Tip redakcii
 

Bali- diamant uprostred mora

Zapojte sa do súťaže EMMA KOZMETICKÝ OBJAV a vyhrajte luxusný pobyt pre dve osoby na Bali!

18. júla 2013, 11:00
Bali- diamant uprostred mora

Bali- diamant uprostred mora

Autor: Archív

Bali je jedno z najčarovnejších miest na svete. V nebi by mu to sotva viac svedčalo, aj keď v preklade jeho názov znamená Ostrov Boha. Je rajom pre dovolenkárov, ale aj vášnivých cestovateľov, ktorí radi spoznávajú exotické a mystické miesta.

Bali sa intenzívne otvorilo svetu pred viac ako troma desiatkami rokov. Množstvo letov zo všetkých svetových miest smeruje denne do južne položeného hlavného mesta, len polmiliónového Denpasaru. Lietadlo pozvoľna klesá k zemi, kým sa snažíte dychtivo presviedčať spoza okienka o pravdivosti ďalšieho rozšíreného názoru. Naozaj tento malebný ostrov pripomína tvar diamantu. Napokon, odolať pokušeniu a nepriniesť si z Bali na pamiatku práve šperk, sa asi ani nedá. Turisti si idú oči vyočiť pri ich výrobe v malých umeleckých dielňach, ktoré sú rozšírené po celom ostrove.

Raj pre každého

Asi sa nenájde človek, ktorý by odolal umeniu miestnych tanečníkov, farebnej hudbe, chrámovým slávnostiam a návšteve aspoň niektorej z množstva hinduistických pamiatok. Ich milovníci putujú na Bali aj do známeho Sangahského lesa. Ten je plný nielen posvätných chrámov, ale tiež roztomilých opičiek. Túžite po dokonalej meditácií? Na výber má každý nespočetné množstvo príležitostí. Od známej svätyne Besakih vybudovanej na úpätí vysokej hory až po Sloniu jaskyňu. Slon by však do nej len ťažko strčil čo i len chobot. Do skaly vedie temná chodba a v tamojších štyroch výklenkoch vraj svätí muži dokázali prežiť v meditáciách celé roky, živili sa len kvapkami vody stekajúcimi po stenách.

Dovolenkové chudnutie? Prečo nie...

Meditáciu pomerne rýchlo vystrieda užívanie si radostí, ktoré poskytuje tento skvelý ostrov. Nádherné pláže a hotelové bazény, bohato prestreté stoly v reštauráciách, no kto by tomu odolal? A čo je pritom všetkom úplne fantastické? Tak to sa vážne nedočítate v žiadnom turistickom bedekri! Na Bali totiž bez námahy schudnete. A to si môžete dopriať každučký deň priam gurmánske hody. Plody mora a čerstvo vylisované šťavy vyrobené z rôznych druhov ovocia sú samozrejmosťou. Nasi goreng, čo je síce v preklade opekaná ryža, ale v skutočnosti bohatý tanier plný zeleniny a kúskov lahodného mäsa, či slávne indonézske saté (v origináli satay) je to pravé „orechové-malinové“. Saté je vlastne chutný špíz, avšak na ražni sa neopekajú kúsky mäsa, ale pomleté mäsové guľky poliate arašidovou omáčkou. A to vašej hmotnosti neoblíži. Navyše, pohyb, plávanie v mori a fantastické tropické podnebie akoby z vás vysali prebytočný tuk. Z Bali sa vrátite domov nielen plní nezabudnuteľných zážitkov, ale aj s perfektným bronzom a o niečo štíhlejší.

Luxus a tradícia v jednom

Väčšina hotelových komplexov sa nesie v rozprávkovom balijskom štýle. Jedným z nich je vyhľadávaný hotel RAMADA RESORT BENOA. Nachádza sa v najnovšej rekreačnej oblasti na piesočnej pláži Tanjung Benoa. Či už sa prechádzate v tropickej záhrade s palmami a rybníkmi, alebo ležíte pri bazéne, všade na vás dýcha neopakovateľná atmosféra. Dokonca aj izby hýria pestrofarebnými, tradičnými látkami, ktoré vás optimisticky naladia. Neďaleko rezortu sa nachádza rybárska dedina a umelecký trh, kde určite zoženiete tradičné suveníry.

Foto: Archív

Stále nestačí?

  • vydajte sa po stopách hollywoodskeho akčného hrdinu, herca Jeana-Clauda van Damma, ktorý tu pred pár rokmi splavoval kaskády rieky Ayung
  • naloďte sa na výletnú jachtu Bali Hai, ktorá vás zavezie na ostrovček Lembongan so starodávnou rybárskou dedinkou. K výletu patrí potápanie či pristavená turistická ponorka, vďaka ktorej môžete nahliadnuť do hlbín morského života v suchej verzii
  • nechajte sa uniesť vrtuľníkom na výlet do svetoznámych historických miest, akými sú chrámy Borobudur a Prambadanan
  • zájdite na kohútie zápasy, ktoré domorodci milujú, môžete ich vidieť v hlavnom meste Denpasar
  • ak to na Bali poriadne roztočíte a svoju peňaženku nadmieru prevetráte, potom o vás iste s vďakou napíšu aj miestne noviny Bali Tourist alebo Bali News, vydávané a určené výhradne pre turistov

Zaujímavosti o Bali

  • je súčasťou pásu ostrovov dlhého 5 000 km, ktoré vytvárajú Indonézske súostrovie, ťahá sa od Austrálie na východe až po Malajziu na západe.
  • platí sa indonézskou rupiou a jej hodnota je 1 EUR = 11 300 IDR
  • je domovom 2,5 milióna obyvateľov. Na jeho malej rozlohe sa nachádza údajne viac ako 20-tisíc chrámov.
  • nachádzala sa tu Krakatau, pravdepodobne najznámejšia sopka na svete. Po ničivej explózií v roku 1883 sopka zmizla z mapy a dnes sa na jej mieste nachádza sopka Anak Krakatau (Syn Krakatau).
  • je to raj pre predávajúcich a kupujúcich. Mimo štátnych obchodov sa oplatí zjednávať. Vraj to nerobia len Japonci a Austrálčania. Zľava, ktorú môžete dohodnúť sa blíži až k 40 percentám pôvodnej ceny.

Autor: EMMA/ Lenka Škodová

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Bali- diamant uprostred mora
EMMA/ Lenka Škodová