Tip redakcii
 

7 dôvodov, prečo milovať nového návrhára Louis Vuitton

V módnom dome Louis Vuitton prebehla výmena stráží. Len nedávno mu dal adieu Marc Jacobs a už na tróne šéfdizajnéra sedí Nicolas Ghesquière. A my poznáme minimálne 7 dôvodov, pre ktoré nového kráľa treba milovať.

26. januára 2014, 06:00
V módnom dome Louis Vuitton  prebehla výmena stráží. Len nedávno  mu dal adieu Marc Jacobs a už na tróne  šéfdizajnéra sedí Nicolas Ghesquière. A čakáme od neho veľké veci...

V módnom dome Louis Vuitton prebehla výmena stráží. Len nedávno mu dal adieu Marc Jacobs a už na tróne šéfdizajnéra sedí Nicolas Ghesquière. A čakáme od neho veľké veci...

Autor: Profimedia.sk

Je samouk

V životopise tohto talentovaného Francúza síce nesvietia tituly z vychytených dizajnérskych škôl, no módnym vírusom sa nakazil už v pätnástich. Vtedy každý víkend sadol v rodnom mestečku Loudun v strede Francúzska do vlaku smer Paríž, aby mohol brigádovať u známej návrhárky Agnes B.

Len čo zmaturoval, našiel si prácu ako pomocný asistent u Gaultiera, potom sa stal štylistom u Thierryho Muglera, návrhárske začiatky odštaroval u značky Trussardi a mal len dvadsaťšesť rokov, keď ho vymenovali za umeleckého riaditeľa pre módny dom Balenciaga. Dokonalý dôkaz, že v ceste za svojím snom vás nesmie zastaviť ani chýbajúci diplom z prestížnej školy. Niekedy stačí zostať samouk.

Je to odvážny rebelant

Keď Prada v roku 1997 rozpútala mániu IT-kabeliek, majiteľ módneho domu Balenciaga požiadal svojho dvorného návrhára, aby tiež navrhol podobný kúsok. Nicolas Ghesquière dal nový refreš staršiemu modelu kabelky s názvom Lariat a vytvoril jeho modernejší prototyp. Ibaže ten sa vedeniu nepáčil. A čo sa stalo?

Modelky na čele s Kate Mossovou Nicolasa presvedčili, aby to nevzdal, on ich poslúchol a dal model vyrobiť v 25 variantoch. Ako inak, mal obrovský úspech a jeho kabelka sa stala bestsellerom aj poznávacím znamením značky Balenciaga. Neposlušnosť sa mu vyplatila.

Nevytvára trendy, on ich určuje

A to doslova. Aj preto o ňom odborník na módnu históriu Olivier Saillard už pred pár rokmi povedal, že má v sebe takého novátorského ducha, akého predviedol Gaultier v 80. rokoch. Zoznam trendov, ktoré vyniesol na módne výslnie, by bol dlhý, tak len na ukážku – čipkované šaty, obrovské šatky so strapcami, bohémsky štýl, gladiátorské baganče, nohavice s vysokým pásom.

A od neho to potom veselo odkukávali zvučné módne domy aj reťazce ako H & M či Zara. Nečudo, že ho časopis The Times v roku 2006 zaradil medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta.

Rád provokuje

O Nicolasovi sa v módnych kruhoch šepká, že on prebudil spiacu šípkovú Ruženku, čiže módny dom Balenciaga, ktorému vdýchol život. A za tých pätnásť rokov pôsobenia to urobil naozaj originálne. Značke daroval kúsok svojej DNA, čiže lásku k high-tech, futurizmu a k sci- fi.

Keď v roku 2007 poslal na mólo modelky v metalických legínsach, ktoré vyzerali akoby práve vystúpili z filmu Hviezdne vojny, módni fajnšmekri dvíhali palec hore. Lebo na takýto výstrelok, a na čele konzervatívnej značky zvlášť, treba odvahu. Tú však Ghesquière určite má.

Zlatíčko

Nicolas veľmi rýchlo pochopil, že v šoubiznise platí pravidlo – verný priateľ je lepší ako tisíc eur. A tak sa obklopuje najmä tými, ktorých pozná od detstva. Jeho najväčšou múzou je francúzska herečka Charlotte Gainsbourg, ktorá je dcérou Jane Birkinovej, no dobre vychádza aj s Nicole Kidmanovou, ktorej šil svadobné šaty, s modelkou Kate Mossovou, herečkou Dianou Krugerovou či s Kristen Stewartovou, ktorú oblieka na každú filmovú premiéru. A všetky o ňom s láskou hovoria ako o modrookom zlatíčku, ktoré sa na nič nehrá, lebo v súkromí je vraj úplne obyčajný chlap.

Aj novinári ho zbožňujú

On síce rozhovory poskytuje naozaj minimálne a radšej sa drží hesla, že namiesto slov nechá hovoriť svoju prácu, ale aj tak ho milujú aj novinári. Prísna Anna Wintour, pred ktorou má rešpekt skutočne každý, o ňom už pred pätnástimi rokmi vyhlasovala, že je obrovský návrhársky talent, a módna kritička Suzie Menkes, ktorá píše pre Herald Tribune, ho odvážne označila za „nového módneho mesiáša“.

A v kruhoch módnych redaktorov a blogerov vždy bola bitka o to, kto sa dostane na prehliadky značky Balenciaga, pretože každou kolekciou vždy dokázal príjemne šokovať. Aj preto všetci s napätím čakajú na marec 2014, keď svetu ukáže nové modely pod značkou Louis Vuitton.

Foto: Profimedia.sk

Neznáša priemernosť

Ak človek nepracuje na tom, aby výsledok bol čo najlepší, a stačí mu zostať priemerným, je to začiatok konca, tvrdí úspešný návrhár. A vie, o čom hovorí, veď on sám neváha pracovať aj dvadsať hodín denne. Keď začal tvoriť pre módny dom Balenciaga, celé dni, noci aj víkendy trávil v archívoch zakladateľa Christobala Balenciagu, aby nasiakol atmosférou značky. A vyplatilo sa, veď už jeho prvú kolekciu kritici vynášali do nebies.

V roku 2000 získal cenu Najavantgardnejší návrhár roka, ktorú mu udelil časopis Vogue, a o pár mesiacov neskôr ho v New Yorku korunovali aj na Návrhára roka 2001. A to stále nie je všetko, veď ktorý dizajnér sa môže pochváliť rytierskym titulom?

Nicolas áno, v roku 2007 ho menovali za rytiera rádu umenia a literatúry. Aj preto, že maká na stodvadsať percent a neuspokojí sa s polovičatým výsledkom. Možno aj to je dôvod, prečo ho angažoval Louis Vuitton. Značke totiž za posledné roky výrazne klesli zisky a od nového návrhára čaká nielen čerstvý vietor do módnych plachiet, ale aj väčšie tržby.

Autor: EMMA/Danka Vilhanová
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.