Tip redakcii
 

Koniec mokrých máp: Máme triky pre mužov, ako sa zbaviť potenia

Jedno z najväčších mužských faux pas na spoločenských podujatiach či v práci sú mokré fľaky na oblečení v podpazuší. Ak vám už bežná kozmetika nepomáha, vieme, ako sa dá s potením zatočiť.

03. apríla 2013, 07:00
Ak vám už bežná kozmetika nepomáha, vieme, ako sa dá s potením zatočiť.

Ak vám už bežná kozmetika nepomáha, vieme, ako sa dá s potením zatočiť.

Autor: Profimedia.sk

Čaká vás veľmi dôležité pracovné stretnutie, skúška v škole či nádejné rande? A začne úradovať zákon schválnosti. Čo z toho, že som sa na to pripravoval dlhé hodiny, obliekol si najlepšie veci zo šatníka, navoňal sa drahým parfumom. Stres začína úradovať. Dlane máte studené ako po snehovej guľovačke a oblečenie zaleje pot. Ak už takúto nepríjemnú situáciu nechcete zažiť, bojujte proti poteniu účinnými metódami.

Za 45 minút hotovo

Medzi svetové novinky v metódach odstraňovania potenia v podpazuší patrí už aj na Slovensku prístroj SlimLipo. Túto novinku obľubuje čoraz viac mužov, pretože ide o pomerne jednoduchý, krátky a nebolestivý zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne, bez nutnosti narkózy. A hlavne, klienta nijako neobmedzuje v pracovných aktivitách. „Výsledok je trvalý a čo je dôležité – nedochádza k takzvanému kompenzačnému efektu v zmysle výrazne zvýšeného potenia v iných lokalitách, napríklad na rukách, chodidlách, chrbte, ako sa to zvyčajne deje po endoskopickej operácii,“ vysvetľuje plastický chirurg Zdenko Zamboj z trnavskej kliniky.

Princíp odstránenia potenia spočíva v trvalom „zničení“ potných žliazok, ktoré sú uložené v tukovom tkanive v podpazuší pomocou laserového svetla. Priebeh je obdobný ako napríklad pri laserovej liposukcii, ktorá sa robí pomocou rovnakého prístroja. Zákrok je pri plnom vedomí, nebolestivý, trvá do štyridsaťpäť minút. Jediným malým obmedzením po tomto úkone je, že budete jeden týždeň nosiť kompresnú bielizeň – bolero. Po zákroku vám zostane v každom podpazuší trojmilimetrová jazvička.

Aj keď tento zákrok nie je najlacnejší, podľa lekára je efekt trvalý. „Výkon vo viac ako deväťdesiatich percentách nie je potrebné opakovať, jedine v prípade, že by po prvom ošetrení nedošlo k dostatočnému efektu.“ Lekári túto novú revolučnú metódu vykonávajú len v oblasti podpazušia, metóda sa nedá použiť na obmedzenie potenia napríklad na rukách či na nohách.

Potiť sa či nepotiť?

Odporcovia regulovaného potenia tvrdia, že potenie je pre telo prirodzené a potrebné. Vyplavuje ním nečistoty z tela a reguluje telesnú teplotu. Čo na to hovorí odborník? „V oblasti podpazušia však vo všeobecnosti nie je veľmi žiaduce pre známe, často až kompromitujúce následky. Obmedzenie potenia na takejto malej ploche tela nemá nijaké negatívne následky na zdravie človeka,“ myslí si Zamboj. Zákrok je možné vykonávať v ktoromkoľvek ročnom období, no plastický chirurg odporúča, aby ste sa tejto metóde počas najhorúcejších letných dní radšej vyhli.

Čo ešte môže pomôcť?

Bojovať proti poteniu v podpazuší môžete aj ďalšími tipmi. Len musíte počítať s tým, že čím jednoduchšia verzia, tým je menej účinná. Najkratší účinok je pri klasických kozmetických produktoch.

Kozmetické prípravky

V lekárňach, ale hlavne v drogériách, je týchto prípravkoch veľké množstvo. Okrem klasických dezodorantov a antiperspirantov v lekárni kúpite aj prípravok Driclor približne za 6 eur. Tento tekutý bezfarebný roztok sa aplikuje po osprchovaní na vysušenú položku. Najčastejšie do podpazušia, ale môže sa použiť aj na ruky alebo na nohy. Nadmerné potenie vie znížiť až o päťdesiat percent už po týždni používania. Tí, čo ho už vyskúšali, si pochvaľujú, že miesta, na ktoré prípravok aplikujú, nevylučujú pot aj niekoľko dní.

Podpazušné vložky

Na trhu existuje viac druhov. Lepia sa do prieramkov priliehavých kúskov oblečenia, a tak výborne zamedzujú vznik neatraktívnych vlhkých škvŕn v podpazuší. Niektoré sú určené na jednorazové použitie, iné aj na opakované. Ďalší druh sa lepí priamo na telo. Účinne zabraňujú nadmernému vlhku v podpazuší a eliminujú nežiaduce škvrny na oblečení.

Aplikácia botulotoxínu pod pazuchy

Po injekčnej aplikácii mnohopočetnými vpichmi do kože by sa mal požadovaný efekt nepotenia dostaviť počas niekoľkých dní. Metóda je účinnejšia než kozmetické prípravy, ale takisto len dočasná. Výsledný efekt pretrváva tri až deväť mesiacov. Ak potom znovu pocítite nepríjemné príznaky potenia, metódu môžete opakovať. Vedľajšie účinky krátko po aplikovaní môžu byť bolesti hlavy, podobne ako pri chrípke.

Odstránenie potenia operačne – endoskopicky

Metóda ovplyvnenia vedenia nervových vzruchov vedúcich k nadmernému poteniu. Robí sa pri celkovej narkóze cez dva malé otvory v podpazuší. Pri vydarenej operácii je úľava okamžitá.

Autor: Šarm/Rasťo Michalko

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Koniec mokrých máp: Máme triky pre mužov, ako sa zbaviť potenia
Šarm/Rasťo Michalko