Tip redakcii
 

Nezdravé účesy: Týmto vlasy trpia v zime najviac

Počas zimy budú vlasy vystavené chladu, neubližujte im ešte aj efektnými, ale škodlivými účesmi. Viete, že aj obyčajný chvost je prekliatie?

21. novembra 2012, 07:00
Jennifer Lopez svoje vlasy rada trápi v podobných účesoch.

Jennifer Lopez svoje vlasy rada trápi v podobných účesoch.

Autor: profimedia.sk

Kvalitu a hustotu našej koruny krásy má na svedomí množstvo faktorov – pohlavné hormóny, genetika, stres, choroby, zápaly, infekcie, prísne diéty, niektoré lieky, ale aj nesprávna starostlivosť. Priznajte si, koľkokrát ste pri farbení vlasov doma nedodržali čas, keď treba už farbu zmyť? Alebo máte rady horúci fén a na voľné sušenie nemáte jednoducho čas? Pritom horúci vzduch vytiahne z vlasu aj tú vlhkosť, ktorú potrebuje.

Koľké z nás nevedia žiť bez žehličky alebo kulmy? Skúste ich z času na čas vynechať, alebo sa poobzerajte po prípravkoch, ktoré si pred úpravou nanesiete na vlasy a teplo do nich vpraví vyživujúce látky. Rovnako je to aj s účesmi. Do zoznamu vecí, ktoré nemusia urobiť vlasom práve najlepšiu službu, patria aj niektoré účesy.

1. Tuhý chvost a drdol

Podľa medikforum.ru sa americkí vedci dopracovali k tomu, že aj obyčajný chvost môže zapríčiniť lámanie a vypadávanie vlasov. Dermatologička Dr. Josephine Quintanilla-Dieck z Texasu upozorňuje, že raz za tri-štyri dni treba dopriať vlasom oddych, nepoužívať žiadne laky ani tužidlá, takisto ani žehličky či kulmy.

Najlepšie je nechať vlasy oddychovať voľne rozpustené. „Každodenné nosenie chvosta alebo drdolu, najmä ak je silno stiahnutý, môže narušiť štruktúru vlasov. Ak cítite, že vás pokožka bolí alebo svrbí, vzdajte sa na pár dní tohto účesu, aby sa prekrvovanie normalizovalo, vlasom sa dostala tak výživa, aká im patrí a vlasové korienky neboli neustále pod ťahom,“ odporúča. Zabudnite aj na spletanie vlhkých vlasov do vrkoča alebo drdolu.

2. Exotické afrovrkoče.

Maličké vrkôčiky tuho priľnuté k hlave síce vyzerajú efektne, ale vlasom neprospievajú. Namáhajú sa nielen vlasy, pokožka, ale dokonca aj svaly na krku. Tento účes môže vyvolávať bolesti hlavy aj migrénu. Okrem toho účes odhaľuje veľké plochy pokožky, ktorá je vystavená vetru alebo slnku viac, ako by bola za normálnych okolností.

3. Trvalá ondulácia.

Chemický roztok poruší prepojenia medzi jednotlivými bielkovinovými bunkami vlasu. Keď je väzba oslabená, vlasy vďaka nátačkam prijmú novú podobu a následne sa ďalšou chemikáliou ustália v novom tvare. Zle to už len znie...

4. Tupírovanie.

Ženy s riedkymi alebo jemnejšími vlasmi ju síce považujú za spásu, ale umelo zauzlené vlasy trpia. Česanie vlasu proti smeru jeho rastu je neprirodzené. Povrch vlasu sa narúša a láme.

5. Predlžovanie a zahusťovanie vlasov.

Hrivu síce zväčší, ale pokožka aj vlasy trpia neustálym neprirodzeným ťahom. Ak sa navyše nezveríte dobrému odborníkovi, môžete prísť až o dvadsať percent vlastných vlasov.

Foto: profimedia.sk

Aké sú vaše vlasy?

Zdravé vlasy. Majú lesk, hebkosť, sú hladké a elastické, takže sa dajú natiahnuť až o tridsať percent bez toho, aby sa pretrhli. Obsahujú desať až tridsať percent vody, sú pevné. Ich priemer je 0,08 mm.

Mastné vlasy. Už na prvý pohľad sú ubité a pozliepané, čo má na svedomí zvýšená produkcia mazu. Na vine môžu byť hormonálne poruchy, zvýšené potenie, nadmerné česanie a kefovanie, ale aj nevhodná strava.

Jemné vlasy. Sú tenké, akoby neživé, často sa nedajú upraviť, pretože pre statický náboj „lietajú“. Udržať účes je takmer nemožné. Menší objem má na svedomí ich priemer, oba 0,05 mm.

Suché vlasy. Ťažko sa upravujú, pretože sú drsné, nepružné, tvrdé a zároveň krehké. Pri korienkoch sú silnejšie a mastnejšie, ale na koncoch slabé, strapkajú sa a sú vysušené. Na vine môže byť genetika, nesprávna funkčnosť mazových žliaz, časté fénovanie, slnko, slaná aj chlórovaná voda, farbenie či trvalá ondulácia.

Mužský typ plešatenia môže postihnúť aj ženy po prechode alebo odstránení vaječníkov, keď už telo neprodukuje estrogén. Na rozdiel od mužov, ktorí môžu oplešivieť úplne, len prídu k riedkym vlasom. Nie je to však choroba.

Môžu pomôcť

Na trhu nájdete množstvo prípravkov na podporu rastu vlasov a udržanie ich hustoty. Od výživových doplnkov cez kozmetické výrobky až po liečivá. Význam môže mať aj užívanie H vitamínu, zinku, železa, selénu alebo želatíny.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...