Tip redakcii
 

Ako napísať životopis? Závisí od toho, či vás pozvú na pohovor

Je prvým kontaktom medzi vami a vaším potenciálnym zamestnávateľom. Môže rozhodnúť o tom, či vás vôbec pozve na pohovor.

15. februára 2013, 10:00
Pre životopis sa často používa skratka CV – z latinských slov
curriculum vitae.

Pre životopis sa často používa skratka CV – z latinských slov curriculum vitae.

Autor: Profimedia.sk

Gramatické chyby

Pravopis o vás veľa prezradí. Množstvo gramatických chýb či preklepov môže byť pre vás mínusom – hlavne ak sa uchádzate o prácu na pozíciách, kde sa vyžaduje komunikácia s klientom či so zákazníkom. Radšej si životopis pred odoslaním dajte skontrolovať gramaticky zdatnejšej kamarátke.

E-mailová adresa

Zabudnite na prezývky v štýle micuska555 či sexikost. Takáto e-mailová adresa na komunikáciu s budúcim šéfom nie je práve najvhodnejšia a naznačuje, že nerozumiete dôležitosti vlastnej prezentácie. Navyše vám uberá na dôveryhodnosti a zrelosti. Ak už takéto konto máte, obetujte pár minút a vytvorte si novú mailovú adresu s vaším menom a priezviskom.

Fotografia

Vyžaduje sa od vás, aby ste k žiadosti a životopisu priložili aj fotografiu? Vyberte formálny záber, podobný, ako sa používa na osobné doklady. Určite neposielajte fotografiu z dovolenky v úsporných bikinách, aj keby ste mali výstavnú postavu.

Chronológia

Aby mohol zamestnávateľ posúdiť, či ste vhodnou adeptkou na danú pozíciu, mal by zo životopisu ľahko vyčítať, na akých pracovných miestach ste pôsobili, v akej funkcii a ako dlho. „Veľmi často sa v životopisoch objavujú nepresné údaje. Napríklad údaj 2011 až 2012 by mohol znamenať, že ste na danom mieste pracovali dva roky, no väčšinou sa ukáže, že je to len pár mesiacov,“ upozorňuje Peter Slafkovský. Preto by ste k roku mali uviesť aj mesiac, napríklad máj 2011 až december 2012. Ako prvé uveďte súčasné, alebo vaše zatiaľ posledné zamestnanie a potom podľa rokov zostupne ďalšie pracovné skúsenosti.

Menej je viac

Osobné a súkromné informácie nemajú v životopise čo hľadať. Nemusíte tam opisovať rozvod, vaše koníčky ani problémy, ktoré majú vaše deti v škole. Možno vaša životná situácia nie je najľahšia, ale potenciálny zamestnávateľ nie je terapeut, ktorý by vám pomohol. Jediné, čo ho zaujíma, je fakt, či ste vhodným kandidátom na pozíciu, o ktorú sa uchádzate.

Znalosti

V životopise uveďte iba to, čo naozaj viete. Ak ste sa učili nemčinu len posledné dva roky na základnej škole, netvrďte, že ju dokonale ovládate. Ani informácia o tom, že perfektne zvládate prácu s počítačom, hoci neviete ani poriadne surfovať na internete, nie je korektná. Čo ak vás na pohovore posadia za počítač alebo sa s vami začnú rozprávať v cudzom jazyku?

Štruktúra

Štruktúrovaný životopis je prehľadný a hutný – teda veľa informácií na malom priestore. Rozsah by sa vám mal zmestiť maximálne na dva papiere formátu A4. Nerozpisujte sa o nepodstatných veciach ani nerobte zo svojho životopisu beletriu.

Rady Glancu

  • Neklamte a neprikrášľujte realitu.
  • Ak posielate životopis a žiadosť e-mailom, skontrolujte, či je v správnom formáte, ideálne v PDF.
  • Do životopisu neuvádzajte sumu, ktorú chcete mať na výplatnej páske. To patrí na osobný pohovor.
  • Ak si neviete so zostavením životopisu poradiť, obráťte sa napríklad na personálnu spoločnosť či agentúru, kde by vám mali bezplatne poradiť. Možno vám budú vedieť pomôcť aj s hľadaním práce.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 
 

 

Vaše diétne tipy

Ivane Christovej sa podarilo schudnúť. Máme pre vás tip, ako to môžete dokázať aj vy!

Bývalá misska nikdy nepatrila medzi vychudnuté krásky a aj za čias najväčšej...
 

Zbavte sa prebytočných kíl správnou vôňou

Už zopár kvapiek oleja vám pomôže odbúrať tuk.
 

V 30tke nosila Petra veľkosť 3XL: Ako sa jej podarilo schudnúť neuveriteľných 60 kíl?

Jedlo víťazilo nad všetkým – prezrádza sesternica herca Mariána Mitaša...
 

Chudnite s prehľadom: 4 diétne omyly, ktorým raz a navždy prestaňte veriť!

Uverili ste niektorým tvrdeniam, čo kedy jesť, aby ste rýchlo schudli?...
 

Obrovská pomoc pre Slovákov na diéte: Táto tabuľka vám výrazne uľahčí život!

Neovládli ste sa a zhltli ste ku káve nugátový croissant? Vychodíte ho za...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?