Tip redakcii
 

Svadobné šaty zo zahraničia: Fičia modely z Číny a Ukrajiny

Slovenky sa vo veľkom vydávajú v šatách zo zahraničia. Fičia najmä modely z Číny a Ukrajiny.

31. januára 2013, 06:00
Čínske krajčírky aj veľkolepé róby ušijú rýchlo a lacno.

Čínske krajčírky aj veľkolepé róby ušijú rýchlo a lacno.

Autor: profimedia.sk

Prečo si slovenské nevesty zháňajú šaty až z ďalekej Ázie? Lebo je to jednoduché aj lacné. Stačí si cez e-shop vybrať model, mailom poslať presné miery, zaplatiť a čakať na balíček. Čínske krajčírky aj veľkolepé róby ušijú rýchlo a lacno. Za šesť týždňov a za dvesto až štyristo eur. A tak nevesty ochotne riskujú, podobne ako Ivana z Bratislavy. Lenže keď jej vysnívané svadobné šaty prišli, pred zrkadlom sa rozplakala.

„Materiál bol lacný už na prvý pohľad, čipka pripomínala záclonu a ani veľkosť mi nesadla. To, že šaty boli cez boky o tri centimetre širšie, by krajčírka dokázala zachrániť, ale s dĺžkou sa nedalo robiť nič. Šatám chýbalo asi pätnásť centimetrov, takže na druhý deň som ich posielala späť,“ spomína Ivana, ktorá na tejto nevydarenej kúpe stratila iba dvadsať eur na poštovnom. Tristo eur za šaty jej poslali späť, ale nie všetky nevesty majú to šťastie. Čínski obchodníci sú totiž vynachádzaví a poštovné predražujú aj na sto či dvesto eur. Tie by nespokojným nevestám nikto nevrátil, tak si to s reklamáciou radšej rozmyslia.

Za stovku

Keď sa vydávala Katka zo Stupavy, tiež si na svoj veľký deň obliekla šaty z Ázie. „Môj priateľ bol pred svadbou služobne v Číne a keď som ho prišla pozrieť, v Šanghaji som si pozerala aj svadobné šaty. Nechcela som žiadne našľahané sukne, ale jednoduchý krátky strih. Objavila som ho asi vo štvrtom obchode, kde mi vzali miery a o dva týždne ich priateľ vyzdvihol,“ prezrádza Katarína Novotná. „Šaty stáli sto eur a mala som s nimi veľký úspech. Možno ich v lete ešte vynosím.“

V móde je aj Ukrajina

Nevesty, ktoré to majú na skok k našim východným susedom, riešia svadobnú dilemu aj na Ukrajine. Tak ako Martina Lukáčová zo Zlatníka pri Vranove nad Topľou. „Mali sme naplánovaný pravoslávny obrad v drevenom kostolíku, kde sa pre nevestu odporúča konzervatívnejšie oblečenie. Obehla som asi pätnásť požičovní v Bratislave, Trnave aj na východnom Slovensku. Všade mi ponúkali klasické modely s korzetmi, ale ja som potrebovala čosi menej odhalené.“ A tak vyrazila do Užhorodu, ktorý je od jej rodnej dediny vzdialený asi osemdesiat kilometrov. „V meste sú celé ulice plné svadobných salónov a už v treťom mi padol do oka model z výkladu. Hladké šaty s opaskom zdobeným Swarovského krištáľmi. Sadli mi dokonale, tak som si ich hneď kúpila. Za sto eur. V cene bol aj závoj, ktorým som si na obrade zakryla ramená,“ spomína Martina, ktorá aj v lacnom modeli z Ukrajiny bola pre ženícha tou najkrajšou nevestou. A o to pri svadobných šatách ide. Či sú z požičovne, šité na mieru alebo privezené až z Ázie.

Šaty z Číny su fejk

„Aj do nášho salónu už na skúšku prišli nevesty, odfotili sa v šatách a fotku poslali do Číny, aby im podľa nej ušili kópiu. Lenže mesiac pred svadbou sa vrátili nespokojné, lebo model sa kvalitou a vypracovaním ani zďaleka nepodobal na pôvodný originál,“ upozorňuje Veronika Čermáková a pripomína, že takéto modely už na prvý pohľad pôsobia lacno a vždy ich treba upravovať na miery nevesty. Navyše, šaty z Číny stoja okolo tristo-štyristo eur a keď sa k tomu pripočíta aj práca krajčírky či doplnky, vo finále za to nevesta zaplatí rovnako ako požičovné. A bude mať na sebe len kópiu značkových šiat, čiže fejk.

Autor: EMMA/Danka Vilhanová
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...