Tip redakcii
 

Pavol schudol 73 kíl: Prezradil nám svoj recept

Pavol Lehoťák (25) mal obrovskú nadváhu, vážil až stošesťdesiatjeden kilogramov! A keď sa rozhodol zo seba vytesať zdravého chlapa, ukázalo sa, že má aj obrovskú vôľu. Za rok a pol sa zbavil hmotnosti dospelého človeka.

26. januára 2013, 08:00
Pavol sa za rok a pol zbavil hmotnosti dospelého človeka.

Pavol sa za rok a pol zbavil hmotnosti dospelého človeka.

Autor: Archív P. L.

Niektorí známi ma nespoznávajú, niektorí tvrdia, že som už prichudý. Ja si to však nemyslím a pribrať mienim už iba ak na svaloch – hovorí Pavol Lehoťák z Cabaja pri Nitre, ktorý dobre vie, že obezita je choroba. Pavol mal pre ňu taký vysoký tlak, že musel brať lieky, dychčal aj pri chôdzi po rovine, bolela ho chrbtica, opúchali mu končatiny a celkovo nevládal. Fakt, že pribral až na konfekčnú veľkosť 6XL, o ktorej v našich obchodoch ani nechyrujú, bol oproti tomu len malou nepríjemnosťou.

Už dosť

Predsavzatiu schudnúť však u Pavla predchádzal iný záväzok. Rozhodol sa skoncovať s fajčením. Aj sa mu to podarilo, no hmotnosť vzápätí vyskočila na vyššie čísla. Túžbu po cigarete totiž potláčal ďalším jedlom. V jeden deň zistil, že sa už na seba nemôže dívať, hoci štíhly nikdy nebol. Svoju bucľatosť pripisoval pomalému spaľovaniu organizmu, lebo vraj nejedol viac ako ostatní, ale priberal už z pohára vody.

Napokon mu však pomohla aj voda, respektíve pravidelný pitný režim. „Úplne som ňou nahradil sladené nápoje a každú hodinu jej vypijem za pohár. Denne sú to dokopy aj štyri litre.“ Úplne sa vzdal múčnych jedál a sladkostí, naopak, pridal zeleninu a ovocie. Najprv si množstvo jedla na tanieri zmenšoval, onedlho objavil výhody hustejšej periodicity v jedení. „Malé porcie päťkrát denne sa vyplatia, lebo keď organizmu pravidelne dodáte energiu, nepodlieha záchvatom hladu, pri ktorých sa zväčša človek naje nadmerne a telo si ukladá tuk do zásoby.“

Kruté začiatky

Pavol sa o zmene stravovania neradil s lekárom, ale ani sa do nej nevrhol bezhlavo. „Všetko som si naštudoval na internete a takisto som podľa ručičky na váhe videl, z ktorých potravín naspäť priberám. Napríklad cestoviny, zemiaky a väčšinu sacharidových potravín, ktoré nájdete na internete v tabuľkách, som pre to z jedálneho lístka celkom vylúčil a určil som si, že denne prijmem jedlo v hodnote osemtisíc kilojoulov.“

Priznáva, že začiatky boli kruté, lebo chvíľami zápasil s pocitom hladu. Na raňajky sa tešil už večer, keď si ich dával do chladničky. „Pozostávali totiž zo šesťdesiatich gramov ovsených vločiek s mliekom, ktoré cez noc poriadne napučali, vďaka čomu som mal ráno pocit, že je ich viac.“ Na desiatu mal jablko alebo pomaranč a na obed poriadnu porciu zeleniny s trochou ryže, lebo keď si jej naložil veľa, ručička na váhe skočila na väčšie číslo. Striedal ju s kuracím mäsom, takisto ho však muselo byť na tanieri menej než zeleniny.

