Tip redakcii
 

Pozor na nástrahy internetu!

Internet je skvelý vynález, ale aj dosť nebezpečný. Nie všetko, co sa na jeho stránkach alebo vo vašej e-mailovej schránke objaví, stojí za vašu pozornosť ci spoluúčasť.

23. júna 2012, 06:30
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Dokážete si predstaviť život bez internetu a informácií, ktoré sa na ňom dajú nájsť? Od odchodov autobusov cez recepty na letné koláče až po pohodlné nákupy či zoznamovacie internetové stránky. Pozor, niektoré adresy či ponuky na zaručene výhodnú kúpu vám môžu spôsobiť problémy a z peňaženky vytiahnuť desiatky eur.

Podvodníci sa zdokonaľujú

Väčšina internetových operátorov či prevádzkovateľov e-mailových schránok síce používa filtre proti nevyžiadanej pošte, ale aj podvodníci sa stále zdokonaľujú. Preto nenaleťte každej správe o výhre či prosbe o pomoc.

Poplašné správy

Našli ste si v e-mailovej pošte správu o ihlách nakazených HIV, nenápadne nastražených na sedadlách kina či v autobusoch? Neverte všetkému, čo nájdete vo svojej pošte či na nástenke na sociálnej sieti. Skôr ako informáciu s dobrým úmyslom podáte ďalej, zadajte kľúčové slová z textu do vyhľadávača na internete. Možno prídete na to, že to je úplný nezmysel, krutý žart alebo že jeho obsah už dávno nie je aktuálny. Podobné správy charakterizuje varovanie o nebezpečenstve, často od „dôveryhodného“ zdroja, fámy o mobilných telefónoch, výstraha pred ničivým vírusom, ponuka bezplatných služieb alebo rozdávanie peňazí.

Vyhrali ste! Naozaj?

Kto by sa nepotešil informácii o výhre drahého televízora či finančnej hotovosti? Je jedno, či ste toto lákavé oznámenie dostali e-mailom, alebo sa vám objavilo na obrazovke počas návštevy niektorej z webových stránok. Je viac ako isté, že žiadnu cenu nedostanete, aj keď sa o ňu prihlásite. Bude totiž minimálne podmienená registráciou a ďalším žrebovaním. Na základe toho sa onedlho stanete adresátom otravných reklamných akcií. Ak však bude niekto od vás okrem registrácie žiadať zaplatenie manipulačného poplatku a uhradenie nezmyselných výdavkov, mala by vám zablikať kontrolka. Na podobné výzvy určite nereagujte!

Aby ste si nenakazili počítač...

Stránky so šteklivým obsahom môžu byť ešte nebezpečnejšie ako ostatné. „Pri ich prezeraní je váš partner menej ostražitý a náchylnejší kliknúť na nejaký odkaz či spustiť aplikáciu, ktorá vášmu počítaču a operačnému systému spôsobí problémy,“ varuje Peter Kočík zo spoločnosti Slovanet. Spoliehať sa na antivírus sa nie vždy oplatí, hlavne ak si už ani nespomeniete, kedy ste ho naposledy aktualizovali. A neklikajte na všetko bez rozmyslu, najmä ak sa objaví upozornenie, že na prehratie videa potrebujete aktualizovať flash player. Je viac ako isté, že na podobných neoverených stránkach k nemu dostanete aj nepríjemný počítačový vírus.

Naše rady

  • Seriózna prosba o pomoc je stručná a jasná. Žiadateľ nie je v anonymite a jej pravdivosť si môžete overiť na uvedenom telefónnom čísle či e-mailovej adrese. Ale hoci ste ju našli v pošte len dnes ráno, už nemusí byť aktuálna.
  • Kliknite na stránku www.hoax.cz, kde je pravidelne aktualizovaná databáza podobných nezmyselných a zavádzajúcich správ.
  • Ak podobný e-mail vytvoríte priamo vy, môžete sa dopustiť priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Za určitých podmienok vás môžu obviniť aj z trestného činu šírenia poplašnej správy. Ak podobný e-mail zo svojej schránky prepošlete s dobrým úmyslom, dostali ste sa do omylu a žiadneho obvinenia sa báť nemusíte.

Máte vírus?

  • Ak ste nezabránili zneužitiu svojho e-mailového konta alebo profilu na sociálnej sieti na rozosielanie správ na všetky dostupné adresy, potenciálnych adresátov na to upozornite a ospravedlňte sa. Odporučte im, aby neotvárali podozrivé e-maily či správy.
  • Počítač by vám mal skontrolovať odborník a odstrániť z neho všetky vírusy a škodlivé kódy.
  • Zmeňte si všetky heslá, ktoré používate.

Autor: Báječná žena /Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?