Tip redakcii
 

Ako si vybrať správny lak na vlasy? Poradíme vám

Neviete sa rozhodnúť, či si s vaším účesom lepšie poradí lak alebo tužidlo? A aké je na jeseň najlepšie? Poradíme vám.

10. októbra 2012, 07:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

Radí kaderník a vlasový štylista Alex Csonka: 

Ak sa chcete v obchode rýchlo zorientovať a nestratiť čas, riaďte sa farebným značením. Nielen šampóny, ale aj stylingové prípravky už z diaľky signalizujú funkciu, na ktorú sú určené. Zelený alebo hnedobordový pruh, písmo či prelepka zväčša znamená objem. Žltý regeneráciu, modrý hydratáciu, červený alebo fialový ochranu farby. Zlatý obal označuje najluxusnejší rad značky... Ale aj tých označení sú desiatky, čo je teda pre vás najvhodnejšie?

Máte jemné vlasy?

Všetko závisí od toho, aké sú. V prvom rade zabudnite na mýtus, že čím jemnejšie pramene, tým silnejšie tužidlo alebo lak potrebujete. To je nezmysel Práve naopak. Silné a extra silné stylingy sú na jemný vlas dlhodobo nevhodné. Čím je vlasové vlákno slabšie, tým šetrnejší by mal byť aj prípravok, ktorý ho tvaruje. Ideálne je, ak je s ľahkou či strednou fixáciou alebo inteligentný s flexi formulou. Tá vytvára pamäť vlasu a pritom nezaťažuje.

Do vlhka aj do zimy

Na jeseň a v zime je na jemné vlasy najvhodnejšie flexi tužidlo. Najmä, ak je na ňom napísané, že je Anti-Humidity, čiže proti vlhkosti. Ocenia ho rovnako majiteľky jemných, normálnych aj hrubších vlasov.

Navyše, takéto penové tužidlo nezlepuje pramene, nevytára „helmu“, vlasová pokožka ho zvláda lepšie ako klasické a účes udrží v mraze a vo vlhku takmer celý deň.

Na ťažké pramene

Aj keď platí, že čím silnejší vlas, tým silnejší prípravok, v jednom prípade to nefunguje: na extra ťažký hrubý použite rovnaký styling ako na jemný. Sám osebe už totiž váži viac než dosť. Nezaťažujte ho ešte viac. Ak má dobre držať účes, potrebuje skôr odľahčiť. Najlepšie je na to opäť flexi penové tužidlo. Nadvihne ho rovnomerne od korienkov až po končeky. Lak to nezvládne. Pracuje už so suchými vlasmi a neovplyvní ich vnútro tak ako tužidlo. To im navyše dodá lesk a ochranný film. Ten zabráni tomu, aby z vlhka rýchlo stratili tvar.

2 v jednom účese

Nastriekajte do dlane vo veľkosti pingpongovej loptičky objemové prevdzušňujúce penové tužidlo a zapracujte ho do vlasov. Potom vezmite druhé tužidlo – také, ktoré rieši váš konkrétny problém – či už stratu farby, nulový lesk či suchosť, a opäť votrite do vlasov. Pozor, oba prípravky musia byť od tej istej značky.

Tip kaderníka:

Priemerne hrubé a zdravé vlasy môžu v princípe všetko, ale najviac sa mi osvedčil pružný fexibilný lak. Rovnako ako penové tužidlo, vytvorí efekt pružnosti, nezostane na pokožke a zároveň zafixuje aj odolnejšie pramene. Výborný je aj pre ženy, ktoré si často žehlia či kulmujú vlasy a nechcú si ich stále umývať.

Idete do hôr?

Lak nechajte doma, vezmite si tužidlo na farbené vlasy. Má označenie Color alebo Color Save. Nielenže ochráni farbu vo vlasoch, ale zároveň obsahuje aj UV filtre a akýsi zámok. Dôkladne uzatvorí povrch vlasu, takže do neho nevnikne vlhkosť. Stopne tvorbu kryštálikov z vyzrážanej vody, zabráni následnému poškrabaniu a zlomeniu.

Autor: Báječná žena/ Dana Úradníčková

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Ako si vybrať správny lak na vlasy? Poradíme vám
Báječná žena/ Dana Úradníčková