Tip redakcii
 

Dokonalú pedikúru vám pomôže dosiahnuť aj laser

Môžete mať tie najdrahšie sandále, keď dojem kazia zanedbané nohy. No a tie s plesňou sú úplnou pohromou.

25. júna 2013, 06:00
Liečba nechtu  postihnutého  plesňou je beh  na dlhé trate.  Nový a zdravý  vyrastie do roka.

Liečba nechtu postihnutého plesňou je beh na dlhé trate. Nový a zdravý vyrastie do roka.

Autor: Michal Šebeňa

Pleseň na nechtoch je, žiaľ, celoročná záležitosť, ale počas teplých mesiacov je zvlášť viditeľná – hovorí pragmaticky MUDr. Alexandra Novotná. Je však pravda, že nie vždy správne rozpoznáme, čo sa s našimi nechtmi deje. Veľa z nás vraj patrí do kategórie takzvaných skrytých pacientov – postupné zmeny na nechtoch pripisujeme často vrodeným dispozíciám, dedičnosti, profesii alebo iným ochoreniam a neliečime sa. Škaredé nechty nanajvýš zatrieme červeným lakom a vkĺzneme do letných šľapiek.

„Neliečená onychomykóza, ako sa plesňové ochorenie nechtov označuje, je pritom nebezpečná, pretože sa môže infikovať okolitá koža, iné nechty a človek je aj zdrojom nákazy pre okolie,“ upozorňuje lekárka.

Ako spoznať mykózu?

Najčastejšie sa ochorenie prejaví zmenou farby nechtu. Objavia sa žlté alebo hnedé plôšky, pri pridruženej bakteriálnej infekcii aj zelené. Nechtová platnička zhrubne, necht sa začne drobiť, lámať, hromadia sa pod ním nánosy zhrubnutej kože a keratínu vo forme šupín.

Odber nebolí

Hoci v lekárňach dostať rôzne masti na mykózy nôh, doktorka Novotná odporúča najskôr zájsť k dermatológovi na nebolestivý mykologický odber. „Masť totiž skreslí výsledky,“ upozorňuje.

Ako funguje laser?

Diódový laser vysiela žiarenie, ktoré preniká do nechtového lôžka. Teplota okolo štyridsaťpäť stupňov Celzia naruší bunkovú stenu nežiaducej huby, ktorá tak odumiera. Ak bude pre vás teplota nepríjemná či mierne bolestivá, žiarenie sa preruší a bude pokračovať po prestávke. „Je dôležité, aby laser pôsobil aspoň štyridsať sekúnd,“ hovorí MUDr. Novotná.

Celé ošetrenie trvá aj s vyzutím topánky a nasadením ochranných okuliarov pätnásť minút, takže sa veľmi nezdržíte. Je dobré použiť ako doplnok aj antimykotický krém, aby sa z priľahlej kože necht opäť neinfikoval. Lakovať si nechty nie je zakázané, ale na ďalšie ošetrenie treba prísť o mesiac bez neho. Po ôsmich týždňoch by ste mali mať už radosť z prvých milimetrov zdravého nechtu. Tretie ošetrenie by malo stačiť. Každé stojí sto eur.

Bez šľapiek ani krok

Ak máte oslabenú imunitu alebo horšie prekrvenie nôh, môžete byť náchylnejší na to, aby sa vám plesne uchytili na nechtoch. Vyberte si teda šľapky, ktoré by sa mali stať v lete vašou druhou kožou – bez nich neurobte ani krok na kúpalisku či vo fitnes, po každom umytí si nohy riadne utrite, dezinfikujte topánky a vyhýbajte sa plastovým, používajte dezinfekčné prostriedky a ponožky perte pri šesťdesiatich stupňoch Celzia. A hlavne, ak spozorujete čokoľvek na nechtoch, nesnažte sa to zakryť farebným lakom a ignorovať. Zanedbané plesne môžu na nechtoch narobiť naozaj spúšť.

Foto: Archív/glanc.sk

Aby boli pekné

Priznajme si, v lete sa správame k nohám macošsky, je najvyšší čas napraviť to. Tu je niekoľko tipov, ako odčiniť nevšímavosť a dopriať im to, na čo majú nárok. Veď nás hrdo nosia.

Čo ešte pomôže?

  • Môžete dostať tabletky, ktoré by mali pôsobiť priamo v nechtovej platničke. Prienik liečiva do chorého miesta je však problematický, nefunguje stopercentne, udáva sa dokonca iba polovičná úspešnosť, a liek môže mať navyše aj vedľajšie účinky.
  • Druhou možnosťou sú lokálne antimykotické masti a laky. n Novinkou je laser.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...