Tip redakcii
 

Žilky na nohách: Ako ich zamaskovať alebo odstrániť?

Mojím problémom sú žilky nad kolenom. Nachádzajú sa na pravej nohe z vonkajšej strany a tvoria klbko s priemerom jeden centimeter. Inak mi nevadia, len pri zmene počasia cítim také zvláštne pichanie. Čo to je a ako sa to dá odstrániť alebo zamaskovať? Zdena

29. marca 2014, 10:00
S teplým počasím máte chuť ukázať pekné nôžky, ale trápia vás viditeľné žilky? Ako ich odstrániť alebo zamaskovať? Poradíme vám.

S teplým počasím máte chuť ukázať pekné nôžky, ale trápia vás viditeľné žilky? Ako ich odstrániť alebo zamaskovať? Poradíme vám.

Autor: Profimedia.sk

Ako to vidí dermatologička Adriana Tomeková

Podľa toho, čo opisujete ide pravdepodobne o drobné kŕčové žily dolných končatín takzvané mikrovarixy. Tieto cievky sú veľmi častým estetickým problémom. Až 60 percent žien stredného a vyššieho veku má rovnaké ťažkosti ako vy, v menšom či väčšom rozsahu.

Ako ich spoznáte?

Mikrovarixy majú zvyčajne priemer do 1 milimetra, červenú farbu, tie väčšie aj modrú. Môžu byť jednoduché alebo v rozvetvených štruktúrach. Pacienti pri nich niekedy pociťujú pichanie až kŕče, väčšina však žiadne ťažkosti okrem estetického problému neopisujú.

Takto sa ich zbavíte!

Jednou z metód pri ich odstraňovaní na dolných končatinách je skleroterapia. Lekár vám pri nej do cievy injekčne podá špeciálnu sklerotizačnú látku. Pri tenkých cievkach, aké opisujete vy, je však takáto aplikácia zložitá a ak sa vykoná nesprávne, nesie možné riziká. Preto by som vám skôr odporučila laser. Pre vás je vhodnejší. Ale pozor, najlepšie zaberá na svetlej koži, ktorá nie je opuchnutá, zapálená ani nijako inak zranená. Preto by vás mal najskôr dôkladne prezrieť lekár, skontrolovať váš celkový zdravotný stav, rozsah poškodenia cievok a až potom rozhodnúť o metóde, ktorá je pre vás najideálnejšia. Iba tak zminimalizujete možné komplikácie.

Foto: Profimedia.sk

Maskujte samoopaľovacím krémom

Bojíte sa akýchkoľvek zákrokov alebo váš lekár rozhodol, že ho zatiaľ nepotrebujete? Zoberte si na pomoc kozmetiku z poličky. Samoopaľovací prípravok je skvelý nielen na dodanie bronzu, ale aj na maskovanie cievok. Typické červené či modré klbká na bielej pleti okamžite udrú do očí, na hnedej sú však oveľa nenápadnejšie. A keďže klasické opaľovanie a nadmerné slnenie je pre vás nevhodné, pomôžte si bronzom z téglika. Výsledný efekt ešte dolaďte kvalitným korektorom a troškou tekutého mejkapu.

Pohyb + voda

Cievy potrebujú pohyb a dostatok tekutín. Vždy keď môžete, prechádzajte sa. Vyhnite sa silovým športom, soláriu aj saune a pite aspoň 2 litre vody denne.

Autor: Báječná žena
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Čitateľky, ktoré chudli so Šarmom: Opäť majú chuť žiť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (57) po dvojmesačnom...
 

Podovolenkový detox: Nápoj z 2 surovín prečistí črevá a naštartuje trávenie

Prehnali ste to s dobrotami počas dovolenky? Vráťte telo do normálu pomocou...
 

Špecialistka na zdravú výživu Tina Zlatoš Turnerová radí: Hladovka je prospešná!

Niektorí špecialisti na zdravú výživu tvrdia, že by sme mali jesť päťkrát...