Tip redakcii
 

Prekliatie krásnych žien: Kto povedal, že to majú jednoduchšie?

Kto povedal, že nádherné baby to v živote majú ľahšie? Tie, ktoré prišli o prácu, lebo boli príliš sexi, si to určite nemyslia.

15. novembra 2013, 08:00
Krásne ženy to v práci vôbec nemusia mať ľahké

Krásne ženy to v práci vôbec nemusia mať ľahké

Autor: profimedia.sk

Skvelý životopis, v ktorom svieti vysokoškolský titul z prírodných vied, dokonalá tvárička a sexi postava. Sudičky boli nad jej kolískou mimoriadne štedré, a predsa Angličanka Laura Fernee nežiari šťastím. Už tri roky je totiž bez práce. Na to, aby mohla chodiť do zamestnania a zarábať, je vraj príliš pekná. „Nie som ani lenivá a ani hlúpa, lenže to, ako vyzerám, mi ničí život,“ sťažuje sa Laura, ktorá sa anglickému denníku Daily Mirror priznala, že sexi výzor jej v kariére skôr škodil, než pomáhal. Najmä preto, že kolegovia ju sústavne pozývali na rande a na pracovnom stole jej nechávali darčeky a zamilované odkazy.

„Milujem svoju prácu a chcela som, aby moji šéfovia ocenili, čo viem, aby si všímali moje výsledky, lenže radšej si obzerali môj zadok,“ sťažuje sa pekná brunetka. „Dokonca aj keď som začala chodiť do práce bez mejkapu, chodili za mnou do laboratória a dávali mi komplimenty, že vyzerám prirodzene.“ Inú ženu by lichôtky potešili, no Laure vraj znepríjemňovali život.

„Ani kolegyne ma nemali rady. Keď išli na obed, nikdy sa nespýtali, či sa k nim chcem pridať, a nikdy ma medzi seba neprijali. Lenže ja predsa nemôžem za to, že som pekná.“ Atraktívna Angličanka je tak dlhodobo bez práce a žije u rodičov, ktorí sú, našťastie, dosť prachatí na to, aby svoju dcéru mohli podporovať. Napríklad v tom, že Laura sa vo Veľkej Británii snaží rozvíriť debatu o sexuálnom obťažovaní v práci a o svojich skúsenostiach píše knihu.

Schovaj si prsia

Že takýchto prípadov je ako šafranu a väčšina žien si komplimenty od mužov užíva? Ani náhodou. Minulý rok podala žalobu na svojho zamestnávateľa Lauren Odesová. Mladá Newyorčanka, ktorá si našla prácu v obchode so spodnou bielizňou. Ibaže už pár dní po nástupe jej nadriadená vytkla, že pôsobí sexi. Lauren je totiž na hrudi mimoriadne obdarená a majiteľom butiku, ortodoxným Židom, jej vnady prekážali.

„Bola som v šoku, veď v ten deň som mala na sebe nenápadné čierne šaty ku krku. Na ďalší deň som si obliekla sivé tričko s nohavicami, lenže šéfka s tým opäť mala problém. Vraj sa mám obliekať tak, aby moje prsia nevyzerali také veľké,“ opísala pre New York Post prsnatá predavačka, ktorá nakoniec dostala padáka. Vraj pre svoju prácu bola príliš vyzývavá.

I’m too sexy for my job

Poznáte pesničku I’m too sexi, ktorú si kedysi pospevoval Right Said Fred? Tridsaťtriročná Američanka Debra Lorenzana by jej slová mohla vylepšiť na I’m too sexi for my job, pretože aj jej vlastná krása zabránila v tom, aby sa mohla pokojne venovať kariére. Táto slobodná matka si pred pár rokmi našla zamestnanie v manhattanskej pobočke Citibank a hoci mala skvelé referencie z predchádzajúcich postov, už po dvoch mesiacoch prišli problémy. Nadriadení jej vyhadzovali na oči, že svojím vzhľadom ruší kolegov. A prikázali jej vymeniť šatník.

„Neverila som vlastným ušiam, keď mi to povedali. Veď svoju prácu som robila najlepšie, ako viem, a klienti sa na mňa nikdy nesťažovali,“ vysvetľovala Debra. „Vždy som si dávala pozor na dress code, v minisukni ani s výstrihom ma v práci nikdy nevideli.“ Aj tak však dostala príkaz, že nesmie nosiť úzke sukne, lodičky na podpätku, dokonca ani obtiahnuté roláky. A keď sa začala brániť, prišla výpoveď. Dnes je jej prípad uzavretý, na svojho zamestnávateľa totiž podala žalobu a dohodli sa na odškodnení, no aj táto sexi bankárka zistila, ako krása môže skomplikovať život.

