Tip redakcii
 

Akné po dvadsiatke: Takto s ním zatočíte

Akné sa mi začalo objavovať až po dvadsiatke, teraz mám 26 rokov. Kožná lekárka mi predpísala vysušovacie tonikum. Pomohlo mi, ale už týždeň po jeho vysadení sa mi vyrážky vrátili. Mám brať ďalšie balenie. Veľmi sa mi to nepozdáva, ide o silnú liečbu. Existujú iné možnosti? Čo s jazvičkami po akné? Monika

25. októbra 2012, 09:00
Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: Profimedia.sk

Radí MUDr. Simoneta HATIAROVÁ:

Akné v niektorých prípadoch pretrváva až do dospelosti alebo sa nečakane v dospelosti rozvinie. Problémy spôsobuje nerovnováha pohlavných hormónov, zvýšená produkcia mazu, zmena rohovatenia, prítomnosť baktérie Propionibacterium acné, ale aj dedičnosť. K faktorom, ktoré ho zhoršujú, prípadne udržujú, patrí užívanie anabolík, kortikosteroidov, niektorých psychiatrických liekov, výživových doplnkov, ale aj chronické zápalové ochorenie či mechanické dráždenie, teda „vytláčanie“ vyrážok. Najnovšie štúdie poukazujú aj na možnú súvislosť medzi akné, zložením stravy a vysokou hladinou inzulínu v krvi.

Pýtate sa, aké sú možnosti liečby okrem tej, ktorú vám predpísala vaša lekárka. Dnes máme k dispozícii veľký výber liečebných prípravkov. Sú to krémy, gély či roztoky, ktoré umožňujú cielené kombinácie podľa typu a stupňa prejavov. Najčastejšie sa používajú retinoidy, látky odvodené od vitamínu A, lokálne antibiotiká, kyselina azelainová, benzoilperoxyd. Súčasne vám lekár urobí aj vyšetrenia na vylúčenie zápalovej infekcie. Ak je efekt tejto liečby slabý alebo ide o vážne formy akné, pristúpi k tabletkovej liečbe isotretinoinom, antibiotikami či hormonálnou antikoncepciou.

Veľmi účinná je moderná laserová terapia, ale je finančne náročnejšia. Laserové ošetrenie eliminuje bakteriálne osídlenie, redukuje červené, zápalové prejavy a začervenanie v jazvičkách, stimuluje tvorbu kolagénu a vyrovnáva mierne kožné nerovnosti. Rátajte s tým, že liečba akné je dlhodobá. Spolupracujte s kožným lekárom a nezabúdajte na zdravú životosprávu a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Liečba jaziev závisí od ich počtu a charakteru. Používa sa chemický píling, mechanická dermabrázia, teda zbrúsenie povrchovej vrstvičky kože, výplňové materiály alebo laserové ošetrenie v podobe resurfacingu. Najlepšia je však prevencia, ktorou je včasná liečba akné. Jazvy sa totiž úplne odstrániť nedajú, len zmierniť.

Autor: ZDRAVIE

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Akné po dvadsiatke: Takto s ním zatočíte
ZDRAVIE