Tip redakcii
 

Na vlastnej koži: Ako sa vidíme my a ako nás vnímajú muži

Sme také, aké sme! No vidíme sa rovnakými očami, ako nás vnímajú chlapi? Budete prekvapené. A poriadne.

11. júla 2013, 07:00
Eva kresličovi toľko nadávala na svoj nos a bradu, že výsledkom je  omnoho smutnejšia tvár, než v skutočnosti má. Podľa mužského opisu má výrazne krajší úsmev.

Eva kresličovi toľko nadávala na svoj nos a bradu, že výsledkom je omnoho smutnejšia tvár, než v skutočnosti má. Podľa mužského opisu má výrazne krajší úsmev.

Autor: Júlia Šimáková/ Peter Horváth

Ako ste na tom vy? Dokážete sa reálne zhodnotiť alebo patríte medzi nesebakritické pávice, ktoré sú presvedčené, že ak by sa zrkadielka spýtali, kto je najkrajší na svete, to by puklo so zbožným: Vy, pani moja? Väčšina z nás má však opačný problém. Frfleme na svoje veľké zadky, malé predky, krivé zuby, široké nosy, riedke vlasy. Našťastie, krása je taká subjektívna, že otrepané: každá žena je svojím spôsobom krásna, nemusí byť len klišé, ktoré má pôsobiť ako náplasť na zranené ego nepekných chudiniek.

A to, že žena pôsobí na ľudí tak, ako sa sama cíti, nie je fráza, ale čistokrvná pravda. Mimochodom, vedeli ste, že podľa Američanov má najkrajšie nohy na svete Beyoncé? Kus ženskej, na ktorú sa štíhle lanky s nohami až do nebies nechytajú. Ani Sklenaříková. A o veľkých zadkoch sa hádam ani nemusíme baviť. Sú sexi ako nikdy predtým.

Očami mužov

Aj preto istá kozmetická značka prišla so zaujímavým experimentom v rámci projektu Objav svoju krásu. My sme sa trochu inšpirovali, no nás nezaujímalo iba to, ako vnímame samy seba, ale aj to, ako nás vidia muži. Skutočne registrujú náš nos ako zemiak, ktorému každé ráno nadávame pred zrkadlom? Všímajú si vôbec vrásky smiechu, ktoré kamuflujeme botoxom a ešte naň musíme oplieskať tretinu výplaty?

Oslovili sme výtvarníka Petra Horvátha, ktorý už dlhé roky maľuje portréty ľudí. Tentoraz mu však modelky nesedeli pred plátnom, ako bol zvyknutý. Náš kreslič ich až do poslednej chvíle nevidel, portréty vytváral na základe toho, ako sa mu samy opisovali. Tie isté ženy potom maľoval ešte raz – podľa toho, ako ich opísali muži. Výsledok? Poriadne prekvapenie.

Eva (PR manažérka)

Eva je krásna a sexi baba, za ktorou sa chlapi otáčajú, no ona so sebou nie je príliš spokojná. „Keď som bola mladšia, mala som užšiu tvár. Za posledné roky sa však zmenila a nie k lepšiemu, aj keď okolie ma často presviedča o opaku. Dávam si záležať na obočí, viem, že keď ho mám zvýraznené, oči vyzerajú lepšie. Ani okolie očí už nie je, čo bývalo, ale utešujem sa tým, že každá žena starne do krásy. Snažím sa neriešiť, že mám väčší a špicatý nos. A môj hlavný problém? Neviem prečo, no muži si na mňa netrúfajú a to mi je ľúto.

Žiadna mohutnosť, ale sexi krivky

Evku nášmu kresličovi opisoval mladý kreatívec Rado, ktorý ju videl prvýkrát v živote: „Keď som si ju všimol, mal som pocit, ako keby si príliš neverila, pôsobila na mňa, že sa vníma ako ‚drsná žena‘. Opak je pravda. Jej príťažlivý úsmev z nej dokáže vyčariť veľmi ženskú a jemnú osobu. A z postavy nemusí mať najmenšie komplexy – sexi ženské krivky sa mužom vždy páčili.

