Tip redakcii
 

Poznáte pure barre: Tento mix cvikov vám vytvaruje telo

Pure barre je mix naj cvikov z baletu, kalanetiky, pilatesu aj z bodyworku. V rytme hudby si vytvarujete paže, spevníte bruško, zoštíhlite stehná, zdvihnete zadok a ešte pri tom spálite kalórie. Zostavy vás nudiť určite nebudú.

23. októbra 2012, 09:00
Tento mix cvikov vám zoštíhli telo.

Tento mix cvikov vám zoštíhli telo.

Autor: Robo Hubač

S pure barre ste sa asi ešte nestretli. Zatiaľ si ho môžete vyskúšať v dvoch bratislavských fitcentrách alebo cvičiť podľa DVD. Sandra (38) sa snaží striedať aeróbny pohyb s posilňovaním. „Chodím na zumbu, step aerobik a občas na spinning. Keď som si na internete pozrela video s pure barre, zaujalo ma. Potom som sa skontaktovala s cvičiteľkou, ktorá ho zhodou okolností práve začínala cvičiť. Na tréningu som zatiaľ bola len deväťkrát, ale na tele to už vidím. Každá hodina je iná, pestrá a ubehne rýchlo. Zatiaľ som sa ani raz nepozerala na hodinky, kedy sa skončí.“

Čerešničky na torte

Inštruktorka Diana Horváthová z centra tanca, pohybu a relaxu v Bratislave súhlasí so Sandriným názorom na pure barre: „Naozaj sa pri nom nebudete nudiť. Jeho autorka Carrie Rezabecková vybrala z baletu, pilatesu, kalanetiky aj z bodyworku to najlepšie a najúčinnejšie. Sú to také čerešničky na torte. Choreografie sú rôznorodé, cvičíte na podložke, samostatne v stoji, pri baletnej tyči. Využívate najmä hmotnosť vlastného tela, pri vyššom stupni náročnosti aj činky, overbally, posilňovacie kruhy a osmičky.“

Najprv sa zahrejete v ľahkom aerobikovom tempe. Trvá len dve minúty, tie však stačia na to, aby ste dosiahli primeranú srdcovú frekvenciu a pripravili svaly na posilňovanie. Zostavy sa zameriavajú na partie, ktoré najrýchlejšie podliehajú gravitácii a veku, teda na ruky, brucho, stehná a zadok. „Najúčinnejšie sú malé, izometrické pohyby. Základom pri kmitaní je podsadená panva, ako v kalanetike. Cviky však nie sú únavné, lebo ich nerobíte celú hodinu. Striedajú sa s pilatesovými, ktoré sa orientujú na výdrž v jednotlivých polohách a na správne dýchanie. Nasleduje cvičenie pri baletnej tyči, vyskúšate si základné pozície. Zostavy rôzne kombinujeme, takže jednu svalovú skupinu si účinne precvičíte viacerými spôsobmi. Snažíme sa rovnomerne posilňovať všetky kritické partie, ale po prvých hodinách budete najviac cítiť zadok a stehná. No dá sa sústrediť napríklad len na brucho.“

4x krajšia

Pure barre dokáže:

✓ vyformovať postavu

✓ spevniť paže, stehná, brucho a zadok

✓ predĺžiť a zoštíhliť svaly

✓ menej vážiť Pre mužov sa nehodí, ťažko si ich totiž predstavíte pri baletnej tyči s podsadenou

Svaly? Áno, ale štíhle

Hoci intenzívne posilňujete, nemusíte sa báť, že by ste sa dopracovali k „nadupaným“, veľkým svalom. „Pri pure barre ich chceme nadvihnúť a zoštíhliť, nie pracovať na ich objeme. Docielime to dôkladným špeciálnym strečingom po precvičení každej partie. Na záver hodiny si ešte dáme klasický strečing ako pri zumbe, bodyworkingu či pri aerobiku.“ Ďalším plusom je, že na rozdiel od kalanetiky a pilatesu sa hýbete v rytme hudby. Cvičenie je zábavnejšie a ľahšie, zapotíte sa a spálite kalórie. Cvičiteľka nahlas ráta, takže sa nestane, že by ste sa netrafili do tempa. Keďže dôležité je aj dýchanie, poradí vám s nádychmi a výdychmi.

Ukáže vám, kde robíte chyby. Je to veľmi dôležité, pretože účinnosť pure barre spočíva v presných a správnych pohyboch. Ako začiatočníčka bude cvičiť menej náročné zostavy, ak ste pokročilá, ťažšie. „Cvičenie nezaťažuje bedrové a kolenné kĺby, lebo pri ňom neskáčete ani nehopkáte. Naopak, kĺby z neho profitujú, prospieva im spevňovanie okolitých svalov. Ak však máte problémy s chrbticou, nemali by ste cvičiť zostavy na brucho, mali by ste sa poradiť s lekárom. Podobne, aj keď ste v druhom stave.“ Carrie Rezabecková tvrdí, že pure barre treba cvičiť štyri razy do týždňa, ale trénerka fitnes Diana Horváthová to považuje za zbytočné.

„Ideálne je chodiť naň raz za týždeň a striedať ho s inými športovými aktivitami,“ myslí si. „Ide predsa o to, aby vás pohyb bavil a mali ste z neho radosť, nie aby ste sa pri ňom trápili alebo nudili.“

Foto. Robo Hubač

Pestrý mix

Na začiatku hodiny je vždy zahrievacie cvičenie, po precvičení každej svalovej partie nasleduje strečing. Aj záver je obligátne určený strečingu. Inak sa zostavy dajú rôzne kombinovať, takže jednu svalovú skupinu posilňujete viacerými technikami. Cvičíte vždy v rytme hudby.

Bodywork

Posilňujeme tricepsy, spevňujeme ochabnuté paže. Cvik s jednou nohou vystretou dohora je pre pokročilejšie dámy, ak ste začiatočníčka, obe nohy ostávajú na podložke.

Balet

Vychádza z prvej baletnej pozície. Spevňujeme sedacie svaly. V náročnejšej verzii môžeme použiť elastickú osmičku. Výhodou je, že posilňujeme aj stojnú nohu.

Pilates

Posilňujeme brušné svaly, najmä priamy brušný. Začiatočníčky môžu na zjednodušenie použiť overball, ktorý si umiestnia pod chrbát.

Kalanetika

Posilňujeme sval zadnej strany stehna a stehenný sval stojnej nohy, čo pozitívne pôsobí na posilnenie kolenného kĺbu stojnej nohy. Pre správne cvičenie môžeme využiť pomôcky bez záťaže alebo s malou záťažou.

Poraďte sa s lekárom, ak:

✓ ste tehotná

✓ máte problémy s chrbticou

✓ ťažkosti s pohybovým aparátom

✓ iné vážnejšie ochorenie panvou

Autor: ZDRAVIE

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Poznáte pure barre: Tento mix cvikov vám vytvaruje telo
ZDRAVIE