Tip redakcii
 

Oblek v cene auta: Vie ho nosiť?

Kúpiť si päťhviezdičkový oblek, ktorý stojí toľko, čo auto, nie je problém. No vie váš muž, ako ho nosiť?

24. februára 2012, 09:00

Mať oblek šitý na mieru začína byť už aj u nás známkou prestíže. Nemusíte preň ani letieť do Milána, Paríža či do New Yorku. Nenápadný dom módy, v ktorom sa šijú obleky pre celebrity, aristokratov a politikov, nájdete už aj v Bratislave. Jeho konzultantka Natália Siváková priznáva, že slovenská pobočka tohto stosedemdesiatročného krajčírstva má síce svojich stálych zákazníkov, no pánov s dobrým vkusom stále pribúda.

Päťhviezdičkové obleky v Bratislave

„Pán na úrovni si zlým oblekom môže pokaziť meno. Preto používame najkvalitnejšie materiály na svete, ktoré sú veľmi drahé, a vidieť to na nich,“ vysvetľuje nám hneď v úvode pani Siváková a zdôrazňuje, že rozdiel medzi kvalitou a nekvalitou sa vidí na prvý pohľad. „Kvalitná látka je dosť krčivá. Ak teda uvidíte iného muža, ako vystupuje z auta v pokrčenom saku, neznamená to, že má nekvalitný oblek. Práve naopak. Lacné sako sa nepokrčí, to je samá umelina.“

Človek, ktorý je v určitej pozícii, by si mal podľa nej na svoje oblečenie potrpieť. „Značka výrobku nemá byť vidieť. Nejde o ňu, ale o kvalitu materiálu a spracovania,“ poúča Natália. Ušiť, ale s vkusom sa podľa nej dá aj na prvý pohľad gýčové zlaté sako. „Najdrahšia látka, čo máme, je totiž pretkávaná platinou. Je to skvost a na svojho majiteľa čaká v našom trezore,“ priznáva. Najčastejšou farbou pracovného obleku však stále zostáva tmavomodrá alebo antracitová. „Čierny oblek do práce nie! Ten patrí na špeciálnu príležitosť,“ dodáva pani konzultantka.

V akom obleku do práce?

Oblek na mieru si nemôže dovoliť každý. Ak máte vo svojom šatníku jedine bežné konfekčné obleky, nezúfajte. Podstatné je, že viete, ako ich treba nosiť.

 • Do obleku patrí košeľa a kravata. 
 • Topánky musia byť zladené s opaskom.
 • Košeľa by nemala byť extrémne krikľavá. Vhodné farby sú pastelové – napríklad biela, modrá, ružová, radšej bez extrémnych vzorov. Tie môžu byť skôr na kravate. 
 • Vreckovka vo vrecku saka nie je podmienkou, vyzerá však pekne, je štýlová.
 • Ak ide muž na voľnejšie stretnutie, podľa odborníčky nemusí mať kravatu: „Aby sa páni cítili voľnejšie, môžu si rozopnúť jeden gombíček na košeli. Dva sú však už neprípustné,“ radí odborníčka. 
 • Oblek na bežné nosenie by mal byť modrej alebo napríklad antracitovej farby.

Najčastejšie chyby

 • Pri skúšaní neplávajte Väčšina pánov si myslí, že veľkosť saka správne odhadnú, ak zamávajú rukami, ako keby chceli plávať na suchu. Nato skonštatujú – je mi to malé. Treba si uvedomiť, že v saku nikto nemáva rukami, a teda je tento pohyb zbytočný. Jediná činnosť, keď treba mať sako naozaj voľné, je šoférovanie auta. Vtedy je však vhodnejšie vyzliecť si ho. Aspoň sa nepokrčí. Alebo si rozopnite gombík. Oblek má byť vypasovaný a pán v ňom má vyzerať štíhly. Preto je zbytočný každý centimeter látky navyše.
 • Špinavé topánky Prísť na rokovanie v obleku a špinavých topánkach je faux pas rovnajúce sa katastrofe.
 • Fľak pod pazuchou Je známkou nízkej kvality materiálu. Ak košeľa obsahuje veľa umelých materiálov, pot sa vám bude tvoriť v oveľa väčšej miere ako v čistej bavlne, oveľa viac vám bude stekať po tele a bude aj inak cítiť. Najmä v lete...

Boháč na prvý pohľad

Pierce Brosnan je prototyp muža ktorý sa oblieka štýlovo a luxusne. Tu je pár znakov, podľa ktorých spoznáte, že je oblek šitý na mieru a pred sebou máte elegána.

 • Gombíkové dierky na rukávoch bude mať skutočné, nielen naznačené.
 • Posledný gombík na rukáve bude mať zrejme rozopnutý.
 • Na saku z vnútornej strany bude mať vyšitý monogram, na košeli sa monogram nachádza buď na manžete, alebo v oblasti rebier.

Ponúkame vám zopár pravidiel, na ktoré by ste pri nosení kvalitného obleku nemali zabúdať, ak si nechcete spôsobiť spoločenské faux pas.

 • Rukáv správneho saka sa začína tam, kde sa končí „náramenica“ – to je pomenovanie posledného bodu na pleci, pri voľne spustenej ruke. Ak sa začína rukáv v tejto vzdialenosti, nebude prepadávať ani odstávať a nebude ani krátky.
 • Rukávy na pánskej košeli musia byť jednoznačne dlhé, aj keby bolo vonku štyridsať stupňov Celzia.
 • Ponožky treba mať vo farbe topánok a nie vo farbe nohavíc. Navyše, musia byť také dlhé, aby pánovi pri sedení netrčali holé nohy.
 • K obleku patria zásadne šnurovacie topánky. Musia byť jedine z kože, nie z látky.
 • Keď si muž zapne gombík na košeli, mal by mu medzi krk a golier vojsť jeden prst.
 • Na košeli nemá byť nijaké vrecko. Ani veľké, ani malé.
 • Manžetové gombíky musia byť zladené s hodinkami. Buď budú zlaté, alebo oboje strieborné.

V Česku sa minulý rok predal prvý oblek z platinovej látky. Oblek, ktorý bol v Spojených štátoch amerických ušitý z tejto látky ako prvý na svete, je aj v Guinnessovej knihe rekordov. Je totiž najdrahší na svete. Stojí okolo sedemdesiattisíc eur. Na Slovensku si naň však ešte nikto netrúfol. Zatiaľ...

Autor: ŠARM/ Lívia Kramárová

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Oblek v cene auta: Vie ho nosiť?
ŠARM/ Lívia Kramárová