Tip redakcii
 

Ľubica Kučerová: Jej šaty nosí americká smotánka

Žije na Jamajke, jej tričká si oblieka syn Boba Marleyho a šaty zaujali na oslave narodenín Ivany Trumpovej. Najzaujímavejšie však je, že návrhárka z exotického ostrova je Slovenka.

31. augusta 2011, 06:00
Ľubica Kučerová

Ľubica Kučerová

Autor: archív Ľ.K.

Háčkované plavky a top si u Ľubice Kučerovej (28) kúpila americká herečka Mena Suvariová, ktorá hrala krásnu tínedžerku v oscarovom filme Americká krása. V minulom roku zase ručne maľovala tričká pre kaviareň Rohana Marleyho, syna Boba Marleyho. Jej modely reprezentuje aj Tami Chynnová – jamajská speváčka, ktorá má singel s Michaelom Boltonom, či Tessanne Chinová, ďalšia slávna speváčka z ostrova. Na reprezentačné udalosti obliekla Yendi Phillippsovú – Miss Jamaica Universe 2010 aj prvú vicemiss a šéfredaktorka jamajskej odnože novín Observer sa v jej šatách vybrala na narodeninovú párty Ivany Trumpovej. „Teším sa najmä z toho, že sa v nich spolu s oslávenkyňou objavila na fotke, pod ktorou stálo – Ivana Trumpová v šatách od Diora a šéfredaktorka Observeru v šatách od Lubice,“ smeje sa.

Preháčkovala sa

Na módnu návrhárku sa hrala už v detstve. „Mamina nedávno našla zošity s mojimi návrhmi šiat a topánok, ktoré som ocenila ešte v československých korunách, takže to bolo poriadne dávno. A myslím, že má odložené aj sukničky, ktoré som šila pre svoje bárbiny,“ spomína Ľubica, ktorá to vtedy brala iba ako detskú hru. Ani keď uháčkovala prvé plavky, ešte netušila, že si práve otvára cestu do sveta módy. Vlastne to vyzerá tak, že cesta si vybrala ju.

Ľubicine modely na móle

„Mamina mi ukázala, ako uháčkovať retiazku, potom som náhodne urobila trojuholník a rozhodla som sa, že z toho budú plavky. Ostatné už išlo samo.“ Plavky sa jej kamarátke tak veľmi zapáčili, že chcela, aby rovnaké urobila aj jej. A zrazu jej volali ďalšie a ďalšie záujemkyne. Keďže Ľubica od štrnástich rokov žila v Toronte, kde má otca, čoskoro sa jej začali ozývať aj módne redaktorky z kanadských časopisov. Hoci okolie ju už dávnejšie nahováralo na štúdium módy, až keď videla, že skutočne má úspech, prestala váhať a o pár rokov úspešne ukončila štúdium na Ryerson University v Toronte. Lenže potom sa zaľúbila do Jamajky.

Pre kaviareň syna Boba Marleyho ručne maľovala tričká.

Domov na Jamajke

Keď doma oznámila, že chce žiť na ostrove natrvalo, mysleli si, že žartuje. Jamajka je síce vo svete povestná aj vynikajúcimi atlétmi, no najmä je známa obrovskými triednymi rozdielmi a obchodovaním s drogami. Skrátka, pre väčšinu nie práve ideálne miesto na život. Prečo si Ľubica myslí opak? Učarovalo jej slnečné podnebie a more, ale aj flegmatickosť Jamajčanov, ktorí nepoznajú stres a pokojne žúrujú aj počas pracovného času. Vzťah k Jamajke si však vytvárala opatrne.

„Najprv som prišla na ostrov na dva mesiace. Robila som pre jednu modelingovú agentúru v zákulisí akcií Karibský deň módy a potom Karibik hľadá modelky, takže som spoznala zopár ľudí aj z brandže. Potom som prišla na pol roka, a keď som videla, že o moje plavky a šaty majú záujem aj Jamajčania, a našla som si medzi nimi dobré kamarátky, rozhodla som sa ostať.“

Ľubica, v strede, s majiteľkou luxusného butiku, ktorá predáva jej modely, a s Tesanne Chinnovou, slávnou jamajskou speváčkou, vpravo.

