Tip redakcii
 

Veľký rozhovor o chudnutí s odborníkom: Začnite aj 100x

Ľudia priberajú aj vďaka diaľkovým ovládačom. Keby neboli, prešli by sme za rok až sedemdesiat kilometrov – tvrdí dietológ MUDr. Richard Kozár z kliniky tradičnej čínskej medicíny.

18. januára 2013, 08:00
Dietológ MUDr. Richard
Kozár

Dietológ MUDr. Richard Kozár

Autor: MICHAL ŠEBEŇA

O dietológoch si mnoho ľudí myslí, že niečo také „hnusné“ ako klobásku či rezne nedajú nikdy do úst. Je to pravda?

(Smiech) Som normálny človek. Počas sviatkov som jedol úplne všetko.

Máte teraz po Vianociach viac klientov, ktorí chcú zhadzovať, ako po iné mesiace?

Zo žartu sa hovorí, že tri najčastejšie novoročné záväzky sú: od zajtra nepijem, od zajtra nefajčím alebo od zajtra chudnem. Ľudia, najmä muži, potrebujú nejaký štartér, silnú motiváciu a nový rok ním je. Mám zistené, že tí „novoroční“ však chodia najmä tak do pätnásteho januára.

Je dobre začať chudnúť po Novom roku, keď sú ľudia najväčšmi rozjedení?

Na rozjedený žalúdok ohľad brať nemožno. Ten má človek, ktorý potrebuje schudnúť, kedykoľvek počas roka, či sú sviatky, alebo nie. Ohľad treba brať na psychickú pohodu každého, aby sa kilá redukovali čo najľahšie. Koniec roka býva pre väčšinu z nás dosť hektický, preto neodporúčam začínať pred jeho koncom. Je psychologicky lepšie začať na Nový rok. Prakticky je však dobré začať kedykoľvek, keď má o to klient záujem, keď je dobre motivovaný.

Chodia k vám aj takí, ktorí začínajú stále dookola?

Osobne mám radšej takýchto ľudí, ktorí začínajú stokrát znova a znova, ako tých, ktorí s tým nikdy nič nerobili. Silvestrovská vlna klientov je sčasti práve takáto. Sú to ľudia, ktorým sa z rôznych dôvodov nedarí a rozhodnú sa navštíviť odborníka. Po silvestrovskej vlne nasleduje vlna plesová. To sú najčastejšie dámy, ktoré chcú lepšie vyzerať v krásnych šatách. Potom okolo apríla a mája príde vlna dovolenkárov, ktorí sa chcú doladiť do plaviek. Ale napríklad pacienti so zdravotnými problémami, ktorí buď sami, alebo na základe odporúčania doktora pochopili, že obezita je vážnou životnou komplikáciou, prichádzajú počas celého roka. Tí sú väčšinou najväčšmi motivovaní, lebo im reálne ide o život.

Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom ŠARME alebo ako súčasť PIANA.

Aký máte názor na zhadzovanie kilogramov pomocou rôznych zázračných strojov?

Pri redukcii hmotnosti z vlastných skúseností odporúčam kombináciu aeróbnej aktivity v podtlaku, napríklad na stepperi, a vibračnej plošiny, ktorá je vhodná aj pre pacientov s veľkou nadváhou. Rovnako dobrá je aj vibračná sauna, ktorá mierne vibruje a je v nej suché teplo ako vo fínskej saune. Vývoj je v tejto oblasti veľmi rýchly a mnohokrát je motivovaný len marketingovými zámermi. To sú zázračné stroje, kde si ľahnete a nerobíte nič. Ja však vo všetkom hľadám fyziologickú podstatu a tieto stroje podľa mňa vedia mať v kombinácii s úpravou jedálneho lístka jednoznačný efekt.

Keď dnes naordinujete žene kombináciu cvičenia, o akom hovoríte, a upravíte jedálny lístok, čo to s ňou dokáže urobiť do leta?

Ideálny jedálny lístok v tele urobí ketózu, tá spraví redukciu hmotnosti a cvičenie spraví tonizáciu a detoxikáciu tela. Do leta to môže byť úplne iná žena ľahšia aj o desiatky kilogramov.

Hovoríte, že máte radšej takých, ktorí začínajú hoci aj stokrát. A čo potom jojo-efekt?

Neexistuje zaručená diéta, vďaka ktorej klient schudne raz a navždy a ešte aj bez jojo-efektu. Platí fyzika: energia z ničoho nevzniká a ani nezaniká. Len sa jeden druh energie zmení na iný druh energie. Tak to je. Ak mi klient opakuje donekonečna, že priberá aj z vody, tak na to mám jasnú odpoveď.

Akú?

Je to dosť nepríjemné tvrdenie, ale je pravdivé. Na toto poviem, že ľudia v koncentračných táboroch mali vody dosť, ale nemali jedlo. Problém býva často inde. Buď ide o stratu motivácie, stres, zajedanie záťažových situácií, ktorých je okolo každého veľa, alebo je za to zodpovedná aj genetika. Genetika a psychika nepustia.

Robia ľudia najčastejšie chyby, keď dietujú sami?

