Tip redakcii
 

Zahoďte predsudky, do fitka pokojne vyrazte aj v starých teplákoch

Ako to chodí v továrňach na dokonalé telá, ktoré dorazili už aj k nám? Zisťovala som v obnosených teplákoch!

22. apríla 2012, 07:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Som absolútne športové drevo. Matka príroda mi však, žiaľ, nenadelila vysokorýchlostný metabolizmus ani postavu snov, a tak chtiac-nechtiac musím aspoň raz za čas cvičiť, aby som neprekročila medze spoločensky akceptovateľnej hmotnosti. Moje skúsenosti s fitnescentrami najrôznejšej veľkosti, vybavenia a cenovej kategórie sú pritom za tie roky viac ako pestré. Malé fitká kdesi na sídlisku ma naučili šetriť priestorom. V stiesnenej miestnosti plnej činiek vám totiž vždy niekto dýcha na spotený krk. Ich súčasťou sú aj hlavohrude fučiace pod ťarchou železa, ktoré vám pohľadom naznačia, že tam nemáte čo hľadať. A ak aspoň jeden z piatich nesype voľajaké steroidy, nech zjem svoje potníky!

Ugrilované pipky a pribináčik

Ani väčšie a vyblýskanejšie fitká v nákupných centrách nie sú pre mňa lahodnou šálkou kávy. Začne sa to už v šatni, kde sa okolo vás promenádujú slečny, ktoré vyzerajú, že si práve odskočili z prehliadkových mól. Ich dokonale nastajlované športové oblečenie kričí, že stálo tretinu mojej výplaty a opálenie pripomína, že sa práve vrátili z nechutne drahej exotickej dovolenky. Poskakovať na zumbe či aerobiku vedľa takýchto vzorov dokonalosti vôbec nie je motivujúce, práve naopak.

Usilujem sa zašiť do najtmavšieho kúta a modlím sa, nech si moje obyčajné tričko, spod ktorého trčí slaninka, nikto nevšimne. Pravdepodobne to nezaberie, lebo obľúbenou činnosťou týchto slečien je okrem klipkania umelými mihalnicami aj vyhľadávanie nedokonalých obetí, ktoré oslepujú svojimi vybielenými zubami. A tak z trucu po každom cvičení „zbodnem“ vanilkový pribináčik, a potom sú mi tie aerobiky, viete na čo...

Pekelný stroj v akvárku

Ešte horšia je situácia, aká sa mi stala minule. Meškám na hodinu jumpingu a recepčná mi múdro poradí, aby som si išla zabehať. Aby bolo jasné, už niekoľko rokov chodím do fitka len na aerobik, lebo z tej záplavy cvičiacich prístrojov mám hrôzu. A tak aj teraz váhavo kráčam k radu bežeckých trenažérov. Dotykový displej odmieta spolupracovať, zjavne vycítil, že som nováčik. Naokolo nikde nikoho, kto by sa zmiloval a zachránil ma uvedením pásu do pohybu.

Nastavte počet kalórií, prikazuje mašina. Panebože, čo ja viem ,koľko chcem spáliť? Preč sú tie časy, keď som ovládala nutričné hodnoty všetkých potravín vrátane mentolových cukríkov, a tak strelím od oka, že dvesto. Dobre, to by sme mali. Ale namiesto toho, aby sa pás dal do pohybu, chce odo mňa údaj o tepovej frekvencii. A to mám odkiaľ vedieť? Ja som študovala humanitné vedy, nie telovýchovu! Mašina je neúprosná, neznalosť trestá hysterickým blikaním.

Náhodne stláčam všetko možné, kým sa pás lenivo nerozbehne a displej ukazuje rozličné grafy. Chlapík na vedľajšej mašine odušu fučí, neodvažujem sa však na neho otočiť, aby som nenarušila jeho súkromie. A je tu vôbec? Moji susedia na rotopédoch majú cez presklenú stenu výhľad na nákupné centrum, nakupujúci zasa vidia ich orosené celá. Ja mám to šťastie, že sa dívam na squashové ihrisko o poschodie nižšie, aha, spotený dedič miliónového impéria mláti loptičkou o stenu.

Na rozptýlenie mám pred sebou obrazovku, kde sa práve odohráva vzrušujúci futbalový zápas medzi Gambiou a Pobrežím slonoviny. To aby som sa necítila ako idiot, že vlastne behám na mieste. A dosť! Po polhodine sa mi podarí ten pekelný stroj stopnúť a zoškriabem sa z neho dole s predsavzatím, že toto už nikdy viac.

