Tip redakcii
 

Závislosť na jedle? Toto sú potraviny s účinkami ako drogy

Môžete sa dobre stravovať celé týždne, odriekať si, cvičiť a keď ste už pár centimetrov od toho, aby ste sa zmestili do svojich obľúbených nohavíc, pocítite náhle nutkanie trošku sa odmeniť.

22. marca 2014, 08:00
Môžete sa dobre stravovať celé týždne, odriekať si, cvičiť a keď ste už pár centimetrov od toho, aby ste sa zmestili do svojich obľúbených nohavíc, pocítite náhle nutkanie trošku sa odmeniť.

Môžete sa dobre stravovať celé týždne, odriekať si, cvičiť a keď ste už pár centimetrov od toho, aby ste sa zmestili do svojich obľúbených nohavíc, pocítite náhle nutkanie trošku sa odmeniť.

Autor: Profimedia.sk

Čokoládkou, zmrzlinkou alebo hranolčekmi? Nerobte to! Podľa odborníčky na výživu Susan Robertsovej niektoré potraviny účinkujú ako drogy. Vo vašom mozgu spustia podobnú reakciu. Stačí pohľad na obľúbené (nezdravé) jedlo alebo len zmienka o ňom. Nie je v tom vraj žiadny rozdiel.

Vaše telo aj myseľ si veľmi rýchlo zvyknú napríklad na cukor (Nie nadarmo sa mu vraví aj detský koks!). Čo je však ešte horšie, „zlé“ potraviny majú schopnosť „pootvoriť dvere“ pre ďalšie naše horové stravovacie návyky.

Závisláčky od jedla

Ako to s nezdravými dobrotami funguje? Najprv sa uvoľní hormón dopamín, ktorý spôsobí, že sa cítite dobre. Do krvi sa dostane aj pri sexe alebo pri fyzickej námahe. Nie je celkom jasné, prečo na jedlo citlivejšie reagujú ženy ako muži. A prečo Američanky jedia tony zmrzliny pri rozchode! Nervový systém však ďalej vylúči inzulín, ktorý zníži hladinu glukózy v krvi a uvoľní brušné svaly. Ak sa chcete uspokojiť, musíte jesť viac.

Nasýtené tuky v potravinách narušia mozgovú schopnosť regulovať chuť do jedla, preto si neuvedomíte, že ste už plná, kým sa nenapcháte do prasknutia. Tieto potraviny budú mať na vás účinok aj tri dni, kým ich telo nevylúči. A celé vaše zdravé stravovanie sa môže končiť poriadnym fiaskom „vďaka jedným nevinným“ hranolčekom.

Foto: Profimedia.sk

S jedlom rastie chuť

Pridaný cukor v tučných jedlách, ako sú zmrzlina, koláče, šišky, zvyšuje aj hladiny hormónu grelínu. Vraví sa mu aj hormón hladu, pretože nielenže vzbudzuje tento pocit, ale aj neodbytné chute na niečo sladké, slané, kyslé. Preto nefunguje, keď si poviete: Dám si len jeden kúsok. S jedlom rastie chuť a vy budete chcieť stále viac.

Vyhnúť sa chutiam na sladké úplne, to sa asi nedá, niekedy ich vyvoláva stres, PMS alebo stačí, ak nad jedlom začnete premýšľať. Môžete ich však prekabátiť: Podľa jednej austrálskej štúdie spred troch rokov vyplýva, že myslenie na to, čo by ste si dali, až príliš často zamestnáva vašu hlavu. Niekedy sa pre tieto myšlienky neviete sústrediť ani na prácu. Vtedy treba mozog zapojiť do komplikovanejších činností, aby ste nemali energiu predstavovať si čokoládové brownies. Keď na vás príde túžba dať si čosi sladké, skúste riešiť matematické príklady, sudoku, krížovky alebo počítať odzadu.

Prejdite na zdravšiu desiatu. Možno to neuspokojí vaše zmysly a budete chcieť jesť viac, ale len zo začiatku. Vtedy sa musíte krotiť. Sorbet alebo kúsok ovocia môžu osviežiť prísnu diétu a zabrzdiť premýšľanie nad tým: Čo ešte by som si dala?

Vzdialenosť od potravín ovplyvňuje, koľko toho zjete. Skúste udržať zdravé potraviny tam, kde ich máte na očiach, a schovať nezdravé v ťažko prístupných zásuvkách alebo ich z domu nemilosrdne vyhoďte.

Možno ste práve zhltli obrovský zákusok, ale nevzdajte sa. Dávajte si nielen krátkodobé, ale aj dlhodobé ciele. Predstavte si, že máte ešte stále čas pohodlne sa dostať do svojich sexi bikín aj napriek prvým neúspechom. Postavte sa k tomu tak, že každé jedlo je príležitosť začať znova a urobiť to správne.

Ak dostanete chuť, dajte si...

  • Slnečnicové semienka: Sú plné živín, sú dobré na nervy a svaly. Stačí ich zjesť za hrsť.
  • Vychladený jogurt s čerstvým ovocím: Obsahuje menej tuku a viac bielkovín ako zmrzlina. Vďaka ovociu sa uspokoja aj vaše chute a dodá to telu vitamíny.
  • Tmavú čokoládu: Stačí kúsok tohto „antioxidantu“ a uspokojí sa aj vaša chuť na sladké.
  • Pistácie: Zaženiete chuť na slané a obsahujú viac prírodných antioxidantov než väčšina ostatných orechov. Navyše, lúskanie vás v jedení trošku spomalí. Dajte si maximálne 30 orieškov denne!

Autor: EMMA/Alexandra Žilavá
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.