som odrazu schudla za dva týždne päť kíl, ani neviem ako, bez drastickej diéty. Len som vymenila zimné mastnejšie obedy za šaláty s kuracím mäsom. Bola to super motivácia,“ hovorí Romana, ktorá sa začala predsa len obzerať po diéte, ktorá by jej aj chutila.

Voľba padla na Dukanovu diétu, pri ktorej si dopraje bielkoviny vo forme bieleho mäsa a nízkotučných mliečnych výrobkov. „Jem viac, ako keď som bola tlstá, a nepriberám. Je to preto, že konečne mám v poriadku metabolizmus. Ani endokrinológ nemá nič proti môjmu systému stravovania, naopak. Keďže menej vážim, mohol mi znížiť dávky hormónov,“ teší sa. So zdvihnutým ukazovákom ešte dodá: „Nielen jedlo, ale aj pitný režim je dôležitý. Každý deň vypijem tri-štyri litre, a to aj v zime!“

Súmerná postava

Zdravie má prednosť, ale ako ženu ju teraz najväčšmi teší na vyriešenom rébuse so štítnou žľazou súmerná postava. „Vždy som bola skôr hruška so širokými bokmi a silnými nohami. Prvýkrát v živote mám obvod hrudníka rovnaký ako obvod bokov a BMI index v norme,“ hovorí spokojne. A cvičenie? Pohyb prišiel akosi sám od seba: „Keď schudnete, tešíte sa sama zo seba a máte aj chuť viac sa hýbať, to je prirodzené. Len ženy, ktoré výrazne zmenia postavu k lepšiemu, cítia zvláštne nutkanie vystúpiť z autobusu o zastávku skôr a prejsť sa po ulici,“ hovorí a po chvíľke dokončí so smiechom myšlienku: „Nech sa všetci pozrú!“

Choroba žien

  • Po cukrovke patria ochorenia štítnej žľazy medzi najčastejšie ochorenia endokrinného systému, vyskytujú sa štyrikrát častejšie u žien.
  • Hypotyreóza, znížená činnosť štítnej žľazy, sa prejavuje aj spavosťou, apatiou, nechutenstvom, zápchou, suchou pokožkou, neznášanlivosťou chladu, opuchmi tváre a dolných končatín, priberaním, nepravidelnou menštruáciou, zvýšeným cholesterolom, problémami s potenciou, ale aj depresiami. 
  • Medzi ochorenia štítnej žľazy patrí aj hypertyreóza - zvýšená činnosť, tyreoiditída – zápal, struma – zväčšenie, rakovina. 
  • Na správne fungovanie potrebuje jód ako palivo. Jeho nedostatok môže počas tehotenstva matky viesť k potratu alebo k poruchám vo vývoji dieťaťa. Nedávny prieskum v Česku na troch tisíckach budúcich matiek ukázal, že až devätnásť percent z nich by sa malo liečiť na štítnu žľazu a vyše tri percentá z nich dokonca priamo ohrozovali život dieťaťa.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Kysla som ako cesto: Za víkend som pribrala aj dve kilá
ŠARM/ Katarína Čulenová