Tip redakcii
 

Prevratná diéta, pri ktorej začínate deň čokoládou

Zahrnúť čokoládu, keksíky či kus koláča do prvého jedla dňa vám pomôže schudnúť viac kilogramov a udržať si hmotnosť dlhodobo.

08. marca 2012, 06:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Sladkosti ako vítaný pomocník pri chudnutí zbytočných kilogramov. To tu ešte nebolo. Vo väčšine diét, žiaľ, zostávajú zákusky, torty a tyčinky mimo odporúčaného menu. Až doteraz! Vedci z Univerzity v Tel Avive totiž prišli na to, že zahrnúť dezert do vyvážených raňajok so 600 kalóriami môže pomôcť zhodiť viac kíl a udržať si novú váhu dlhodobo. Tajomstvo spočíva v uspokojení tela ráno, keď je metabolizmus najaktívnejší a máme viac času na spálenie kalórií počas dňa.

„Bojovať proti sladkému pokušeniu môže vytvoriť dlhodobú psychologickú závislosť,“ cituje profesorku z Fakulty medicíny Univerzity v Tel Avive Danielu Jakubowiczovú denník ABC. Verí, že ak pridáme dezert do raňajok, zabránime tým ďalším prehreškom počas zvyšku dňa. „Raňajky sú jedlo, ktoré s najväčším úspechom reguluje grelín, hormón kontrolujúci apetít,“ vysvetľuje. Dobrá správa je, že sladkého sa nemusíme vzdávať, stačí ho len zjesť čo najskôr. Odpadne tak mučivý pocit pri každej diéte, že si odopierame čosi, bez čoho nemôžeme žiť.

Úspešný pokus

A že to nie je teória postavená na vode, dokazuje aj tridsaťdvatýždňová štúdia, na ktorej sú zúčastnilo 193 obéznych dospelých. Tých rozdelili do dvoch skupín s rovnakou spotrebou kalórií za deň – 1 600 pre mužov a 1 400 pre ženy. Okrem toho prvej skupine pripravili diétu úspornú na karbohydráty s malými trikalóriovými raňajkami. Druhej skupine zas dali šesťkalóriové raňajky bohaté na proteíny a karbohydráty, ktoré obsahovali aj nejaký dezert. V polovici štúdie účastníci oboch skupín schudli rovnako, no potom sa udalosti drasticky zmenili.

Prvá skupina naberala zhodené kilogramy späť, zatiaľ čo tá druhá chudla naďalej. Na konci pokusu schudli účastníci z druhej skupiny priemerne o osemnásť kíl viac ako ostatní. „Diéty, ktoré zakazujú dezerty a karbohydráty, sú efektívne zo začiatku. No tí, ktorí ich držia, často skončia tak, že porušia pravidlá, lebo cítia príznaky absencie. Preto sa im veľká časť stratených kíl nakoniec vráti,“ upozorňuje autorka výskumu.

Odskúšané na vlastnej koži

Jedna vec je výskum kdesi vo vzdialenej krajine a tá druhá sú skúsenosti. Do diskusie pod článkom v denníku ABC prispela aj Ybelisse z Karakasu, ktorá sa s čitateľmi podelila o tie svoje. „Doktorka Jakubowiczová aj jej syn Salomón boli dlhší čas mojimi endokrinológmi. Potvrdzujem, že to, čo hovorí, je pravda. Odkedy mi odporučila jesť sladké na raňajky, obzvlášť čokoládu, moja hmotnosť viditeľne klesla a zdravie sa zlepšilo. Zachovávam sa zdravá a štíhla.

Je to pravda, keď jete sladké ráno, neupadnete do pokušenia poobede, keď by vám ublížilo viac,“ píše Venezuelčanka a navyše dodáva zopár osvedčených rád od doktorky Jakubowiczovej. Základom sú výdatné raňajky s dostatkom proteínov v podobe vajec, mäsa, rýb či mlieka s celozrnným chlebom. Na desiatu ovocie alebo nízkotučný jogurt. Na obed sú vhodné proteíny so šalátom, s pohárikom červeného vína alebo vodou. Na olovrant si dajte opäť nízkotučný jogurt či čaj a na večeru šaláty s kuracím mäsom alebo rybou, čaj.

„Ďalším veľmi dôležitým odporúčaním je dostatok spánku. Ak spíte minimálne osem hodín, vo finále schudnete viac, ako keby ste sa pridŕžali tej najstriktnejšej diéty. A z jedálneho lístka vylúčte sladené nápoje,“ dodáva spokojná Ybelisse.

Autor: ŠARM/ Marína Dobošová
 


 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.