Tip redakcii
 

Dnešné ženy vyzerajú mladšie ako pred tisíckami rokov

Sme superženy a ešte k tomu stíhame vyzerať mladšie ako ženy pred tisíckami rokov. Tvrdí to známa francúzska antropologička Elisabeth Azoulay, ktorej encyklopédia 100 000 rokov krásy sa stala svetovým hitom.

11. októbra 2013, 07:00
Sme superženy a ešte k tomu stíhame vyzerať mladšie ako ženy pred tisíckami rokov.

Sme superženy a ešte k tomu stíhame vyzerať mladšie ako ženy pred tisíckami rokov.

Autor: Profimedia.sk

Pri čítaní vašej knihy ma fascinovalo, akú významnú úlohu zastávala starostlivosť o pleť v rozličných kultúrach. Ktorá civilizácia bola v oblasti kozmetiky a skrášľovania najvyspelejšia?

To je veľmi ťažké povedať. Veľmi vyspelí boli Egypťania – dnes vďaka unikátnym nálezom v hrobkách vieme, že ovládali chémiu na nezvyčajne vysokej úrovni. V hrobkách sme našli uložené nádobky s rozličnými krémami, s minerálnymi farbami, púdrami a líčidlami. Egypťanky brali depiláciu ako samozrejmosť, milovali kozmetiku a parfumy, používali farbivo khol na oči, ktoré je vlastne predchodcom súčasnej kajalovej ceruzky, a poznali aj krémy proti vráskam.

A čo tie bizarnejšie skrášľovacie rituály?

Tých je naozaj dosť. Japonky si napríklad farbili zuby načierno. Niektoré kultúry si zasa bielili pleť jedovatými látkami, v stredoveku si ženy odstraňovali pomocou rôznych toxických odvarov celé ochlpenie tváre – riasy, obočie a dokonca aj vlasy pri línii čela, pretože taký bol vtedajší ideál ženskej krásy. A to už ani nehovorím o tom, že ženy v stredoveku pili zlato, len aby čo najdlhšie vyzerali mladšie. Ibaže sa to obvykle skončilo ich smrťou.

No teda! A ideál krásy sa aj tak stále mení...

Zmeny sa dejú neustále. Vezmite si len posledných dvadsať rokov. Pred časom patrili k ideálu krásy miery 90 – 60 – 90, ženské krivky, blond vlasy, svetlá pleť. Ale dnes vnímame krásu úplne inak. Sme prístupnejší všetkým jej podobám. Krása sa ustavične mení a náš pohľad na ňu takisto. Veď sa len pozrime na modelky, ktoré sú dnes v kurze. Kým v 90. rokoch boli v móde dokonalé krásky typu Cindy či Claudia, dnes sa na mólach objavujú ženy, o ktorých by nikto na prvý pohľad nepovedal, že sú vyslovene krásne. Skôr vyzerajú zaujímavo a netypicky.

Ale na ženy je vyvíjaný aj väčší tlak. Musíme byť štíhle, úspešné v práci, skvelé matky a manželky, treba si nájsť čas na šport a záujmy a ešte aj dobre vyzerať...

To je pravda, navyše k tomu pridajte tlak okolia a našu prirodzenú túžbu po tom, aby sme vyhrávali. Vlastne sa veľmi nápadne podobáme na superženy. Ibaže táto hyperaktivita nie je zdravá. Sme v sústavnom strese, máme problémy so spánkom aj zlé stravovacie návyky, čo ženskej kráse neprospieva. Už roky si však všímam, že dnešná mladá generácia žien svoju rovnocennosť s mužmi prejavuje tak, že užíva škodlivé látky. Ženy fajčia pomaly viac než muži.

A takýto životný štýl pleti neprospieva...

Určite nie. Aj preto sa kvalita pleti za posledné roky zmenila – k horšiemu, ale aj k lepšiemu. K horšiemu preto, lebo fajčíme, menej spíme, máme zlú životosprávu, diétujeme alebo sa napchávame vo fast foodoch. A na pokožku zle vplýva aj smog. Ale tie dobré zmeny nastali v dermatológii, ktorá neuveriteľne pokročila, takže máme menej prejavov akné, pleť je napnutejšia aj pevnejšia a ženy vyzerajú naozaj mladšie.

Novým fenoménom je aj behaviorálne starnutie. Čo to znamená?

Ide o nový trend v anti-ageingu - behaviorálne starnutie súvisí s individuálnym životným štýlom každej ženy. Vezmite si napríklad dvojčatá. Majú rovnaké gény a rovnaký vek, ale ich kvalita pleti je rozdielna, rovnako ako vek, na ktorý vyzerajú. Preto, lebo každé z nich má iný životný štýl. Značka Vichy práve vyvinula nové sérum, ktoré v starostlivosti o pleť berie do úvahy životný štýl a všetky jeho faktory, ktoré ovplyvňujú stav pokožky.

V čom je také špeciálne? Veď pomaly každý týždeň pribúdajú na kozmetickom trhu nové produkty, vďaka ktorým budeme mať krásnu, mladú, sviežu a zdravú pleť.

Ideália Life Serum je prvé riešenie od Vichy, ktoré spája aktívne láky LR2412 + LHA. Tie korigujú kvalitu pleti a dokážu napraviť viditeľný dopad vášho života na pleť. Látky v sére stimulujú bunkovú obnovu unavenej pokožky, zlepšujú povrch pleti, pozitívne ovplyvňujú jej farbu, jas a pružnosť. Pleť bude vyzerať výborne, nech je už váš životný štýl akýkoľvek.

Ak hovoríme o meniacom sa ideáli krásy, môžeme tvrdiť, že sme čím ďalej, tým viac tolerantní?

Rozhodne. Pomáhajú v tom médiá, filmy, modelky, módne časopisy, v ktorých vidíme rôzne podoby krásy. Dívame sa na ne, akceptujeme ich a stávame sa otvorenejšími, tolerantnejšími. Aj to je istým spôsobom evolúcia.

Foto: Archív

Elisabeth Azoulay

Francúzska etnologička a antropologička začala svoju kariéru ako prednášajúca na Université Paris a ako lektorka prípravných kurzov pre vysoké školy. Je autorkou knihy 100 00 ans de beauté (100 000 rokov krásy), ktorú vydalo nakladateľstvo Gallimard a financovala značka L‘Oréal.

Autor: EMMA/Broňa Horváthová