Tip redakcii
 

Kráľovná vôní Lavinia vyrastala na hrade so stovkami parfumov

Dcéra návrhárky Laury Biagiotti Lavinia vyrastala na hrade medzi stovkami parfumových flakónov.

06. februára 2014, 07:00
Dcéra návrhárky Laury Biagiotti Lavinia vyrastala na hrade medzi stovkami parfumových flakónov.

Dcéra návrhárky Laury Biagiotti Lavinia vyrastala na hrade medzi stovkami parfumových flakónov.

Autor: Archív

Stredoveký hrad Marco Simone neďaleko Ríma vyzerá z diaľky ako nedobytná rytierska pevnosť. No iba na prvý pohľad. Jeho hradby totiž ukrývajú v každej miestnosti umenie jemné ako krištáľ. Nečudo, Lavinia Biagiotti, ktorá tu žije, je treťou generáciou žien s vášňou pre parfumové flakóny.

Začala to „nonna“

Hradu vdýchla dušu Laura Biagiotti, známa talianska módna návrhárka. Dvadsaťsedem rokov tvorila v miestnosti, ktorá dostala meno Izba vôní a v ktorej sa dodnes ukrýva vzácna zbierka parfumových flakónov. No všetko sa začalo dávno predtým, v kúpeľni starej mamy Delie.

„Moja nonna, čiže babička, bola vôňami fascinovaná,“ rozpráva tridsaťpäťročná Lavinia, dcéra známej návrhárky. „Jedna z maminých spomienok z detstva je, že stojí vo veľkej kúpeľni rodičovského domu a pod obrovským zrkadlom svojej matky obdivuje desiatky parfumov.“ Z pár desiatok je dnes takmer päťtisíc kúskov. Úžasné voňavé exempláre sa hodnotou rovnajú luxusným šperkom.

V Izbe vôní Lavinia vyrastala. Ako dievčatko sa hrávala pod mohutným stolom pri matkiných nohách, kým Laura Biagiotti skicovala návrhy, vždy s pohľadom upretým na ligotavé fľaštičky. Kto by nepoznal jej kultovú vôňu Roma v tvare antického stĺpa? Mimochodom, stĺp, ktorý ju inšpiroval, dodnes stojí na nádvorí hradu Marco Simone.

Parfumové flakóny sú zavreté v drevenej skrini zo sedemnásteho storočia s presklenou vitrínou, no malá Lavinia mala to privilégium, že sa ich mohla dotýkať. Z jemných fľaštičiek si vytvárala kulisy, keď sa hrávala s bábikami. „Nikdy som nerozbila ani jediný, prisahám,“ smeje sa Lavinia. „Aj moje priateľky sa s nimi mohli hrať, vždy sme však boli veľmi opatrné.“

Jeden flakón vyzerá ako stará parížska pouličná lampa, iný ako husle. „Môj a matkin najmilší pochádza z 30. rokov. Sklené ženské torzo pre vôňu Shocking vytvorila umelkyňa Leonora Fini na zákazku talianskej návrhárky Elsy Schiaparelli, ktorá bola najväčšou konkurentkou Coco Chanel.“

Táto zbierka prachom nikdy nezapadne. Ženy rodu Biagiotti sa s fľaštičkami maznajú ako s domácimi miláčikmi. Lavinia má s matkou totiž taký zvyk – vždy, keď získajú nový flakón, nechajú si ho istý čas vo svojej bezprostrednej blízkosti. Laura študuje jeho formu a ukazuje ho hosťom. Aj staršie kúsky občas vyberú zo zbierky a postavia do spálne či obývačky. „Flakóny sú pre nás ako priatelia, patria k rodine.“

Profesionálne sa zberateľstvu talianska návrhárka venuje už vyše štyridsať rokov a dnes jej výdatne pomáha dcéra. „Starodávne exempláre hľadáme na bazároch v Londýne, Paríži či New Yorku. Ale aj v Šanghaji na veľtrhu starožitností už moju mamu poznajú. Študovala kedysi archeológiu, takže má cit pre cenné predmety.“

