Tip redakcii
 

Závislosti od krásy kedysi a dnes: Pozrite sa, čo všetko sa zmenilo

Pri závislosti od posilňovania alebo od biopotravín môžete mať rovnaké abstinenčné príznaky ako alkoholik alebo feťák.

14. marca 2014, 07:00
Pri závislosti od posilňovania alebo od biopotravín môžete mať rovnaké abstinenčné príznaky ako alkoholik alebo feťák.

Pri závislosti od posilňovania alebo od biopotravín môžete mať rovnaké abstinenčné príznaky ako alkoholik alebo feťák.

Autor: Profimedia.sk

„Žijeme vo svete, kde už nie je najvyššou métou morálka, ale krása. V súčasných filmoch, médiách či vo všadeprítomnej reklame predstavujú dobrých vždy pekní. Niet sa čo diviť, že to začalo fungovať aj na nevedomej úrovni, lebo normálny človek nechce byť vnímaný ako zlý,“ hovorí psychologička Barbora Kuchárová. „A keď byť dobrým znamená mať nabúchané svaly, superštíhlu postavu alebo obrovské prsia a pery, ľudia sa o ne budú usilovať.“ A tak nám vznikli nové formy závislostí, o ktorých by sa nám ešte pred tridsiatimi rokmi ani nesnívalo.

Ste závislý?

 • Najrozšírenejší je zmiešaný závislostný typ. Napríklad, niekto najviac trpí závislosťou od posilňovania, ale veľmi často chodí aj do solária.
 • Silný faktor závislosti je pozitívna spätná väzba z okolia. Dáte si operovať nos a okolie vás začne chváliť. V prípade, že ste závislostný typ človeka, môže vás to motivovať k tomu, aby ste s plastikami pokračovali.
 • Jedným zo signálov závislosti je baženie. Človek si nevie predstaviť, že by týždeň nešiel do posilňovne alebo že by ďalej žil so svojím nosom.
 • Aby vám obľúbená činnosť prinášala rovnaký pocit slasti ako na začiatku, je pre vás nevyhnutné robiť ju častejšie a intenzívnejšie, aj vtedy, keď vás už poškodzuje. V určitej chvíli sa už nedokážete zaoberať ničím iným, len cvičením či zháňaním bioproduktov. Napriek tomu, že pre to stratíte partnera aj všetky priateľky a nakoniec zapadnete do nejakej malej skupinky rovnako závislých alebo sa ocitnete úplne samy.
 • Abstinenčné príznaky sú pri nelátkových závislostiach rovnaké ako pri látkových vrátane nepokoja, triašky, nespavosti, vracania.

Závislí od zdravého stravovania

 • Kedysi

Ľudia sa živili potravinami z vlastnej úrody a chovu. Ak im úrodu zlikvidovalo zlé počasie alebo zvery pomreli na nákazu, nemohli bežať do supermarketu, aby si doplnili zásoby. Pôst nebol póza ako dnes, keď chudneme do plaviek, ale nevyhnutnosť, pretože na konci zimy už väčšina nemala čo do úst.

 • Dnes

"Človek závislý od zdravej výživy si ráno hodinu zložito pripravuje zdravé raňajky, príde do práce a už po dvoch hodinách rieši, v ktorej reštaurácii nájde najzdravšie menu a po šichte ešte tri hodiny zháňa po celom meste superpotraviny na večeru, lebo na ich obaloch kontroluje, či neobsahujú éčka, farbivá, stabilizátory… Prehnane trvá na biostrave, neustále skúša nové diéty – to všetko býva často a rôzne prepojené a môže to prepuknúť rovnako u pubescentov ako u ľudí v zrelom či strednom veku.

Poznám paniu po štyridsiatke, ktorá si zobrala dovolenku, aby si spravila očistnú kúru. Niekoľko dní nejedla, iba pila sedem litrov vody a štiav denne. V bezvedomí ju našli susedia. Touto kúrou si doživotne poškodila ľadviny a vyplavila mazivo z kolenných kĺboch natoľko, že sa už nedajú zregenerovať. Jedna klientka s bulímiou trpela aj zvláštnym druhom závislosti od nakupovania potravín v zľave. Keď narazila na zlacnené banány, kúpila ich rovno päť kíl, všetky ich zjedla a potom vyvracala,“ hovorí Barbora Kuchárová.

Muži závislí od posilňovania, anabolík a steroidov

 • Kedysi

Po tisícročia bojoval človek o prežitie fyzickou prácou. Kým ľudia dreli na poli či na statku, svaly sa im formovali prirodzene. A prirodzene sa tvorili aj endorfíny, hormóny šťastia, ktoré dnes produkujeme v posilňovniach. Pravdaže, prvé areály na cvičenie existovali už pred tritisíc rokmi v Grécku, ale nezabúdajme, že Gréci spolu s krásou tela pestovali aj krásu ducha. Verejné telocvične sa začali stavať iba zhruba pred stopäťdesiatimi rokmi, keď sa začali ľudia sťahovať za prácou z dedín do miest.

