Tip redakcii
 

Zväčšiť alebo zdvihnúť?

Ak patríte medzi ženy, ktoré nie sú spokojné so svojimi prsami, dobre si premyslite, čo s nimi urobíte. K plnému výstrihu vám totiž pomôže aj dobrá push-up podprsenka. Až po tom, ako sa presvedčíte, že nosíte tú správnu a napriek tomu stále nevidíte prsia, začnite uvažovať nad výberom plastického chirurga.

26. februára 2009, 12:00

Prsia sú symbolom krásy a ženskosti. Aj preto mnohé z nás trpia, keď výstrih zíva prázdnotou. Našťastie sa dnes môžeme tešiť silikónovým implantátom, vďaka ktorým sa cítime príťažlivejšie a sebavedomejšie. V tomto prípade však porekadlo „pre krásu sa trpí“ platí na sto percent. Takže, keď ste sa rozhodli vyhľadať pomoc plastického chirurga, pripravte sa na poriadnu bolesť. Nové prsia vás vyjdú asi na 3 000 eur (približne 90 000 Sk).

Čo musíte vedieť o silikónoch, kým sa pre ne rozhodnete

  •  „Súčasné implantáty sú veľmi trváce. Teoreticky by mohli vydržať navždy. No i napriek tomu sa občas vymieňajú,“ tvrdí plastická chirurgička Helena Ježovitová. 

Príčiny, pre ktoré si mnohé dámy svoje „umelé“ prsia chcú alebo musia vymeniť, sú rôzne – znepáčil sa im tvar či zatúžili ešte po väčších. No nie vždy si ich dávajú vymeniť iba z rozmaru. Silikónové implantáty sa totiž môžu poškodiť, keď nastane takzvaná kapsulárna kontrahtúra. Zistíte to napríklad zmenou tvaru. Vtedy sa rýchlo ponáhľajte za svojím lekárom, aby ste zistili, čo je vo veci. 
„Dámy s implantátmi kontrolujeme v rámci pooperačného priebehu až do úplného zhojenia a vyzretia operačných rán. Trvá to asi dva mesiace. Následne ich zaradíme do preventívnej starostlivosti mamológa ako ostatné ženy,“ vysvetľuje odborníčka.

  • Ak ste ešte nepriviedli na svet potomka a uvažujete nad zväčšením poprsia, pokojne to môžete urobiť. Samotný implantát nemá vplyv na priebeh tehotenstva a dojčenia.

Prsná žľaza sa zväčšuje nezávisle od prítomnosti implantátu, pod vplyvom hormónov, ktoré sú v krvi počas dojčenia mnohonásobne zvýšené oproti norme. Iba veľmi silná kapsulárna kontrahtúra by mohla spôsobovať menšie problémy s dojčením.

  •  Pred operáciou vás informujú o možných rizikách tohto zákroku, ústne aj písomne. „Komplikácie sú však veľmi zriedkavé,“ hovorí chirurgička.


Mladší dekolt bez silikónu

Ak si nemôžete hlbší výstrih dovoliť kvôli vrás - kam či pigmentovým škvrnám, návštevu dermatologičky by ste už nemali odkladať. „Na škvrny a rozšírené cievy sa používa intenzívne pulzné svetlo. Po ošetrení dochádza k zjednoteniu farby a zlepšeniu štruktúry kože. Na istý typ vrások je možné použiť botulotoxín, ktorým sa dajú krásne vyhladiť vrásky na krku, v dolnej časti tváre a na dekolte. Ide o takzvaný Nefertiti lift. Injekčnou aplikáciou kyseliny hyalurónovej, vitamínov, aminokyselín a antioxidantov dokážeme metódou drobných vpichov – mezoliftu hydratovať kožu a vrátiť jej pružnosť,“ tvrdí dermatologička Alexandra Novotná.

Aj moderátorka Andy Timková prednedávnom podstúpila reoperáciu prsníkov. Staré implantáty vyhodila a prsia si dala iba nadvihnúť. „Ľutujem, že som to neurobila hneď na prvý raz. A pritom lekár mi to odporúčal, ale ja som silou-mocou chcela silikóny. Teraz sa cítim dobre a som veľmi spokojná. Celý zákrok ma vyšiel do 1 500 eur/45-tisíc korún. Čiže vybratie implantátov aj nadvihnutie,“ priznáva Andy.


... METÓDY PLASTICKEJ CHIRURGIČKY, HELENY JEŽOVITOVEJ

„Každý plastický chirurg má svoje vlastné skúsenosti, predstavy a estetické cítenie, podľa ktorých postupuje. Pri poklesnutých prsníkoch do čísla tri uprednostňujem vloženie implantátu so súčasným zdvihnutím prsníka pomocou odstránenia nadbytočnej kože. Vznikne tak plný, pružný, dobre dekoltovaný prsník. Na rozdiel od jednoduchého vloženia implantátov musíme použiť viac rezov. Nad veľkosť čísel štyri a päť prsia zdvíhame a klientka si môže vybrať na vystuženie aj implantát. U väčších prsníkov robím redukčnú mammaplastiku bez vloženia implantátov. Vždy sa snažíme dosiahnuť krásne poprsie, ktoré je v súlade s ostatnými proporciami ženského tela,“ vysvetlila lekárka.

Autor: PLUS JEDEN DEŇ pre ženy/Martina Korbašová
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

To najlepšie z kúpeľní! Pripomeňme si intímne triky najkrajších Sloveniek

Po celý rok vám známe krásky prezrádzali triky pre krásne telo, pleť a vlasy....