Evu dve odlišné kresby milo prekvapili. „Asi som sa naozaj vnímala s okrúhlejšou tvárou, než v skutočnosti mám. Potešilo ma, že mám podľa mužského opisu jemnejšie črty. Celkovo sa teraz cítim jemnejšie a nie tak mohutne ako predtým. Bolo pre mňa zaujímavým experimentom vidieť sa rozdielnymi optikami a zistiť, že každá žena má v sebe iskru, len ju musí vedieť správne ukázať. Zdvihlo mi to sebavedomie.“

Denisa (bikini fitneska)

Denisa je úspešná fitneska, ktorá síce nemá ani gram navyše, no skvele varí. Na rozdiel od jej niektorých fitnes kolegýň však prehnaným sebavedomím netrpí. „Odvodňovanie počas súťaží a diéty nechávajú na mojej tvári stopy. Uvedomujem si mimické vrásky po maminke, ale aj tie pod očami, ktoré sú signálom, že už mám tridsať. Z otcovej strany som podedila výrazný a ostrejší nos a germánsku podlhovastú tvár. Najviac mi na sebe prekáža viditeľná únava v tvári, aj pehy a fliačiky na pokožke.“

Aká únava? Gejzír energie!

Kamarát Paľo vníma Denisu menej kriticky než ona sama. „Denisa je nežná blondínka s krásnym úsmevom, žiari vždy, keď ju vidím. Má šibalský pohľad a iskru v modrých, či zelených, očiach? Priznám sa, že mám občas problém pozerať sa jej do očí... Nechápem, prečo rieši nejaké vrásky. Tie jemné okolo úst hovoria o tom, že sa rada smeje. A telo má fantastické, obdivujem ju za to, ako tvrdo na ňom pracuje.“ Denisu výsledok potešil: „Som rada, že ma ľudia vnímajú ako pozitívneho človeka, ktorý sa veľa smeje, a nabíjam ich energiou napriek únave v tvári, ktorú si všímam asi najmä ja.“

Vaiva (umelecká šperkárka)

Litovčanku Vaivu pozná okolie ako večne vysmiatu osobu, ktorá žiari ako slniečko. Je ako chameleón, vždy iná, v poslednom čase výrazne schudla a dlhé vlasy si dala ostrihať na chlapca. Stopercentne spokojná so sebou však nie je. „Keď sa smejem, nerobia sa mi jamky na lícach, ktoré sa asi považujú za rozkošné, no ja ich mám až pod očami. Mám pokrčený nos a nepáčia sa mi ani moje malé zuby. A tie spadnuté viečka, ach! Štve ma aj občasné akné, špicatá brada a úzke pery. Ani nos nemám príliš rada, aj frajer mi hovorí, že vyzerá ako zemiak. Ale v zásade sa mám rada a pri pohľade na vyretušované fotky modeliek si nehovorím, že by som chcela vyzerať ako ony.

Má obrovskú charizmu, ktorú si ani neuvedomuje

Vaivin kamarát Peťo má na nej rád práve to, čo ona pokladá za nedostatky. „Tie jamky, ktoré sa jej robia pri smiechu, sú veľmi milé. Vaiva má vlastný štýl a to sa mi páči, no ešte viac sa mi páčila s dlhými vlasmi. Uznávam ju za to, ako sa jej podarilo schudnúť, no už by to nemala preháňať. Ona ani ostatné baby. Ženu musí byť za čo chytiť, kosti sú pre psov, nie pre chlapov. Podľa mňa má Vaiva obrovskú charizmu, ktorú si možno ani niekedy neuvedomuje. Rozžiari každé miesto, kam príde.“

Vaivu až dojalo, keď počula, ako pekne ju jej kamarát opisuje. „Prekvapilo ma, že Peťo si na mne nevšíma nie úplne dokonalé detaily, ale vníma ma ako celok. Vyzerá to tak, že naozaj nemám nos ako zemiak, čo som si doteraz myslela, takto to budem musieť prehodnotiť a vysvetliť aj frajerovi!

Foto: Júlia Šimáková

Kresby: Peter Horváth

Nasaďme si chlapské oči

Chlapi nás vážne vnímajú inak. Tak nejako jemnejšie, ženskejšie – a najmä tolerantnejšie. Vejáriky pri očiach nie sú pre nich znamením, že by sme mali urýchlene bežať na lifting, ale dôkazom toho, že sa rady smejeme a oni sa cítia s nami fajn. A to, čo my považujeme za nechutnú nadváhu, oni vnímajú ako sexi krivky. Nevšímajú si nos, čo vyzerá ako kľučka od blázinca, lebo nevedia odtrhnúť oči od našich úst.

Aj výtvarník Peter, ktorý už vytvoril tisícky ženských portrétov, tvrdí, že žena má omnoho viac krásnych tvárí, než je ochotná pripustiť si. „A tá, v ktorej je sama sebou, je jej najkrajšia.“ Znie to optimisticky, však dievčatá? Možno by nezaškodilo občas sa na seba pozrieť mužským očami a povedať si v duchu: Baba, ty si vážne dobrá. A mám ťa rada. Aj s tým frňákom.

Autor: EMMA/ Naďa Uličná

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Na vlastnej koži: Ako sa vidíme my a ako nás vnímajú muži
EMMA/ Naďa Uličná