Šaty pre smotánku

Ľubica žije v Kingstone, hlavnom meste ostrova, už piaty rok a drogám a kriminalite sa vyhýba jednoducho – nechodí do nebezpečných častí. Podotýka však, že je iné na Jamajke dovolenkovať a iné žiť. „Módny biznis, najmä pre samostatných návrhárov, nikdy nie je istota. Raz je lepšie, raz horšie, hoci moje veci majú úspech a predávajú sa veľmi dobre na Jamajke aj v Toronte.“ Okrem háčkovaných plaviek, ktoré Ľubica predáva v butiku s plavkami, má obchod v Kingstone, kde dostanete jej lacnejšiu kolekciu tričiek a iných doplnkov.

Exkluzívne šaty s logom Lubica zase visia na vešiakoch v jednom luxusnom butiku. Jej modely totiž nosia aj ženy z jamajskej smotánky. „Moju klientelu tvoria ženy od osemnásť do šesťdesiatpäť rokov, väčšinou podnikateľky alebo ženy z bohatých rodín. Keďže ostrov je malý, každý chce mať na sebe niečo iné, čím sa od druhých odlíši. Aj preto svoje návrhy a detaily na šatách často mením.“ Stáva sa však, že veľa žien žiada rovnaký model. „Už dlhšie sa mi dobre predávajú šaty s našitým veľkým kvetom. Mám veľmi rada dlhé šaty, asymetrické, bez ramienok, ale v poslednej kolekcii mali úspech aj krátke a obtiahnuté šaty alebo nohavice. Mám pocit, že čím som tu dlhšie, tým lepšie viem odhadnúť, čo sa mojim zákazníčkam bude páčiť. Viem však, že aj keď skúsim niečo nové, dajú tomu šancu. Niekedy som až prekvapená, napríklad keď model, ktorý som považovala za príliš sexi, sa predáva veľmi dobre nielen mladším, ale aj trošku starším ženám.“

Ľubica Kučerová: „Mamina mi ukázala, ako uháčkovať retiazku, potom som náhodne urobila trojuholník a rozhodla sa, že z toho budú plavky. Ostatné už išlo samo...“

Šaty s myšlienkou

Ľubica šije najradšej z materiálov ako džersej, bavlna, ľan či hodváb. Jej šaty už napohľad pôsobia pohodlne a jednoducho, každá kolekcia má však hlbšiu myšlienku. Pritom niekedy ju vyplaví náhoda, ktorá s ňou zdanlivo nesúvisí. „Keď som začala rozmýšľať nad kolekciou Trinity, práve som navrhovala modely pre moderátorku jednej z najúspešnejších hudobných šou na Jamajke. Je trochu podobná SuperStar, ale ide v nej len o štýl dancehall music. Dancehallová móda je síce vzdialená od môjho štýlu, ale možnosť experimentovať s farbami a tvarmi ma potešila a ovplyvnila pri návrhoch kolekcie, v ktorej má hlavné slovo číslo tri. Keďže mám tri domovy – Slovensko, Kanadu a Jamajku, skoro vo všetkých modeloch som použila tri a viac farieb a trojka ma inšpirovala aj k použitiu trojuholníkov ako farebných aplikácií.“ K ďalšej kolekcii ju zase inšpirovali vtáky tukany, ale aj pesnička Take Me Away od deadmau5 a fotky pestrofarebnej Brazílie, ktorú by chcela vidieť na vlastné oči.

Možno príde

Ľubicine šaty stoja šesťdesiat až stoosemdesiat eur, ale slovenské zákazníčky si ich u nej môžu objednať zatiaľ len prostredníctvom internetu. Ľubica sníva, že raz svoje modely predstaví na Slovensku aj osobne, momentálne má však plné ruky práce s prípravou na predajnú akciu módy Trunk Show na Long Islande a s veľkou novembrovou prehliadkou na Jamajke, takže už pracuje na novej kolekcii...

Autor: ŠARM/ Galina Lišháková

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Ľubica Kučerová: Jej šaty nosí americká smotánka
ŠARM/ Galina Lišháková