Tip redakcii
 

Marcel Ochránek: Depešák s mydlom vo vlasoch

Si depešák alebo metalista? Klasická otázka 80. rokov, keď bývalo aj dobrým zvykom sa v módnom štýle vybraného hudobného vzoru nastylovať. Nahodiť sa na depešáka dalo vtedy celkom zabrať, keďže obchody neboli plné vecí tak ako teraz. Našťastie štýl legendárnej skupiny Depeche Mode nebol až taký náročný, minimálne na farbu. Stačilo sa obliecť do čiernej. Kapela Depeche Mode opäť vystúpi na Slovensku. Na časy, keď bola v kurze azda najviac, si zaspomínal jej veľký fanúšik a hviezda seriálu Zlodeji detí Marcel Ochránek (40).

25. mája 2013, 06:00
Marcel Ochránek
tvrdí, že metalisti
pili pivo, depešáci
drahšie drinky.

Marcel Ochránek tvrdí, že metalisti pili pivo, depešáci drahšie drinky.

Autor: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Herec Divadla Andreja Bagara v N itre Marcel Ochránek oprášil zopár spomienok z čias, keď fičal na muzike Depeche Mode. „Kto mal koženú bundu sidovku, bol pán.

Takých bolo málo, väčšinou sme sa obliekali do čierneho. Nosili sme čierne vetrovky a vyzdobili sme si ich odznakmi,“ spomína s úsmevom sympatický herec. Depeche Mode počúvam stále, v aute mám celú diskografiu,“ dodáva.

Cukrová voda, pivo aj mydlo

Veľmi dôležitý bol v prípade štýlu „na depeš “ aj vlasový styling. „Blondiaci išli na Goreho, takže si nechávali dlhé vlasy a robili rôzne experimenty s ofinkou, aby im s tála.

A my ostatní sme boli Gahanovia a Fletcherovia. Bolo veľmi podstatné, aby nám stáli vlasy,“ hovorí Ochránek. V tom čase ste v drogériách nezohnali veľmi kvalitné prípravky na vlasy.

Lenže mládež bola veľmi vynachádzavá, a tak si namiesto silno tužiaceho gélu liali na vlasy pivo alebo cukrovú vodu. „Lenže ja som vymyslel ešte jeden spôsob, a to mydlovú vodu.

Z toho som mal aj také lesklé vlasy a účes držal formu. Raz som išiel do školy a pršalo. Stál som na zastávke s Robom Rothom a on mi hovorí: Počúvaj, tebe nejako bublinkujú vlasy.

Odvtedy som už mydlovú vodu nepoužíval. Takže môj styling bol na depeš s bublinkami,“ opisuje príhodu herec.

Metalisti pivo, depešáci drahé drinky

Skupina Depeche Mode spôsobila v 80. rokoch ošiaľ. Vyčesané vlasy, čierne oblečenie, vyhrnuté rifle nad členky a robotnícke topánky – podľa toho ste na míle spoznali zanieteného depešáka.

„Úplne ma dostali albumom Music for the Masses, odvtedy som ich uznával. Vtedy bola v kurze typická otázka, čo uznávaš, Depeche alebo metal?

Takže sme boli depešáci alebo metalisti a podľa toho sme balili aj baby. Keď bola depešáčka, tak bolo dobre,“ smeje sa Marcel. „My sme boli tí slušnejší. Metalisti pili pivo a boli akože vyvrheli. Depešáci zase popíjali drinky, čiže drahší alkohol,“ vysvetľuje jeden z rozdielov.

Odznaky z Györu

K typickému outfitu depešáka patrili aj odznaky. Lenže ani túto ozdobu nebolo také jednoduché v bývalom Československu zohnať. „Jasné, odznaky museli byť. Chodili sme si ich kupovať na trh do Györu a vymieňali sme si ich medzi sebou,“ hovorí zarytý depešák Marcel.

Po depeši na hríbik

Hoci líder Depeche Mode Dave Gahan (51) je stále štýlový a dodnes si mnohí z neho berú príklad v oblasti módy, jeho štýl prevalcovali chlapčenské skupiny.

Marcel podľahol aj tomuto, menej vkusnému štýlu. „Kedysi som mal krásne hrdzavé vlasy a bol som ostrihaný na hríbik.

Depešákov vytlačili chlapčenské kapely Backstreet Boys, East 17, Take That. Ako mnohí iní, aj ja som podľahol tejto novej vlne, ale vo svojom srdci som depešákom zostal verný až dodnes,“ priznáva herec.

Dave Gahan

Koncert Depeche Mode v Bratislave bude už 25. 5.

  • Líder skupiny Dave Gahan (51) má na svojom konte svetovú slávu a nekonečne excesy s drogami. Keď sa dozvedel, že Kurt Cobain (✝ 27) si strelil do hlavy, bol nahnevaný, pretože odísť týmto spôsobom zo sveta bol vraj jeho nápad.
  • Typické sú pre neho tetovania, vypracované bicepsy, obrovská charizma, vyberaný štýl obliekania, pričom si potrpí na kvalitu.
  • K jeho najobľúbenejším drogám patrili heroín a kokaín, no nepohrdol ani ďalšími. V roku 1996 bol pre predávkovanie na dve minúty mŕtvy. Tvrdil, že videl, ako sa ho lekári snažili prebrať k životu. Dnes tvrdí, že je čistý a jediná jeho závislosť je čokoláda.
  • Rok predtým si podrezal žily. Priznal, že sa pokúsil o samovraždu pre zúfalstvo a depresie.
  • V dome slávneho lídra záchranári zasahovali pomerne často. Vždy preto, že Dave sa tak sfetoval, že o sebe poriadne nevedel. Niekoľkokrát absolvoval liečenie.
  • V roku 2009 mu diagnostikovali zhubný nádor na močovom mechúre, ktorý mu odstránili.

Autor: Plus JEDEN DEŇ magazín

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Marcel Ochránek: Depešák s mydlom vo vlasoch
Plus JEDEN DEŇ magazín