Posadnutosť nádherne vypracovaným telom a hnedou pokožkou spôsobil herec Johny Weissmuller v úlohe Tarzana v tridsiatych rokoch minulého storočia. Vďaka nemu vznikla prvá populárna pláž pre bodybuilderov menom Muscle Beach v kalifornskej Santa Monice, ktorú na konci päťdesiatych rokov presunuli na Venice Beach. Tam už chodil cvičiť aj budúci Terminátor Arnold Schwarzenegger a jeho popularita vyprovokovala v tomto smere v osemdesiatych rokoch doslova boom a s ním spojené otváranie posilňovní a fitklubov aj pod strechou. Na Slovensku vznikli prvé v deväťdesiatych rokoch. V menších mestách si ľudia spočiatku premieňali na posilňovne bývalé kočikárne v pivničných priestoroch bytoviek.

 • Dnes

Práve posilňovanie v kombinácii s anabolikami a so steroidmi sa stalo jednou z novodobých závislostí chlapcov a mužov. „Tento typ závislosti sa volá bigorexia, je výlučne mužským fenoménom, ale vidíme v ňom variant ženskej bulímie a anorexie. Chlapec alebo muž, trávi čoraz viac času a čoraz častejšie v posilňovni, súčasne sa dopuje niekoľkonásobným množstvom mužského hormónu testosterónu. Keď doping preruší, telo mu začne nadmerne produkovať ženský hormón estragón, vysypú sa mu hnisavé vredy a nadmerne sa potí.

Na Slovensku vznikol filmový dokument o chlapcovi, ktorého v detstve spolužiaci šikanovali pre nadváhu a na strednej škole sa stal typickým predstaviteľom tejto závislosti. Získaná sila a rešpekt ho strhli natoľko, že do posilňovne chodil šesťkrát týždenne a v nedeľu, keď bola zavretá, bol nervózny. Z hormónov, ktorými sa dopoval, začal mať poruchy nálad, záchvaty agresivity, nastúpila impotencia. Nestoplo ho, ani keď ho opustila priateľka. Zľakol sa, až keď začal močiť krv – lebo chémia mu odpaľovala ľadviny –, ale len na dva mesiace, a potom nastúpil na ten istý kolotoč. Zastavilo ho, až keď mu športový lekár povedal, že má taký masívny rozpad vnútorných orgánov, že je len otázkou krátkeho času, kedy zomrie.“

Závislí od plastických operácií

 • Kedysi

Kým prvé prsné silikóny si dala voperovať v roku 1962 žena po deviatich deťoch, pretože ich mala ovisnuté, mimochodom, na tento účel ich vyvinuli, dnes si kvôli krajším prsiam líhajú pod nôž už osemnástky.

 • Dnes

„Žena si dá upraviť oči, pozrie sa do zrkadla a zbadá, že pod nimi sú ovisnuté líca. Dá si ich vyplniť a má dojem, že ešte by si mala dať upraviť bradu. Je to podobné, ako keby ste si doma upratali len jeden roh izby. Zrazu vám začnú pripadať mimoriadne neporiadne aj tie ostatné. Spúšťačom býva starnutie, ale plastikami môžu trpieť aj ženy, ktoré boli predtým závislé od stimulujúcich drôg. Tie spôsobujú vychudnutý unisexový výzor. Keď s nimi totiž prestanú, priberú a niektoré začnú meniť podobu na vychudnutú aj operatívnym zužovaním nosa, líc a podobne.“

Závislosť od opaľovania

 • Kedysi

V lete sme boli prirodzene opálení, v zime bledí. Až v pätnástom storočí, v období renesancie, si šľachtičné začali pred slnkom chrániť tvár slnečníkmi a keď ich napriek tomu opálilo, bielili si ju citrónovou šťavou či prípravkami z olova a ortuti. Napriek tomu, že im preto vypadávali vlasy a mali žalúdočné kŕče. Hlavne, že sa na prvý pohľad odlišovali od opálených poddaných.

Foto: Profimedia.sk

 • Dnes

Kult hnedej pokožky k nám prišiel z Hollywoodu a napriek hrozbám lekárov mu podliehame dodnes. Keď sa v roku 1962 vo filme … a Boh stvoril ženu objavila blonďavá a opálená Brigitte Bardotová, ženy začali byť posadnuté slnkom a peroxidom. Keď o pár rokov začala hviezdiť bledá Marylin Monroe, niektoré to prehodnotili. No vlny opálenej a bledej pokožky sa striedajú. V deväťdesiatych rokoch ženy pobláznila Pamela Andersonová a Claudia Schifferová.

Opačný trend razí extrémne biela Madonna, ale mladých a opálených hviezdičiek je čoraz viac. „Závislosť od opálenej pokožky sa prejavuje niekoľkohodinovým vylihovaním na slnku i častými návštevami solária aj v zime. Mala som klienta, ktorý mal od opaľovania v soláriu na tvári už mokvavé popáleniny a nemal pocit, že by s tým mal prestať. Najdrastickejšou stopkou býva onkologické ochorenie, ktoré sa z nadmerného opaľovania vyvinie.“

Autor: Šarm/Galina Lišháková

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Závislosti od krásy kedysi a dnes: Pozrite sa, čo všetko sa zmenilo
Šarm/Galina Lišháková