Napríklad sa mylne domnievajú, že rovnaká hmotnosť dvoch rôznych druhov jedál má rovnakú zasycovaciu schopnosť. Nie je to pravda. Po stopäťdesiatich gramoch mäsa budete sýti dve až tri hodiny, po rovnakej dávke šalátu tridsať až šesťdesiat minút. Ďalej je podstatné jesť pomaly a pomaly aj žuť. Nesmieme jedlo do seba nahádzať. Keď zjem hltavo za päť minút dva hamburgery, tak sa mi nestihne dostať do mozgu informácia, že som nasýtený. Tá príde až po dvadsiatich minútach. Preto, ak jeme pomaly, dostaví sa pocit nasýtenia skôr a zjeme menej. Ďalej chybne vyhľadávame reštaurácie, v ktorých dostaneme čo najviac jedla za čo najmenej peňazí. Deťom tiež hovoríme, že kým nedojedia, nepôjdu od taniera. Sme zvyknutí do seba nahádzať veľký objem jedla, aj keď ani nie sme hladní a za krátky čas.

Aký je rozdiel medzi zhadzovaním desiatich kíl a päťdesiatich?

Dvadsaťsedemročná slečna potrebuje zhodiť štyri-päť kilogramov, to má za sebou tak za tri-štyri týždne. To je len kozmetická záležitosť. Keď však príde stopäťdesiatkilový chlap so zdravotnými komplikáciami, to je na dlhé obdobie. Výhodou je, že dnes už môže byť redukcia významná od samého začiatku. V minulosti väčšina lekárov zaoberajúcich sa obezitou využívala na liečbu tabletky a považovalo sa za efektívne redukovanie dvoch až štyroch kilogramov mesačne, dnes je to oveľa rýchlejšie. Klient má už po prvom týždni menej o päť kilogramov a to ho veľmi motivuje. Ak by som niekomu s potrebou redukcie päťdesiatich kíl povedal, že to bude trvať dva roky, tak väčšina buď ani nezačne, alebo sa do úspešného konca dostane len zlomok tých, čo začali. Preto som rád, že klientov dokážem nastaviť tak, že to ide oveľa rýchlejšie.

Vyskúšali ste na vlastnej koži nejakú diétu?

Niekoľko. Rád skúšam všetko na sebe. Vyskúšal som napríklad desaťdňový pôst, ale aj kapustovú diétu.

Desaťdňový pôst? Preboha, to sa vám muselo zatmievať pred očami.

Ale čoby, nebolo to také strašné, ako to vyzerá. Bolo to čistých sedem dní o vode a rôznych čajoch a potom sa postupe zavádzalo jedlo. Zhodil som asi šesť kíl. Jedna k jednej z toho bola voda, ktorá sa mi do týždňa vrátila a de facto polovica z ostatnej hmotnosti mi odišla z tukových zásob a druhá zo svalového tkaniva. Keď prišli kapustové polievky, chcel som aj tie vyskúšať. Dva razy. Ani raz som nevydržal dlhšie ako dva dni. Veľmi ma bolela hlava. Až vtedy som si prakticky uvedomil význam cukrov pre fungovanie mozgu. Ľudia sú rôzne citliví na jeho obmedzenie, a preto všetkých mojich klientov na tento problém, ktorý sa môže vyskytnúť najmä v prvých dvoch dňoch, dopredu upozorním. Potom ma oslovili, aby som ako dietológ začal ponúkať pacientom špeciálne stravovacie prípravky. Povedal som, že síce proti tomu nič nemám, ale ja som doktor a nemôžem ponúkať ľuďom niečo, čo nemám medicínsky podložené a vyskúšané. Tak som to začal sám skúšať.

Zvládli ste to?

Áno, za štyri týždne som zhodil jedenásť celých osem desatín kíl a z toho jedenásť celé tri desatiny z tukov. Keby som týždeň nechodil na obed k Číňanovi na tofu, bolo by to ešte viac. Celé štyri týždne som sa každý pondelok meral, vážil a odoberal si krv na analýzu. Všetci, čo ma na mojom vtedajšom pracovisku poznali, vedeli, že sa zaoberám obezitológiou, ale ani im nenapadlo, že môžem hmotnosť redukovať tak rýchlo. Preto si mysleli, že som vážne chorý. Hovoril som im, že sa mám super, nič mi nie je, iba chudnem. Všetci chceli teda chudnúť ako ja. Každému som však musel hovoriť, že mu to nemôžem ešte dať, že to zatiaľ len skúšam, že sa sledujem, že v tom hľadám medicínsku podstatu. Tretí týždeň som to nezvládol a dal som to pár najlepším kamarátom. Tak začali aj oni. Po štyroch týždňoch som bol chodiacou reklamou. Všetci moji kamaráti chceli chudnúť.

Prečo si myslíte, že v súčasnosti priberáme viac ako ľudia kedysi?

Môj starý otec v mojom veku kosil trávu a rúbal drevo. Mnohí sa dnes za celý večer ani nezdvihneme z kresla. Viete o tom, že keď sme si museli voľakedy ísť prepnúť program, lebo neboli diaľkové ovládače, prešli sme vďaka tomu za rok sedemdesiat kilometrov? Takže my nemáme nárok jesť rovnako energetické jedlá, aké jedli ľudia, ktorí ťažko pracovali. A navyše, veľmi škodlivá a zavádzajúca je aj reklama, na čo dopláca najmä mladá generácia. Množstvo jedla v obchodoch, jeho relatívne nízka cena a dostupnosť sú tiež na škodu. Lebo keď už na nič nie je, tak na jedlo musí byť a musíme mať pocit, že sa môžeme najesť, koľko vládzeme, aj keď pôjde o menej kvalitné jedlo.

Autor: ŠARM/ Lívia Kramárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Veľký rozhovor o chudnutí s odborníkom: Začnite aj 100x
ŠARM/ Lívia Kramárová