Tip redakcii
 

Návrat do práce po dovolenke nemusí byť bolestivý, vieme ako na to

S hrôzou sledujete, ako sa kolegovia vracajú po dovolenke viac unavení, ako boli pred ňou? Neurobte tie isté chyby ako oni. Poradí vám psychologička Eva Klimová.

08. augusta 2012, 18:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

Ten stav možno poznáte. Dlho sa tešíte na vysnívané voľné dni, počas ktorých sa odstrihnete od všedných dní. Návrat k bežným povinnostiam je potom horší ako práca v bani. „Potrebujem dovolenku na to, aby som sa zotavil po dovolenke,“ poviete si. Dá sa tomu predísť? „S trochou úsilia áno,“ hovorí s úsmevom odborníčka.

Oddychujte po celý rok

Naučte sa oddychovať cez víkendy počas celého roku, netlačte organizmus, aby vyšťavený siahal po rezervách. Znie to možno banálne, ale rozvíjajte telo, city aj rozum. Rozvrhnite si v správnom pomere čas medzi kamarátov, rodinu, šport aj knižku či kino. „Ak niečo potláčame alebo zanedbávame, dostávame sa do stáleho vnútorného stresu, ktorý si ani neuvedomujeme,“ hovorí odborníčka. Dovolenka raz či dvakrát do roka nás potom nespasí.

Poľavte pred odchodom

Nie je nič horšie, ako keď pracujete deň pred odchodom do večera, potom sa do noci nervózne balíte a ráno s kruhmi pod očami, padajúc od únavy pod ťarchou kufrov a požiadaviek rodiny, vyrážate za svojím letným snom. Vynervovaní sadnete do lietadla a zloží vás klimatizácia. „Skúste sa baliť v predstihu a v práci si rozvrhnite úlohy tak, aby ste mohli deň pred odchodom myslieť viac na to, že vás čaká niečo príjemné,“ odporúča psychologička. „Ak sa dá, vezmite si dovolenku deň pred odchodom alebo plánujte cestu na víkend.“

Pár dní nestačí

Ak je to len trochu možné, vezmite si na oddych čo najviac dní v kuse. „Dovolenkovať by sme mali aspoň tri týždne. Prvý týždeň sa zbavujeme napätia, druhý týždeň si organizmus všimne, že už nemusí ísť na doraz z rezerv a prichádza uvoľnenie. Práve v tomto čase sa stáva, že ochorieme aj z banálneho prievanu. Tretí týždeň naozaj oddychujeme,“ myslí si odborníčka.

Bez úloh

Ak berieme dovolenku ako povinnú súčasť spoločenského statusu, počas ktorej musíte stihnúť jachtu aj výlet, nachytať bronz, nakúpiť darčeky, poprípade odpovedať na najsúrnejšie e-maily, na slovo oddych zabudnite. „Sme výkonovo orientovaní a ešte aj na dovolenkách potrebujeme dosahovať rôzne ciele. Kto sa dokáže uvoľniť a nepretekať s časom a úlohami, hoci sú zaujímavé, naozaj si oddýchne,“ hovorí Eva Klimová.

Nechoďte hneď do práce

Prišli ste večer z dovolenky a už máte kŕče v žalúdku, ako ráno vstanete a pobežíte do práce? Prípadne rovno od dverí utekáte k počítaču, aby ste zistili čo ste zameškali? „Aj keď sa zdá, že obetovať ďalší deň alebo dva dovolenky na domáci pobyt je škoda, urobte to. Spokojne sa vyspíte, vybalíte, telo sa adaptuje na nové podmienky. Druhý deň si niekam vyrazte a urobte malú radosť,“ odporúča odborníčka. Nenoste si prácu domov, veď o čo príjemnejšie je pozrieť si večer fotografie z dovolenky a spomínať.

