Tip redakcii
 

Prvé dni detoxu môžete byť unavená: Nevzdávajte to!

Hoci ste vstupovali do tohto roku s predsavzatím, že schudnete, doteraz sa neviete rozlúčiť s nezdravým jedlom?

10. februára 2014, 09:00
Hoci ste vstupovali do tohto roku  s predsavzatím, že schudnete, doteraz  sa neviete rozlúčiť s nezdravým jedlom?

Hoci ste vstupovali do tohto roku s predsavzatím, že schudnete, doteraz sa neviete rozlúčiť s nezdravým jedlom?

Autor: Profimedia.sk

Radí Janica Lacová, poradkyňa zdravej výživy www.jemine.sk

Hneď na začiatok dobrá správa: „Ak sa budete stravovať vyvážene a aspoň raz do týždňa absolvujete detox, vtedy vám pár nezdravých jedál až tak neublíži,“ hovorí Janica Lacová. Zároveň však dodáva, že aj prejedať sa treba s rozumom.

Piate cez deviate...

Najväčšou chybou je podľa poradkyne zdravej výživy striedanie sladkých a slaných jedál, s ktorými si váš organizmus nevie poradiť. „Koláče, za nimi šalát s vyprážaným rezňom a k tomu pohár vína, tak to je kombinácia, s ktorou by mal čo robiť aj slon,“ vysvetľuje odľahčene. Okrem toho, že nekontrolované napchávanie vám pridá kilá, zaťažuje aj vaše vnútorné orgány, ktoré sú zaskočené neprimeraným množstvom jedla. A tak sa vám môže formou bolestí a ťažoby ozvať žlčník, žalúdok alebo sa u vás objavia bolesti hlavy, pretože ste ignorovali tekutiny.

Čo s tým? Urobte si krátky, 2- až 3-dňový detox. Počas neho jedzte len zeleninu, ovocie, orechy, semiačka a pite veľa tekutín a čajov na prečistenie. „Vaše telo sa tak rýchlejšie zbaví toxínov,“ odporúča odborníčka.

Bez cukru aj octu

Ak chcete prejsť na zdravší postup stravovania, začnite postupne. V prvom rade by ste podľa Janice Lacovej mali vyradiť zo svojho jedálneho lístka biely cukor a bielu múku. „Vhodné je tiež zbaviť sa pečiva s droždím, pretože spôsobuje nafukovanie a usádza sa v tele,“ dodáva. A nakoniec sa rozlúčte s octom, ktorý môžete nahradiť citrónovou šťavou.

Je pre vás ťažké žiť bez pečiva? Skúste si pripraviť vlastný chlieb z celozrnnej múky a droždie nahraďte domácim ražným kváskom, prípadne práškom do pečiva či sódou. Cukor nahraďte prírodnými sladidlami, ako je agáva, melasa, stévia, med či surový trstinový cukor.

Nevzdávajte sa!

Rozhodli ste sa, že urobíte poriadok vo svojom stravovaní? Veďte si denník, podľa poradkyne zdravej výživy vás to bude motivovať. „Zapisujte si nielen zmenu hmotnosti, ale aj to, ako ste sa cítili. Ak zaradíte do svojho jedálneho lístka aj úplne nové potraviny, poznačte si to,“ radí.

A nevzdávajte sa, ak sa budete zo začiatku cítiť unavená – je to preto, že vaše telo sa detoxikuje a vynakladá veľa energie na vnútorné upratovanie. Možno pocítite nevoľnosť a pár dní sa budete cítiť horšie. Všetko je však spôsobené tým, že váš organizmus sa zbavuje toxínov. Dajte mu čas.

Tipy Glancu:

  • Ak budete svoj jedálny lístok meniť postupne, nemôžete si ublížiť.
  • „Odporúčam, aby ste sa poradili s odborníkom na vý-živu, ktorý vám zmenu nastaví tak, aby bola pre vás čo najznesiteľnejšia a mali ste z nej dobrý pocit, nie naopak,“ radí Janica Lacová.
  • Hýbte sa. Šport vám pomôže nielen schudnúť a získať kondíciu, ale prečisťuje krv, pomáha tráveniu a dodá vám novú energiu.

Zvládnete to!

Podľa odporúčania Janice Lacovej by ste ráno mali začať s niečím teplým: „V zime je najlepšia teplá polievka alebo bylinkový čaj.“ Vhodná je aj čerstvá ovocno-zeleninová šťava.

  • V lete pite veľa vody izbovej teploty s čerstvým citrónom.
  • Dopoludnia si nakrájajte ovocie či zeleninu na malé kúsky a pomaly z nich ujedajte.
  • Počas obeda myslite na to, že minimálne polovicu vašej porcie by mali tvoriť čerstvé suroviny. Teda, ak si dáte steak, dajte si k nemu veľký zeleninový šalát, nie hranolčeky.
  • Na večeru je zase vhodná teplá celozrnná kaša so semiačkami, s ovocím a kvalitnými zdravými olejmi.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

FOTO: Takúto postavu ešte nemala! Zuzana Plačková sa zaťala a zhodila 14 kíl

Hviezda nákupných maniačok priznala, že prvý mesiac sa nedotkla ani len...
 

Bez celulitídy aj po štyridsiatke. Silvia Lakatošová pozná recept, ako na to

Silvia Lakatošová hovorí, že za to, ako vyzerá, nemôžu dobré gény. Po dvoch...
 

Fit pred letom: Voňavé chudnutie

Aj vás trápia kilá navyše po dlhej a chladnej zime? Dá sa to vyriešiť jednoducho...
 

Prečo tieto ženy vyzerajú božsky? Pijú olej a jedia vývar z kostí

Už roky majú náš obdiv, páči sa nám ich postava aj pokožka. Skúste dať na ich...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.