Tip redakcii
 

Dnešné ženy vyzerajú mladšie ako pred tisíckami rokov

Sme superženy a ešte k tomu stíhame vyzerať mladšie ako ženy pred tisíckami rokov. Tvrdí to známa francúzska antropologička Elisabeth Azoulay, ktorej encyklopédia 100 000 rokov krásy sa stala svetovým hitom.

11. októbra 2013, 07:00
Sme superženy a ešte k tomu stíhame vyzerať mladšie ako ženy pred tisíckami rokov.

Sme superženy a ešte k tomu stíhame vyzerať mladšie ako ženy pred tisíckami rokov.

Autor: Profimedia.sk

Pri čítaní vašej knihy ma fascinovalo, akú významnú úlohu zastávala starostlivosť o pleť v rozličných kultúrach. Ktorá civilizácia bola v oblasti kozmetiky a skrášľovania najvyspelejšia?

To je veľmi ťažké povedať. Veľmi vyspelí boli Egypťania – dnes vďaka unikátnym nálezom v hrobkách vieme, že ovládali chémiu na nezvyčajne vysokej úrovni. V hrobkách sme našli uložené nádobky s rozličnými krémami, s minerálnymi farbami, púdrami a líčidlami. Egypťanky brali depiláciu ako samozrejmosť, milovali kozmetiku a parfumy, používali farbivo khol na oči, ktoré je vlastne predchodcom súčasnej kajalovej ceruzky, a poznali aj krémy proti vráskam.

A čo tie bizarnejšie skrášľovacie rituály?

Tých je naozaj dosť. Japonky si napríklad farbili zuby načierno. Niektoré kultúry si zasa bielili pleť jedovatými látkami, v stredoveku si ženy odstraňovali pomocou rôznych toxických odvarov celé ochlpenie tváre – riasy, obočie a dokonca aj vlasy pri línii čela, pretože taký bol vtedajší ideál ženskej krásy. A to už ani nehovorím o tom, že ženy v stredoveku pili zlato, len aby čo najdlhšie vyzerali mladšie. Ibaže sa to obvykle skončilo ich smrťou.

No teda! A ideál krásy sa aj tak stále mení...

Zmeny sa dejú neustále. Vezmite si len posledných dvadsať rokov. Pred časom patrili k ideálu krásy miery 90 – 60 – 90, ženské krivky, blond vlasy, svetlá pleť. Ale dnes vnímame krásu úplne inak. Sme prístupnejší všetkým jej podobám. Krása sa ustavične mení a náš pohľad na ňu takisto. Veď sa len pozrime na modelky, ktoré sú dnes v kurze. Kým v 90. rokoch boli v móde dokonalé krásky typu Cindy či Claudia, dnes sa na mólach objavujú ženy, o ktorých by nikto na prvý pohľad nepovedal, že sú vyslovene krásne. Skôr vyzerajú zaujímavo a netypicky.

Ale na ženy je vyvíjaný aj väčší tlak. Musíme byť štíhle, úspešné v práci, skvelé matky a manželky, treba si nájsť čas na šport a záujmy a ešte aj dobre vyzerať...

To je pravda, navyše k tomu pridajte tlak okolia a našu prirodzenú túžbu po tom, aby sme vyhrávali. Vlastne sa veľmi nápadne podobáme na superženy. Ibaže táto hyperaktivita nie je zdravá. Sme v sústavnom strese, máme problémy so spánkom aj zlé stravovacie návyky, čo ženskej kráse neprospieva. Už roky si však všímam, že dnešná mladá generácia žien svoju rovnocennosť s mužmi prejavuje tak, že užíva škodlivé látky. Ženy fajčia pomaly viac než muži.

A takýto životný štýl pleti neprospieva...

Určite nie. Aj preto sa kvalita pleti za posledné roky zmenila – k horšiemu, ale aj k lepšiemu. K horšiemu preto, lebo fajčíme, menej spíme, máme zlú životosprávu, diétujeme alebo sa napchávame vo fast foodoch. A na pokožku zle vplýva aj smog. Ale tie dobré zmeny nastali v dermatológii, ktorá neuveriteľne pokročila, takže máme menej prejavov akné, pleť je napnutejšia aj pevnejšia a ženy vyzerajú naozaj mladšie.

Novým fenoménom je aj behaviorálne starnutie. Čo to znamená?

Ide o nový trend v anti-ageingu - behaviorálne starnutie súvisí s individuálnym životným štýlom každej ženy. Vezmite si napríklad dvojčatá. Majú rovnaké gény a rovnaký vek, ale ich kvalita pleti je rozdielna, rovnako ako vek, na ktorý vyzerajú. Preto, lebo každé z nich má iný životný štýl. Značka Vichy práve vyvinula nové sérum, ktoré v starostlivosti o pleť berie do úvahy životný štýl a všetky jeho faktory, ktoré ovplyvňujú stav pokožky.

V čom je také špeciálne? Veď pomaly každý týždeň pribúdajú na kozmetickom trhu nové produkty, vďaka ktorým budeme mať krásnu, mladú, sviežu a zdravú pleť.

Ideália Life Serum je prvé riešenie od Vichy, ktoré spája aktívne láky LR2412 + LHA. Tie korigujú kvalitu pleti a dokážu napraviť viditeľný dopad vášho života na pleť. Látky v sére stimulujú bunkovú obnovu unavenej pokožky, zlepšujú povrch pleti, pozitívne ovplyvňujú jej farbu, jas a pružnosť. Pleť bude vyzerať výborne, nech je už váš životný štýl akýkoľvek.

Ak hovoríme o meniacom sa ideáli krásy, môžeme tvrdiť, že sme čím ďalej, tým viac tolerantní?

Rozhodne. Pomáhajú v tom médiá, filmy, modelky, módne časopisy, v ktorých vidíme rôzne podoby krásy. Dívame sa na ne, akceptujeme ich a stávame sa otvorenejšími, tolerantnejšími. Aj to je istým spôsobom evolúcia.

Foto: Archív

Elisabeth Azoulay

Francúzska etnologička a antropologička začala svoju kariéru ako prednášajúca na Université Paris a ako lektorka prípravných kurzov pre vysoké školy. Je autorkou knihy 100 00 ans de beauté (100 000 rokov krásy), ktorú vydalo nakladateľstvo Gallimard a financovala značka L‘Oréal.

Autor: EMMA/Broňa Horváthová

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Dnešné ženy vyzerajú mladšie ako pred tisíckami rokov
EMMA/Broňa Horváthová