Tip redakcii
 

Pripravená na pohovor: S nami sa naň vhodne upravíte

Nahá, neupravená tvár a ležérny outfit na pracovný pohovor nepatria. Signalizujú, že si sama seba nevážite a stretnutie beriete na ľahkú váhu.

25. marca 2013, 07:00
V rôznych odvetviach biznisu je iný dress code, mali by ste ho poznať.

V rôznych odvetviach biznisu je iný dress code, mali by ste ho poznať.

Autor: Laura Witteková

Radí nezávislá konzultantka pre ľudské zdroje, rozvoj a transformáciu Eva Štefanková

Na pohovor sa vždy dôkladne pripravte. Samotná príprava by mala pozostávať z troch častí: zberu údajov, nonverbálneho tréningu a výberu outfitu.

Maximum informácií

 • Ak sa dá, zožeňte si čo najviac informácií o firme a pozícii, na ktorú sa hlásite. Je dobré, keď viete, do čoho idete. Vyhnete sa sklamaniu a zamestnávateľ ocení váš záujem.
 • Ujasnite si, prečo je práve táto pozícia pre vás najlepšia. Čo do nej prinesiete – ako človek aj ako profesionál a čo dá ona vám.
 • Zistite si, aké hodnoty a stratégie firma vyznáva. Sú totožné s vašimi? Z pohľadu dlhodobej, vzájomne prospešnej spolupráce je veľmi dôležité, aby boli aspoň podobné.

Tréning s priateľmi

Nie je jedno, ako vstúpite do miestnosti, podáte ruku a posadíte sa. Ak si nie ste istá, poproste priateľov alebo rodinu a natrénujte si to. Stisk ruky by mal byť pevný, ale nie príliš. „Mŕtva ryba“ ani oceľové zovretie v nikom dobrý pocit nezanechajú. Pri podaní ruky sa na chvíľu zahľaďte svojej protistrane do očí a jemne sa usmejte.

K dverám radšej nie

Mnohí personalisti si uchádzača testujú aj podľa toho, kam sa usadí. Príliš dlhé váhanie môže zanechať dojem, že ste nerozhodný typ. Riskantný je aj posed blízko pri dverách. Signalizuje neistotu a podvedomú túžbu uniknúť.

Pomôžte si perom

Ak si často prekrižujete ruky a bojíte sa, že to podvedome zopakujete, uchopte pero. Zamestná ich a budete pôsobiť sebavedomejšie.

Rešpektujte dress code

V rôznych odvetviach biznisu je iný dress code. Je dobre, ak sa v ňom aspoň trošku zorientujete. Príliš formálne oblečenie do neformálneho prostredia a naopak, príliš ležérne do firmy, ktorá je striktne formálna, môže veľa pokaziť.

Tieto vety NIE!

Ak nechcete zanechať zlý dojem, na pohovor príďte včas a tieto vety nikdy nevyslovujte: „Nemala som čas si prečítať... Neviem, čomu presne sa vaša firma venuje... Čo znamená moja pozícia... Bývalý šéf mi nedával dostatočný priestor...“ Vyhnite sa akejkoľvek kritike bývalého zamestnávateľa. Pri otázke: „Chcete sa niečo spýtať?“ určite položte otázku. Ak žiadnu nemáte, tak sa spýtajte, aký bude ďalší proces výberu. V opačnom prípade by to mohlo vyznieť, že nemáte dostatočný záujem.

Ako to vidia...

Image poradkyňa Tatiana Benková

 • Šéfka

Žena, ktorá sa uchádza o riadiaciu pozíciu, musí pôsobiť profesionálne, dôveryhodne, musí z nej vyžarovať autorita a rešpekt. Ak máte dlhé vlasy, vypnite si ich. Mejkap by mal byť decentný s dôrazom na ústa. Namaľované pery – ale pozor, nie príliš – prinútia okolie, aby venovalo pozornosť tomu, čo komunikujete. Vždy ostaňte verná svojmu štýlu, iba tak z vás bude vyžarovať sebaistota.