Obrie kluby v kurze

Sľúbim si, že si už nikdy nepôjdem takto dobrovoľne ubližovať. Lenže potom ma kamarátka prehovorí, aby som s ňou išla do najväčšieho fitka v meste. „Dvakrát do týždňa si v ňom urobím wellness večer. Zacvičím si v posilňovni, potom si vyčistím hlavu na joge a dám si pár dĺžok v bazéne alebo saunu. A to všetko pod jednou strechou!“ básni Eva. Moje zážitky z fitnescentier na ňu neurobia žiaden dojem, toto je vraj čosi „celkom iné“, a tak zvedavosť zvíťazí a ja v jednu stredu podvečer prešľapujem pri pulte fajnovo sa tváriacej recepcie.

Okrem kartičky a kľúča od skrinky luxusne dostanem aj uterák. Nuž, toto nie je len také obyčajné fitko, ale športový klub, ktorého ročné členstvo nestojí práve málo, ako sa dočítam na plagáte pri vchode. V zrkadle si premeriam svoje vyťahané tepláky, v ktorých sa na Floride promenádujú dôchodcovia, a odrazu ma prepadne mierna nevoľnosť. Panebože, budem tu za chuderu!

Nechceš? Nemusíš!

V najväčšej sále sa práve začína fitbox. Prechádzame popri miestnosti na spinning, kde hlas inštruktora plieska ako bič a cez sklo vidieť spotené postavy, ktoré energicky krútia pedálmi. Napadne mi, či si pri tom predstavujú sviežu lesnú asfaltku, inak mi totiž bicyklovanie „nasucho“ pripadá mierne úchylné. Má to však zrejme svoj zmysel, pretože všetci účastníci „cyklomaratónu“ sa potia a usmievajú. V sále na fitbox sa vo vzduchu vznáša napätie z boja a pach imaginárnej krvi.

Cvičenkyne sú mladé a krehko pôsobiace dievčatá, fešný inštruktor je pre ne zrejme dosť silná motivácia na to, aby mlátili do boxovacích totemov a drepovali. Ja motiváciu aj odvahu stratím v momente, keď v tvárach nabudených adrenalínom mojich spolucvičenkýň odtuším, že ak by som na ne náhodou škaredo zazrela, uvalia jednu aj mne. Nič pre moju mierumilovnú náturu, tak čo teraz? Eva mávne rukou, vďaka členskému môžem ísť hocikedy na hociktorú hodinu.

A keď ma niektorý šport omrzí, jednoducho ho vymením za iné cvičenie. Alebo si dám pri bare osviežujúci drink, zopár dĺžok v bazéne, prípadne kardio vo fitku a počkám na ďalšiu hodinu. Povzbudená veľkými priestormi, kde sa stratí aj také drevo ako ja, sa snažím nasúkať do prvého zo strojov, keď sa pri mne zjaví inštruktor. Sám od seba mi vysvetlí, čo a ako, a oslobodí ma od prichádzajúceho pocitu trápnosti. Tieto veľké továrne na pohyb tuším majú niečo do seba.

Vytúžená anonymita

Stále mi však čosi nejde do hlavy. Celý čas po očku pátram po nejakej celebritke alebo po vyfintených imidžových slečnách, ktorými by sa to na takomto exkluzívnom mieste malo len tak hemžiť. Nič. Neprestajne sa okolo mňa striedajú nové tváre a všetci pôsobia až podivuhodne normálne. Keď o pár dní neskôr sedím oproti manažérke športového klubu a aerobikovej inštruktorke Lei Samekovej, pýtam sa, ako je to možné. „Kedysi chodievali na moje hodiny aerobiku kocky oblečené do športových značiek od hlavy po päty a zazerali na každú novú tvár, ktorá nebola dostatočne označkovaná. Vo veľkých fitnescentrách to však už chodí inak. Náš športový klub má dve poschodia, niekoľko sál, plaváreň aj saunový svet a premelú sa tu stovky ľudí, ktorí sa strácajú v dave. Na rozdiel od malých fitiek nikto nezistí, že ste tu noví. A mám overené, že ľudia pod rúškom anonymity stratia pocit, že ich niekto rieši. Prestanú si všímať ostatných a kontrolovať sa, aby vždy vyzerali tip–top.“

Musím jej dať za pravdu. Keď zablúdim na hodinu power jogy, prekvapí ma, že všetci majú na sebe obyčajné tričká. „Kedysi sa chodilo do fitka ‚dobre vyzeratť, dnes najmä preto, aby sa človek odreagoval,“ povie to za mňa manažérka Lea. Svoje vyťahané tepláky si po cvičení v šatni hádam prvýkrát prezliekam s láskou. Športu zdar!

Autor: EMMA/ Barbora Daxner

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Zahoďte predsudky, do fitka pokojne vyrazte aj v starých teplákoch
EMMA/ Barbora Daxner