Najmladšia manažérka

Lásku ku krásnym veciam a dobrý vkus zdedila Lavinia po mame Laure a starej matke Delii. Delia Biagiotti založila módny ateliér v roku 1965 a jej dcére sa podarilo urobiť z ich mena svetovú značku. Aj vnučku Laviniu hodili do vody veľmi skoro. Keď mala osemnásť, otec jej náhle zomrel a ona sa zo dňa na deň stala členkou spoločnosti Biagiotti.

Dnes je jej viceprezidentkou a stará sa o všetky marketingové stratégie značky. Každoročne predstavuje niekoľko kolekcií svojej matky, od módy pre ženy a mužov po parfumy, kolekciu pre dievčatká Laura Biagiotti Dolls, kolekcie doplnkov a šperkov, ale aj nábytok pod značkou Laura Biagiotti Home Collection. „Máme rady ženské tvary a pastelové farby, aj v móde, aj v nábytku. Sme klasicky založené,“ rozpráva Lavinia, no v súkromí až taká konzervatívna nie je. Povedali by ste na toto nežné stvorenie, že si vo voľnom čase obúva klasické kopačky?

Je totiž členkou Talianskeho národného futbalového družstva módnych dizajnérov. Ako by Taliani mohli žiť bez futbalu? No ide o viac. Laura Biagiotti bola prvou návrhárkou na Apeninskom polostrove, ktorá oficiálne spojila svet módy so športom. Dodnes oblieka známych športovcov a Lavinia prichádza s nápadmi, ako napríklad módna prehliadka priamo na dráhe pretekov Formuly 1 v Šanghaji.

Aby sme sa však vrátili ku klasike a k ženstvu, iba nedávno objavila Lavinia novú vášeň. Začala tancovať latinskoamerické tance. „Úplne ma to dostalo. Pri iných činnostiach neviem naplno vypnúť, ale tu ma hudba celkom zhltne. S tancom si vždy dokonale vyčistím hlavu.“

Vyžehlené šaty plus úsmev

Lavinia by sa pokojne mohla hrať na princeznú, veď bohatstvo aj hrad na to má. Našťastie, do výbavy dostala aj zmysel pre humor, a tak ju roky strávené na prehliadkach s afterparty a ľuďmi z divokého módneho biznisu nijako nepoznačili. O zážitky sa najskôr úsmevne delila s poslucháčmi v programe istej talianskej rádiostanice, potom o nich dokonca vydala knihu pod názvom Hotovo a oblečené. Recepty na každú príležitosť. A prečo práve recepty?

„Ženy majú rady módu a väčšinou sa vyznajú v kuchyni. Táto kniha spája oboje. Zoberte staršie kúsky oblečenia a osoľte ich novými doplnkami,“ vysvetľuje začínajúca spisovateľka. Znie to na prvé počutie banálne, ale Lavinia sa rozhodla ísť hlbšie.

„Chcete byť úspešnou ženou? Tak si prisvojte štýl niekoho, kto by vám mohol byť vzorom. Nezamýšľajte sa nad svojimi nedostatkami, radšej miliónkrát vyzdvihnite svoje prednosti. Sebavedomým vystupovaním a správnym šatníkom dosiahnete vysnívanú pozíciu. A dbajte na detaily,“ prízvukuje žena, ktorá má niekoľko zásad.

Nikdy by si vraj nedala bielu podprsenku pod čierny top a je vylúčené, aby hodila do skrine niečo nevyžehlené. Inak však život neberie vážne, ale s ľahkosťou. Ako niekto, kto vyrastal v Izbe vôní.

Foto: Archív

Autor: EMMA/Katarína Mannino

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Kráľovná vôní Lavinia vyrastala na hrade so stovkami parfumov
EMMA/Katarína Mannino