Sako je nevyhnutnosť, aj v lete. Odhalené ruky, príliš hlboký dekolt, priesvitné blúzky a ľahké šaty na pohovor nepatria. Rovnako ani dlhé sukne, minisukne, topánky na nízkom alebo príliš vysokom podpätku, sandále, topánky s otvorenou špičkou alebo pätou. Tabu sú aj príliš obtiahnuté nohavice, lesklé alebo vzorované pančuchy, rifle, doplnky, ktoré príliš štrngocú a tým odvádzajú pozornosť, pôsobia rušivo.

Kabelka musí byť pevná a mať definovaný tvar. Vždy by mala stáť. Čo sa týka ostatných doplnkov: okuliare ako čelenka vo vlasoch? Nikdy!

krasa

 • Asistentka/obchodná manažérka

V saku budete vyžarovať profesionalitu. Ak sa rozhodnete pre nohavice, zvoľte tlmené tmavšie odtiene bez výrazných ozdôb a švov. Pred odchodom z domu sa skontrolujte v zrkadle a položte si otázku: Je tam niečo rušivé? Som dostatočne zaujímavo oblečená? Ak nie, celý outfit oživte jedným farebným akcentom, pripadne zaujímavým doplnkom.

 • Adeptka na kreatívnu prácu

Aj tu sa držte decentnej striedmosti. Jediné, v čom môžete trošku „uletieť“, sú doplnky, ale neprežeňte to. Celok musí stále pôsobiť vkusne a nerušiť.

krasa

Maskérka Lenka Šóošová

 • Šéfka

Jemne zvýraznite na tvári to, čo je pekné, ale neprežeňte to s farbami. Líčenie by malo byť jemné, decentné a malo by podtrhnúť vašu osobnosť. Ak máte 20 a neznášate mejkap, úplne stačí minerálny púder, maskara a jemný rúž. Dámy po štyridsiatke by mali siahnuť po mejkape s liftingovým efektom.

 • Asistentka/obchodná manažérka

Rovnako ako pri riadiacej funkcii, aj tu musí byť mejkap striedmejší a mal by iba podtrhnúť vaše črty. Pozor na lesk, najmä extra trblietavý môže všetko pokaziť.

krasa

Foto: Laura Witteková

 • Adeptka na kreatívnu prácu

Aj umelecké slobodné duše by mali na pracovnom stretnutí trošku ubrať a skôr staviť na zlatú strednú cestu. Nikdy neviete, s kým budete rokovať, nepopuďte si ho proti sebe gýčovým líčením a bláznivými farbami.

7 vecí, ktoré vás na pohovore potopia

 • Nedochvíľnosť. Ak meškáte, pôsobíte, že vám na danej pozícii nezáleží a ste neseriózna.
 • Hranie divadla. Štylizovanie pôsobí smiešne a dlhodobo je takáto spolupráca neudržateľná.
 • Nedostatok informácií. Ukazuje na nedostatočný záujem o danú pozíciu.
 • Extravagancia. Tetovanie, ak teda nejde o post kreatívca, na pohovor nepatrí. Ak už ho máte, zatrite ho mejkapom. Ale buďte korektná a ak je na viditeľnom mieste, potencionálneho zamestnávateľa o ňom informujte.
 • Umelosť. V prejave aj v úprave je tabu. Žiadne ostro sfarbené, ornamentové alebo kamienkové nechty ani hrubo vytetované tmavé obočie. Výsledný efekt má byť vždy decentný a nerušiť.
 • Stisk ruky. Takzvaná mŕtva ryba ani prehnane silný stisk ruky nie sú to pravé.
 • Posed/postoj. Skrížené ruky na hrudi, ostrá strieška z dlaní či ukazovanie prstom pokazia dojem.

Tip Glancu: Ak si farbíte obočie, dohliadnite na to, aby bolo o odtieň svetlejšie ako vaše vlasy, nikdy nie tmavšie!

Autor: Báječná žena/ Dana Úradníčková

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Pripravená na pohovor: S nami sa naň vhodne upravíte
Báječná žena/ Dana Úradníčková