Tip redakcii
 

Vo svete letí zumba

Počuli ste už o zumbe? Ide o tanec, ktorému podľahli ženy mladšie i skúsenejšie. V čom spočíva jeho mágia? Prezradí vám to školiteľka Daniela Česneková (29), ktorá ako prvá Slovenka získala certifikát v Miami priamo u zakladateľa zumby Beta Pereza.

15. apríla 2010, 12:23
Zabudnite na cvičenie, zabavte sa na párty!

Zabudnite na cvičenie, zabavte sa na párty!

Autor: Matej Kalina

Ako ste sa dostali k Betovi Perezovi, ktorý je známy aj ako tvorca choreografie vystúpení Shakiry?
Po skončení vysokej školy som bola na výmennom pobyte v Miami, a keďže celý život som sa venovala tancu a aerobiku, aj tam som hľadala nejaké možnosti športovania. Náhodou som sa dostala na zumbu. Bola to láska na prvý pohľad! Tanec sa mi tak zapáčil, že som sa rozhodla urobiť si certifikát inštruktorky zumby.

Čím vás inšpiroval tento Kolumbijčan?
Určite spôsobom, ako podáva tento tanec. Aj keď má päťsto ľudí v hale, dokáže s nimi vynikajúco udržiavať kontakt, vie úžasne improvizovať. A tiež tým, ako predstavuje zumbu, ktorá vlastne spája prvky aerobiku a latinskoamerických tancov. Pohyby a zostavy v jeho podaní sú jednoduché a zároveň veľmi zábavné.

Stačilo prihlásiť sa na školenie? Alebo ste museli urobiť nejaký konkurz?
Školenia pre zumba inštruktorov boli a sú dostupné pre všetkých. Získanie inštruktorského certifikátu nie je až také ťažké, ale potom záleží na tom, ako človek so získanými vedomosťami naloží. Po školení sa ešte len začali hodiny tréningu, nácviku choreografií, zháňanie hudby atď., a to je tá najťažšia „skúška“. Keď som chcela, aby moje hodiny mali úspech, musela som na sebe tvrdo pracovať.

Zumbu ste začínali učiť na Floride v St. Petersburgu. Aké sú Američanky cvičenky v porovnaní so Slovenkami? 
Američania všeobecne majú viac sebavedomia. Aj keď má žena 150 kilogramov a nie je najväčšia kráska, tak ona sa tak cíti. Je presvedčená, že vyzerá úžasne, a tak sa aj správa. Pri tancovaní zumby pištia, hučia, kričia, skrátka, ich prejavy sú dynamickejšie. Keď som prišla na Slovensko, cítila som, že naše ženy sú rezervovanejšie, ale dnes sa už vedia uvoľniť a aj u nás zažívame skvelú atmosféru.

Potrpia si Američanky na módne športové oblečenie?
Celkovo v USA sú rôzne extrémy, je to individuálne. Ale ak mám hovoriť konkrétne o zumbe, to určite áno! Každoročná Zumba Convention, čo je stretnutie inštruktorov z celého sveta a koná sa v Orlande, je úžasnou mód-nou prehliadkou farieb, nápadov a rôznych štýlov športového oblečenia. Ponuka športového oblečenia v USA je naozaj široká, je si z čoho vyberať.

Koľko stojí hodina zumby na Floride? Môžu si ju dovoliť aj bežné ženy?
Určite áno. V USA je na každom rohu fitnescentrum, ktoré zväčša funguje ako klub, kde zumbu máte v rámci členského poplatku. Mimo členských fitnescentier stojí hodina zumby 5 až 12 USD, závisí od inštruktora a priestoru, kde sa cvičí.

Dnes ste školiteľkou zumby nielen pre inštruktorov na Slovensku, ale aj v Česku a Slovinsku. Ako vyzerá váš pracovný mesiac?
Je veľmi rôznorodý, dynamický a hlavne plný. Takmer každý týždeň som niekde inde. Napríklad v uplynulom mesiaci som bola na školiteľskom mítingu v USA, ďalší víkend som školila inštruktorov v Izraeli, nasledujúci víkend zasa v Prahe. Takže kufor mám stále zbalený.