Sacharidovú odmenu si doprial len na olovrant, v podobe dvoch malých celozrnných sušienok a na večeru mával biely tvaroh. „Má vysoký obsah bielkovín, ktoré sa pomaly vstrebávajú, a preto sa dlhšie trávi. Občas som si ho ochucoval obilnými klíčkami, aby sa mi lepšie prečistili črevá.“

Behal doma

Asi po mesiaci, keď Pavol videl, že zhadzuje, zaobstaral si domov stroje na kardiocvičenia. „Pätnásť až dvadsať minút som cvičil na stepperi a trištvrte hodiny šliapal na stacionárnom bicykli. Posilňovanie vtedy ešte nemalo veľký význam, lebo by som pribral do svalov a ja som chcel najprv schudnúť. To prišlo na rad asi po roku, keď som schudol na stotridsaťpäť kíl. Zhruba polhodinu som behal na bežiacom páse či na elektrickom orbitreku, druhú polhodinu som cvičil s činkami. A dbal som na dosahovanie čo najväčšej tepovej frekvencie, aby som spálil čo najviac tukov.“

Vážne krízy, keď by sa Pavol na prísne zásady vykašľal a poriadne si zamaškrtil, neprišli. „Štvalo ma len, keď mi hmotnosť celý mesiac neklesla, ale vedel som, že vtedy netreba poľaviť. A ešte, keď som pre chorobu nemohol ísť do posilňovne. Cvičenie sa stalo mojou drogou.“

Pomáha iným

Dnes má radosť z pekne sa rysujúcich svalov a stravu si trochu pozmenil podľa rád profesionálnych športovcov. „Raňajkujem praženicu zo siedmich bielkov a z dvoch žĺtkov. Keď chcete nabrať svalovú hmotu, potrebujete jesť čo najviac bielkovín a tie obsahujú bielka, kým žĺtky majú okrem bielkovín aj tuky. Na desiatu mám neochutený syr cottage, na obed kuracie mäso samotné alebo so zeleninou, na olovrant ryžu a večer tvaroh.“

Prekvapuje ma, že Pavlovi neprekáža v strave jednotvárnosť. „Zvykol som si. Iní jedia denne chlieb a nepríde im to čudné.“ Svojou skúsenosťou už Pavol inšpiroval viacerých ľudí s podobným problémom. A čo je sympatické, štyrom z nich bezplatne radí, ako sa nadbytočných kíl zbaviť.

Čo na to lekár?

Odpovedá MUDr. Peter Marko, MPH všeobecný lekár pre dospelých z Kežmarku

Príbeh Pavla Lehoťáka je príkladom, ako môže každý obézny pacient efektívne zlepšiť svoje zdravie. Fakt, že prestal fajčiť, bol užitočný krok pre trvalé udržanie dobrej kondície v budúcich rokoch. Táto zmena sa takmer vždy spája so zvýšenou chuťou do jedla, ktorú je možné prekonať zvýšeným príjmom vlákniny v podobe zeleniny a ovocia.

Každá redukcia hmotnosti vyžaduje dodržiavanie pitného režimu, keď organizmus uvoľňuje toxíny z tela a je potrebné dosiahnuť primeranú intenzitu metabolizmu. Pacient počas prvého roka ideálne chudol, keďže hmotnostný pokles dosahoval 0,5 kg za týždeň. Neskôr však týždenný úbytok hmotnosti predstavoval priemerne 2,38 kg, čo nesvedčí o želateľnej postupnosti chudnutia. Jeho diétny program sa približuje Atkinsonovej diéte, charakteristickej zvýšeným príjmom bielkovín, vlákniny a nízkym príjmom sacharidov.

Spojenie s pravidelným aeróbnym cvičením prinesie trpezlivým želané výsledky. Dôležitá je primeraná fyzická aeróbna aktivita najmenej tri-, štyrikrát týždenne v trvaní asi 30-40 minút s dosiahnutím 70 % maximálnej tepovej frekvencie (MTF). Vtedy dochádza k spaľovaniu tukov i k zlepšovaniu kondície organizmu. Maximálnu tepovú frekvenciu si vypočítate tak, že od čísla 220 odrátate svoj vek, pričom počas cvičenia by tep nemal prekročiť takúto hodnotu. Pán Lehoťák vo veku 25 rokov má MTF 195 tepov za minútu, takže pri cvičení by mal dosiahnuť pulz 135 za minútu.

Z hľadiska záťaže odporúčam pre aérobne cvičenia odpružený bežecký pás alebo eliptický trenažér s predným pohonom, na ktorom pohyb šetrí kĺby a podobá sa behu na bežkách. Silové cvičenia s činkami neprinášajú pre kardiovaskulárny systém ani pre kondíciu taký benefit ako aeróbne cvičenia.

Autor: ŠARM/Galina Lišháková
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.