Zarábajú lepšie

A ako to vidia odborníci? Plastickí chirurgovia majú jasno v tom, že keď sa fyzická príťažlivosť rozumne spojí s inteligenciou, môže vám to pomôcť. V láske, v kariére aj v bežnom živote. Tak to píše austrálsky plastický chirurg Bryan Mendelson vo svojej knihe In your Face a profíci z finančnej oblasti to majú potvrdené aj výskumom Daniela Hamermesha. Tento ekonóm a profesor z univerzity v Austine zistil, že krajší a štíhlejší zamestnanci vraj zarobia o 23-tisíc dolárov ročne viac než tí, ku ktorým príroda nebola až taká štedrá.

„Je to síce nespravodlivé, ale je to tak,“ uvažuje psychologička Elena Brozmanová. „Pekným ľuďom okolie skôr odpustí chyby, ale ich aj považuje za šikovnejších a inteligentnejších.“ Možno aj táto nespravodlivosť núti až trinásť percent žien, aby si ľahli pod nôž a dali sa vylepšiť. Ibaže časopis Newsweek ešte v roku 2010 uverejnil štúdiu, podľa ktorej vyše štyridsať percent zamestnávateľov priznáva, že „ak je pracujúca žena príliš pekná, môže jej to v zamestnaní spôsobovať problémy.“

Žiarlivé ženy

Argument, že ženám ich atraktivita môže škodiť, sa na prvý pohľad zdá smiešny, lenže za pravdu mu dáva aj prieskum robený v Izraeli. Podľa neho vraj mimoriadne pekné uchádzačky o zamestnanie neprešli výberovým sitom najmä vtedy, ak o ich osude rozhodovala personálna riaditeľka, čiže iná žena. A tá radšej obsadila voľné miesto mužom. Fyzické prednosti síce kráskam otvárajú hŕbu možností aj dverí, lenže práve ženy im tie dvere priamo pred nosom zabuchnú. „Krása býva pre ženy obrovskou nevýhodou najmä v mužskom prostredí,“ uvažuje psychologička.

„A nejde len o samotné sexuálne obťažovanie, ale aj známe klišé, že pekná rovná sa hlúpa a naivná. V kolektívoch, kde prevažujú chlapi, majú kolegyne oveľa menšiu šancu na postup, akoby tam na najvyššie pozície mali monopol muži.“ Ozaj, keď sme pri mužoch, verili by ste, že aj ich môžu za peknú tvár diskriminovať? Zažil to dubajský herec a fotograf Omar Borkan, keď na jar prišiel do susednej Saudskej Arábie na kultúrny festival. Ibaže dlho sa tam nezdržal, pretože tunajší Výbor pre podporu cnosti rozhodol, že je pre spoločnosť nebezpečný. Svojím šarmom by vraj saudskoarabské ženy mohol privádzať na hriešne myšlienky, a tak ho v sprievode polície vyhostili z krajiny. Preventívne.

Pekný, štíhly, vysmiaty?

Bohužiaľ, ani verejnosť krásnym ľuďom príliš palce nedrží. Keď bankárka Debra urobila škandál okolo svojho vyhadzovu zo spoločnosti Citibank, hneď sa našli neprajníčky, ktoré prezradili, že má silikónové implantáty. A na Lauru Fernee prezradili, že na skrášľujúce zákroky oplieskala vyše tritisíc eur. Aj preto je namieste otázka, či naozaj pre krásu trpia alebo touto výhovorkou potrebovali na seba upozorniť. A majú vôbec takéto sexice šancu na slušnú prácu? „Áno,“ myslí si psychologička Brozmanová. „Mali by sa však snažiť nevybočovať z radu. Staviť na nenápadné oblečenie a striedmy mejkap, aby pôsobili menej žensky.“

Prípadne sa môžu zamestnať tam, kde ich imidž ocenia. Napríklad u módnej značky Abercrombie. Ten, kto chce u nich pracovať, musí byť pekný, štíhly a vysmiaty. A ak ani táto možnosť nevyjde, zostáva im jediné. Počkať, kým ich krása nezvädne.

Autor: EMMA/ Danka Vilhanová

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Prekliatie krásnych žien: Kto povedal, že to majú jednoduchšie?
EMMA/ Danka Vilhanová