 4 základné kroky
   
 1. obidve ruky na boky 2. obidve ruky na ramená
3. obidve ruky vzpažiť 4. obidve ruky upažiť

Čo na to hovorí váš priateľ? Neprekáža mu, že ste často na cestách? 
Takmer na všetky akcie cestuje so mnou. Na školeniach mi pomáha s organizáciou a je to môj najlepší zumba asistent. Takto sa snažíme zladiť súkromný život s pracovným a zatiaľ to veľmi dobre funguje. Keď už musím cestovať niekam sama, vždy si potom naplánujeme aj čas pre seba, aby sme si to vynahradili.

Prežívate lásku podľa svojich predstáv?
Áno, som veľmi šťastná. Môj priateľ je mi oporou a podporuje ma vo všetkých aktivitách. A tie sa točia okolo zumby.

Prečo by tento tanec mal byť príťažlivý pre Európanky, ktorým možno nie je až taký prirodzený ohnivý temperament latino tanečníc?
Nazdávam sa, že akýkoľvek tanec je zábavný. A potom je to pohyb, ktorý vyplavuje endorfíny – hormóny šťastia. Takže nezáleží na tom, o aký druh tanca ide. Latinskoamerické rytmy sú však strhujúce, veselé, človek sa pri tanci naozaj baví a musí sa usmievať, aj keď sa mu nechce. Je to skrátka skvelý pohyb pri skvelej hudbe!

Aký zmysel má zumba pre naše telo?
Veľký, ako každý intenzívny pohyb. Zumba kombinuje latinskoamerické tance s aerobikom, pričom výrazne prevažuje tanec. Je založená na časových sekciách, keď sa striedajú rýchle rytmy s pomalšími. Vďaka tomuto intervalovému tréningu rýchlejšie spaľujeme tuky. Pri cvičení sa zameriavame predovšetkým na svalové partie ako zadok, brucho, nohy, ruky. Na rozdiel od aerobiku však vo veľkej miere pracujú aj boky a pás, za čo môžu vlnivé latino pohyby.

Ako môžu tieto pohyby potešiť našu dušu?
Po každej hodine zumby máme v sebe obrovské množstvo endorfínov, zmocní sa nás pocit, akoby sme lietali na obláčiku. Hudba a tanec – to je jedna veľká párty a ľudia sa tešia na každú ďalšiu hodinu. A, samozrejme, pravidelný pohyb sa odzrkadľuje aj na našom tele. Sme štíhlejšie, cítime sa lepšie a zvýši sa nám sebavedomie. Poznám veľa ľudí, ktorí vďaka zumbe schudli aj vyše dvadsať kíl a celkom im to zmenilo život.

Znie to lákavo, ale čo keď som tanečné drevo... 
Tanečné kroky a variácie sú také jednoduché, že ich zvládne naozaj každý. Ak sa nechytíte hneď na prvej hodine, netreba to vzdávať. Poznám aj „prvohodinové“ drevá, z ktorých sa stali výborní inštruktori.

Vo februári ste sa opäť školili v Miami. Čo zaujímavé prinášajú nové trendy? 
Pripravujeme špecializované programy pre seniorov – Zumba Gold, a ľudí s rôznymi zdravotnými obmedzeniami. Napríklad pre ľudí s umelým kĺbom, nadváhou či tých, ktorí majú problémy s chrbticou. Chystáme aj program pre detičky s názvom zumbatomic. Skladatelia v spolupráci s Betom tvoria originálny hudobný mix a nechýbajú ani nové kolekcie športového oblečenia, špeciálne pre zumbu ich pripravili módni tvorcovia.

Takže móda vtrhla už aj do zumby, čo môže byť pre návrhárov celkom zaujímavý biznis. Ako však zo zumby vyžije inštruktorka na Slovensku? 
Závisí od toho, koľko času tomu človek venuje a ako tvrdo pracuje. Jednak na príprave na svoju hodinu, aby bola kvalitnou inštruktorkou, a potom koľko času venuje marketingu. Zo skúseností viem, že zumba je najobľúbenejším cvičením vo fitnescentrách. Zvyčajne sa treba objednať týždeň vopred. A keď človek fyzicky zvláda cvičiť aj viac hodín do týždňa, tak určite sa dá zo zumby vyžiť.

Aký je váš sen?
Vytvoriť zumba centrum, v ktorom by pracovali špičkoví inštruktori a kam by si ľudia veľmi radi chodili zatancovať.

Dagmar Murgašová

Autor: PLUS JEDEN DEŇ pre ženy

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Vo svete letí zumba
PLUS JEDEN DEŇ pre ženy