Tip redakcii
 

Ak vám prekážajú vaše pehy, máme pre vás riešenie!

„Pieh sa netreba obávať. Na rozdiel od znamienok nemôžu vďaka slnku prejsť do chorobného štádia,“ hovorí MUDr. Desana Borecká.

19. apríla 2012, 09:00

Mám pehy od narodenia a vyzerá to otrasne, hrôza pozrieť sa zrkadla. Pre pehy som sa dával fotiť len na čiernobiele fotografi e... – píše na internetovom fóre zúfalý anonym. Pehy sú pre niekoho vážny psychologický problém, pre iného výhoda, ktorá mu dodáva pocit výnimočnosti. Mnohí z nás ich objavujú na tvári hlavne vďaka prvému jarnému slnku.

Sú bezpečné

„Peha nie je znamienko, ktoré by mohlo spôsobiť vážny problém, je to len neškodný nahromadený pigment v dolnej časti pokožky,“ vysvetľuje kožná lekárka MUDr. Desana Borecká z Národného onkologického ústavu. „Pigmentové bunky, ktoré produkujú farbivo melanín, sa začínajú aktivizovať už s prvým jarným slnkom. Niektorí ľudia pigmentujú rovnomerne, iným sa tvoria fliačiky. Je to dedičná záležitosť,“ dodáva. Sklony k pehám majú hlavne ľudia s citlivejším fototypom kože I a II, teda skôr svetlí, ktorí sa vôbec neopália, alebo len veľmi slabo.

Prvou pomocou je ochrana pred slnkom, teda šiltovka, rukavičky a hlavne krém s vyšším ochranným faktorom, aspoň 30, najlepšie z lekárne. Je podľa doktorky Boreckej bezpečné pokúšať sa o odstraňovanie pieh? „U skúsenej dermatokozmetičky áno, ale najlepšie v neslnečnom období,“ hovorí.

Pozor na jarné slnko

Jarné slnko nevytiahne iba pehy, ale ak sa budete v eufórii snažiť nachytať bronz čo najrýchlejšie bez ochrany, koža sa môže vypomstiť rôznymi zápalmi, alergickými reakciami, rozšírenými cievkami, stareckými škvrnami, zmenami vedúcimi k nezhubnej rakovine, ale aj zhubným agresívnym melanómom. Kombinácia slnka a hormonálnej antikoncepcie môže takisto viesť k pigmentovým škvrnám, ktoré sa však na rozdiel od pieh odstraňujú veľmi zle. Kto chce byť opálený už zjari, mal by dať rozhodne prednosť samoopaľovaciemu krému pred soláriom. „Krém sfarbí povrchovú vrstvu epidermy, ale neaktivuje pigmentové bunky,“ vysvetľuje doktorka Borecká a poznamená, že napríklad v USA zakázali vstup do solárií tínedžerom.

Ako s nimi bojovať

„V staršom veku sa pehy postupne vytrácajú,“ prináša dermatologička MUDr. Iveta Hasová dobrú správu pre tých, ktorí ich nemajú radi. Aké možnosti však majú, ak nechcú čakať alebo spoliehať sa na babské recepty typu citrónovej, petržlenovej alebo uhorkovej šťavy? 1. Pulzné svetlo (IPL) – najúčinnejší neinvazívny zákrok, stačí jednodve sedenia. Pehy najskôr stmavnú v dôsledku „spálenia“ a do týždňa ostáva pleť jemná a čistá – bez pieh.

Ošetrenie stojí od 50 do 150 eur, môže sa opakovať každoročne. 2. Laser – zbrusovanie kože vyžaduje dlhšiu rekonvalescenciu. 3. Pílingy na báze kyseliny glykolovej alebo trichlóroctovej – vyžadujú viac opakovaní, efekt je horší ako pri IPL a koža sa môže dočasne olupovať či sčervenieť. 4. Bieliace krémy – vyžadujú dlhodobú aplikáciu s veľmi premenlivým a neistým výsledkom, pokožku môžu podráždiť a je potom extrémne citlivá na UV žiarenie. Nech už pehy odstránite alebo potlačíte akokoľvek, nie je to navždy. „Náchylnosť na ich tvorbu ostáva nezmenená,“ upozorňuje doktorka Hasová. „Dnes sú však pehy vyslovene in,“ dodáva.

Cítila by som sa trápne

Opýtali sme sa herečky Táne Pauhofovej:

Trápili ste sa v detstve pre pehy?

Nadšená som z nich rozhodne nebola, pamätám sa hlavne na veľmi špecifický humor svojho ocka ohľadom pieh, ktorý mu ostal dodnes.

Beriete ich dnes ako niečo, čo vás robí výnimočnejšou? Skrátka, máte ich rada?

Hlavne úplne zabúdam, že ich mám, až kým mi to niekto nepripomenie... Áno, dospela som do štádia, že pehy mi dokážu byť aj sympatické!

Snažili ste sa niekedy s nimi bojovať u kozmetičky alebo rôznymi špeciálnymi krémami?

Nie, pretože v období, keď som ich riešila, sa ku mne žiadne také prípravky nedostali. A postupne som si na ne zvykla. Sú mojou súčasťou a cítila by som sa trápne, keby som ich mala začať odstraňovať. Veď načo? Je však pravda, že celý rok používam krémy s UV faktorom a s vyskakujúcim slniečkom ho zvyšujem. Pleť si treba chrániť.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová
 
 

 

 
 

Vaše diétne tipy

Ivane Christovej sa podarilo schudnúť. Máme pre vás tip, ako to môžete dokázať aj vy!

Bývalá misska nikdy nepatrila medzi vychudnuté krásky a aj za čias najväčšej...
 

Zbavte sa prebytočných kíl správnou vôňou

Už zopár kvapiek oleja vám pomôže odbúrať tuk.
 

V 30tke nosila Petra veľkosť 3XL: Ako sa jej podarilo schudnúť neuveriteľných 60 kíl?

Jedlo víťazilo nad všetkým – prezrádza sesternica herca Mariána Mitaša...
 

Chudnite s prehľadom: 4 diétne omyly, ktorým raz a navždy prestaňte veriť!

Uverili ste niektorým tvrdeniam, čo kedy jesť, aby ste rýchlo schudli?...
 

Obrovská pomoc pre Slovákov na diéte: Táto tabuľka vám výrazne uľahčí život!

Neovládli ste sa a zhltli ste ku káve nugátový croissant? Vychodíte ho za...