Dátum: Utorok 17.01.2017 Dnes oslavuje:

Nataša Zajtra: Bohdana

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Vyskúšajte masalu bhangry: Patrí k top 5 fitnesaktivitám v Amerike

Zdroj: ŠARM/ Marína Dobošová 06. júna 2013, 10:00
Foto: Archív Masala bhangra sa prvýkrát tancovala vo filme Milionár z chatrče.

Sarina Jainová chcela propagovať indickú kultúru. V garáži vymyslela originálny koncept masaly bhangry, ktorý dnes patrí k piatim najobľúbenejším fitnesaktivitám v USA.

Z Latinskej Ameriky prišla nákazlivá zumba, z Afriky bokwa fitnes a z Indie sa na nás rúti rozjuchaná pestrofarebná masala bhangra. Vymyslela ju prvá americká multikultúrna fitneshviezda Sarina Jainová, ktorá sa pýši prezývkou indická Jane Fondová. Pri chytľavých rytmoch sa vlní aj herečka Brooke Shieldsová, modelka Pavlina Pořízková či slávny guru Deepak Chopra. Meno Sariny Jainovej je u nás celkom neznáme, no za veľkou mlákou je to skutočná celebrita. Má svoje vlastné šou na dvoch televíznych staniciach, pravidelne sa objavuje v populárnej Šou Dr. Oza.

Na svedomí má aj viacero choreografií k hudobným videoklipom. Jej masala bhangra v sebe spája energický ľudový tanec z Indie s dramatickými bollywoodskymi prvkami. Spolu s rytmickou hudbou tak vytvára jednoduchý kokteil, na ktorý sa ľahko chytia aj pohybovo menej zdatní záujemcovia. Podobne ako pri zumbe, aj pri tejto aktivite miznú kilogramy a telo nadobúda pevnejšiu formu. „Ľudia si hodiny neuveriteľne užívajú, ani si neuvedomujú, že práve absolvujú skvelý kardiovaskulárny a posilňovací tréning. Všetky druhy pohybu sú dobré, ja som iba vytvorila ďalší. Vďaka mojej hodine ľudia zabúdajú na svoje starosti a na chvíľu vstúpia do indickej kultúry a do toho, čo na nej milujeme. Zbožňujeme pozeranie filmov či oslavy svadieb – Indovia vedia, ako si to všetko poriadne užiť. A práve tento prvok prinášam na hodinu. Na jej konci sú všetci spokojní, vyšťavení, vysmiati a najmä pripravení začať alebo skončiť svoj deň s veľkým úsmevom na tvári,“ hovorí Sarina.

Ak si to neviete celkom presne predstaviť, spomeňte si na oscarový film Milionár z chatrče a na scénu, kde všetci hromadne tancovali na peróne. Štrngotajúce náramky, ligotavé náhrdelníky či retiazky okolo piat. A k tomu sárí a striedavé dvíhanie obočia.

Úspech z garáže

Sarina sa narodila v USA indickým rodičom, ktorí emigrovali za lepším životom v sedemdesiatych rokoch. Rodičia chceli, aby si ich deti zobrali to najlepšie, čo im ponúka Západ, bez toho, aby zabudli na rodný Východ. Preto ich každé leto posielali do Indie k starým rodičom, aby sa naučili oceniť miestnu kultúru.

„Môj otec bol náš vzor. Bol naším priateľom i ochrancom. Bol veľmi hrdým Indom žijúcim v USA. Jedného dňa nám mama zavolala s tým, že už viac nedýcha. Zomrel na zastavenie srdca ako štyridsaťsedemročný. Na jeho počesť som vytvorila masalu bhangru, lebo nám vždy hovoril, aby sme boli hrdí na svoj pôvod. Chcela by som mu povedať, že som hrdá Indka žijúca v USA, a dokonca učím aspekty našej kultúry prostredníctvom fitnesu aj ostatných. Koncept, ktorý som vymyslela pred trinástimi rokmi vo svojej garáži, je dnes jedným z piatich najúspešnejších cvičení v USA. Vydala som desať DVD a po celom svete mám päťsto ambasádorov, ktorí predcvičujú podľa môjho konceptu. Musím povedať, že som ešte stále nadšená z toho, čo vzišlo z mojej garáže pred rokmi. Dúfam, že môj otec je pyšný,“ vyznáva sa Sarina.

Balle balle

My sme sa zúčastnili na workshope Sariny Jainovej na indonézskom ostrove Bali. Stan na čerstvom vzduchu praskal vo švíkoch a kulisu robil skutočný indický muzikant akýmsi rohom. Hneď ako sa ozvali prvé rytmy, ľudia sa akosi automaticky začali usmievať. Aj keď sú indické pohyby a tanečný štýl celkom rozdielne, vďaka Sarininej charizme a energickému zachrípnutému hlasu hučiacemu z mikroportu nebol žiadny problém zapojiť sa. O chvíľu sme už všetci hromadne vypliešťali oči, hrozili imaginárnemu nepriateľovi, cudne klopili zrak alebo sme sa divoko vyškierali a vrieskali „balle balle“ podľa inštrukcií.

Do toho kroky a tanec bez jedinej prestávky. Ľudia oblečení vo farebných šatách krúžili po drevenej podlahe ako v skutočnom bollywoodskom filme. Sarina udávala pokyny a nabádala tancujúci dav na sebavyjadrenie aj nápadnou mimikou a gestikuláciou presne tak, ako to Indovia majú vo zvyku. Po hodine sme boli všetci spotení do nitky, ale zďaleka nie vyčerpaní.

Bonusom bola dobrá nálada a úsmev, ktoré sa do nás akosi mimovoľne vliali. Zdá sa, že na Slovensko zatiaľ hodiny masaly bhangry nedorazili, v niektorých štúdiách však nájdete nesmelú variáciu tohto originálneho štýlu pod názvom Bollywood dance. Pri popularite Sariny Jainovej a jej programu sa však indické fitnes korenie nepochybne rozšíri rýchlosťou blesku aj do našich končín. 

Naj z glancu

 

Vaše diétne tipy

Oklamte jouly: 5 tipov ako si udržať a uzde denný energetický príjem

Nemučte sa hladovkou, malé triky dokážu viac.
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Osvojte si overené triky: TAKTO sa konečne dopracujete k štíhlejšej postave

Nezačnite nový rok diétou, ktorú o pár dní aj tak porušíte.
 

Diéta šťastia: Naservírujte si antistresové maškrty a energizujúci obed

Prežívate stresové obdobie? Vyskúšajte diétu, ktorá uvoľňuje napätie,...
 

Drinky, ktoré naštartujú váš metabolizmus: Namixujte si zdravé smoothie!

Prehnali ste to cez sviatky s dobrotami? Vaše telo potrebuje detox a naštartovať...