Tip redakcii
 

Nedarí sa vám schudnúť? Možno robíte práve tieto chyby!

Možno veríte nezmyselným diétam, pijete málo tekutín alebo neviete odolať obľúbeným dobrotám...

03. októbra 2012, 18:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

Prísne diéty

Skôr ako sa do nejakej „zázračnej“ diéty pustíte, dobre si to premyslite. Aj keď ju budete držať poctivo, je to len dočasné riešenie, pretože keď sa začnete stravovať ako zvyčajne, kilá sa vrátia spať a nabalia sa na vás ešte aj nejaké navyše. Okrem toho, prísne jednostranné diéty či hladovka sa môžu pre nedostatok potrebných a vyvážených živín negatíve odraziť na vašom zdraví.

Maškrty

Upravili ste si stravu, držíte sa zásad zdravého stravovania, no výsledky sa zatiaľ nedostavili? Ak si kontrolujte len to, čo si dáte na tanier ako hlavné jedlo a počas dňa si neodpustíte nejaké tie maškrty, zbytočne čakáte, že schudnete. Dopoludnia neodmietnete domáci koláč od kolegyne, popoludní s ňou zájdete na kávu so šľahačkou a večer dojete palacinky po deťoch. Pozor však, aj veľa výrobkov tváriacich sa zdravo a diétne, napríklad cereálnych či orechových tyčiniek, môže mať v sebe zbytočne veľa cukru či tuku.

Nereálne očakávania

Vrhli ste sa na stravovací plán, vďaka ktorému máte mať po týždni desať kíl dole? Zabrzdite a použite zdravý rozum. Radšej si stravu upravte postupne, podľa overených rád alebo si dajte jedálny lístok vypracovať odborníkovi. Inak sa vám môže stať, že keď sa po týždni plnom sebazaprenia, diétnych odporúčaní a jednotvárneho jedla postavíte na váhu a dole budete mať iba kilo, sklamanie sa rozhodnete zajesť hamburgermi a veľkým kokteilom z rýchleho občerstvenia. Veď načo by ste sa snažili, keď to aj tak nemá zmysel...

Slabá vôľa

Koľkokrát ste si už uvedomili, že by ste so sebou mali niečo urobiť, koľkokrát ste sa už pokúšali schudnúť? A aké máte výsledky? Žiadne alebo minimálne, však? Pretože ste si cez víkend užili kamarátkinu svadbu, o týždeň vás zase čaká rodinná oslava... Keď si budete hľadať dôvody, pre ktoré sa vám s chudnutím vlastne ani neoplatí začínať a stále budete čakať na nejaký vhodnejší čas, tak sa štíhlejšej postavy nikdy nedočkáte. Ak sa raz rozhodnete zhodiť prebytočné kilá, dajte sa do toho hneď. Oslavy si môžete užiť aj podľa zdravších princípov stravovania.

Minimum pohybu

Samozrejme, zbaviť sa nadváhy dokážete len vďaka tomu, že zmeníte svoje stravovacie návyky. Strava totiž tvorí 70 percent vášho úspechu. Ak k tomu však pridáte pravidelný pohyb, výsledky sa objavia skôr a budete sa celkovo cítiť lepšie. Nemusíte sa hneď trápiť vo fitnescentre alebo na aerobiku. Chodievajte viac peši, zrýchlite chôdzu a doprajte si dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu. Alebo si domov zaobstarajte stepper či stacionárny bicykel a aspoň štyrikrát do týždňa na nich robte kardiocvičenie, minimálne po tridsať minút – samozrejme, čas a záťaž zvyšujte postupne. Môžete začať piatimi minútami a postupne si po päť minút pridávať.

Málo pijete

Dva litre tekutín denne sú nevyhnutným minimom. Ak svoj denný príjem dokážete ešte o pol litra až liter zvýšiť, bude sa vám chudnúť ľahšie. Pite čistú vodu, nesýtené minerálky s nízkym obsahom sodíka, nesladené bylinkové alebo ovocné čaje. Alkohol obmedzte na minimum, vzdajte sa sladkých džúsov a malinoviek.

Autor: Báječná žena/ Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.