Tip redakcii
 

Aké zmeny čakajú mamičky v novom roku

Príchod roka 2012 prináša aj veľa noviniek. Zmien sa dočkali aj mamičky, nie všetky sú však pozitívne.

03. januára 2012, 06:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Plánovaného predĺženia materskej dovolenky z 34 na 40 týždňov sa síce nedočkáte, ale od 1. januára sa zvýši materská dávka zo súčasných 60 na 65 per cent z vymeriavacieho základu. Platí to aj pre tie z vás, ktoré ju začali poberať ešte pred 1. januárom 2012.

Dobrovoľné poistenie

Zmeny sa udejú aj v dobrovoľnom poistení, lebo od 1. februára 2012 zanikne samostatné do brovoľné po istenie v nezamestnanosti a samostatné nemocenské po iste nie. Jedinú výnimku budú mať tie z vás, ktoré nezískajú 270 dní do brovoľného nemocenského poistenia pred 1. februárom – budú mať možnosť doplatiť chýbajúce obdobie. – Súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia sa však neruší. Bude umožnený naďalej, ale už nie ako samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie so 4,4-percentným odvodom, ale ako celkový balík sociálneho poistenia.

A to je pre budúce mamičky opäť zlá správa! Už si nebudete môcť zvýšiť svoju budúcu materskú dávku len platením dobrovoľného nemocenského poistenia, ale len tak, že si budete priplácať na dôchodok a nezamestnanosť. Tým by vaše mesačné poistné predstavovalo až 35,15 percenta z vymeriavacieho základu, teda najmenej 115,65 eura mesačne.

Mali by ste vedieť: Zánik samostatného nemocenského pripoistenia znamená zánik nároku na dávky. Výnimkou je ochranná lehota. Pre ženu, ktorej poistenie zaniklo v tehotenstve, je 8 mesiacov.

Materská dovolenka

Zákonník práce určuje dĺžku materskej dovolenky na základe toho, či sa žena stará o dieťa sama, alebo žije s partnerom. Ak žijete bez partnera, máte nárok na 37-týždňovú materskú, teda o tri týždne viac ako vydatá žena, ktorá dostane „o tri týždne“ menej peňazí. Ak sa vám narodili dvojičky a viac detí, máte nárok na niekoľko týždňov navyše. Po skončení materskej dostávate len rodičovský príspevok, teda 190,10 eura mesačne. Teraz ste vo výhode, keď ste vydatá, ste na rodičovskej dovolenke a váš manžel pracuje, lebo si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Výsledkom je, že keď mesačne v hrubom zarába viac ako 685 eur, jeho mesačný základ dane sa zníži o 296,60 eura. Maximálne tak môže na daniach ušetriť 56 eur. Keď zarobí menej, úspora na dani bude nižšia.

Na co máte ešte nárok

Úrad práce vám vyplatí príspevok pri narodení každého dieťaťa – nárok máte na 151,37 eura. Pri prvom až treťom dieťati, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, máte zároveň nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý je vo výške 678,49 eura. Keď si naň chcete uplatniť nárok, musíte splniť opäť jednu podmienku – od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu musíte pravidelne navštevovať svojho gynekológa. Detský lekár a gynekológ vám potom potvrdia, že máte na príspevok nárok a že ste nič nezanedbali.

Istá práca aj zárobok

Po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky sa už nemusíte báť, že vás zamestnávateľ preradí na nové pracovné miesto. Platí, že vás musí zaradiť na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak medzičasom vaše pracovné miesto zaniklo, zamestnávateľ vám musí dať takú prácu, ktorá zodpovedá vašej pracovnej zmluve. Na novom mieste vám nemôže dať nižší plat, ako ste mali predtým. Zároveň máte nárok aj na zvyšovanie platu počas obdobia, keď ste boli na materskej či rodičovskej dovolenke.

Teda, keď sa počas tohto obdobia všetkým kolegom zvyšoval plat napríklad o 10 percent, po návrate do práce ho musia zvýšiť aj vám. Problém môže nastať, keď zamestnávateľ nezvyšuje platy celoplošne, ale len pre jednotlivcov a každému o rozdielne percento. Vtedy len ťažko dokážete, že počas obdobia, keď ste neboli v práci, by plat zvýšil aj vám. Keď sa vám takýto postup zamestnávateľa nepozdáva, môžete sa obrátiť na súd alebo na inšpektorát práce.

Viete to rozlíšiť?

  • Materské: keď ste boli minimálne 270 dní nemocensky poistená, máte nárok na materské zo Sociálnej poisťovne. Od januára 2012 to bude 65 percent vymeriavacieho základu. Žiadosť o materské by vám mal vystaviť lekár na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Žiadosť potom predložte zamestnávateľovi. Ten ju potvrdí a vy môžete ísť do Sociálnej poisťovne.
  • Prídavok na dieťa: ide o dávku na výchovu a výživu dieťaťa do skončenia povinnej školskej dochádzky a takého, čo nemá viac ako 25 rokov a ešte interne študuje.
  • Rodičovský príspevok: je to dávka na zabezpečenie starostlivosti o dieťa do troch, prípadne do šiestich rokov veku.
  • Rodičovský príspevok na dvojičky: je 25-percentný príspevok k základnému rodičovskému príspevku vo výške 190,10 eura mesačne na druhé z dvojčiat, či druhé, alebo tretie z trojčiat.
  • Príspevok na starostlivosť: je určený pre tie z vás, ktoré pracujete alebo študujete. Výška príspevku závisí od preukázaných výdavkov na jasle či opatrovateľku, limit je 230 eur. Pozor, príspevok je obmedzený rovnako ako rodičovský príspevok, teda vekom dieťaťa.

Prídavky a rodičovský príspevok vybavíte na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta vášho trvalého pobytu. Potrebujete na to špeciálne tlačivo, ktoré vám dajú v úrade.

Autor: Báječná žena/MARCELA BARUSOVÁ

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?