Prvý deň v práci

Nebuďte frustrovaní, ak máte pocit, že sa nedokážete zapojiť stopercentne do rutinného kolobehu, nebuďte nešťastní a napätí. Je to prirodzené, kolegovia to pochopia, veď aj oni tým prešli. Robte si častejšie prestávky, dajte prednosť len podstatným úlohám, veď nehorí všetko. „Doprajte si ten luxus a nechajte v sebe doznieť voľné dni. Stres sa totiž môže vypomstiť aj fyzickými problémami, ktoré predsa nepotrebujete. Po prvom pracovnom dni si doprajte ešte nejakú príjemnú aktivitu, stačí posedenie s kamarátmi, kino, predĺžte si pocit voľnosti,“ radí odborníčka a dodáva, že by sa z toho mal stať štandard počas celého roka. Dopriať si trochu času pre seba. Najlepšie pár minút každý deň. Ak ste to doteraz nerobili, po prečítaní tohto článku je najvyšší čas začať.

Nerobte hneď rozhodnutia

Môže sa stať, že sme po dovolenke v eufórii alebo, naopak, v nepohode a máme tendenciu robiť unáhlené, rýchle a rázne rozhodnutia. „Ak môžete, odložte ich, aby ste sa neunáhlili a neurobili prešľap. Veci sa môžu javiť inak, keď vo vás doznievajú zážitky, ktoré nemajú s prácou nič spoločné,“ radí Eva Klimová. Kontrast dovolenkového a pracovného sveta však môže niekedy prevrátiť váš svet v pozitívnom zmysle. „Mala som klienta, ktorý až na dovolenke po dlhom čase zistil, že tráva je zelená, vtáky spievajú a ľudia naokolo sa usmievajú, len on nie. Hneď v prvý deň po návrate do stresujúceho pracovného rytmu podal výpoveď. Chvíľu váhal, či to nebolo unáhlené, ale nakoniec sa presvedčil, že sa rozhodol správne. Zastavil sa a zbavil zdravotných problémov,“ hovorí psychologička, ale dodáva, že nie vždy to musí vyjsť. Veci treba riešiť radšej s chladnou hlavou.

Tri príbehy zo života

Eva Klimová si spomenula na tri príbehy:

Príliš aktívny

Jozef (52) je už niekoľko rokom úspešným manažérom väčšej firmy a stále chce zdolávať pracovné či súkromné méty, aby sebe i ostatným dokázal, že „na to má“. Podobne sa postavil aj k času, ktorý má byť určený na oddych. Naplánoval si, že počas dovolenky bude denne plávať tri kilometre, zabehne ďalšie štyri, prečíta tri knižky, spať bude chodiť presne o desiatej, aby dohnal deficit počas roka a pracovné e-maily si pozrie len každý tretí deň. Z dovolenky prišiel frustrovaný, lebo polovicu vecí nesplnil.

Výpoveď pre intímnosti

Kolegovia z jedného pracovného tímu, ktorí si rozumeli, sa rozhodli stráviť spolu týždeň na chate. Alkohol, pohoda a vytrhnutie z každodennej reality urobili svoje a dvaja z partie strávili spolu noc. Po návrate do práce neustáli každodenné sedenie v jednej kancelárii, hoci si vysvetlili, že obaja prekročili intímnu hranicu a „nemalo sa to stať“. Nakoniec dala žena výpoveď.

Slovenská Malta

Katarínu (37) a jej manžela už dlho tlačila zastaraná kúpeľňa, padajúci plot v záhrade a tisíc iných drobností. Rozhodli sa dovolenkovať po slovensky „na malte“. Veď sa nič nestane, keď tento rok celú dovolenku obetujú na zveľadenie domova. Lenže nevyšlo počasie na murovanie, remeselníci nechodili načas, práce sa predražili, každý večer sa pre to hádali a manžel prešiel plynule do práceneschopnosti, pretože si pri dvíhaní bremena natiahol šľachu. Výsledkom zveľaďovania bola únava a zlosť na seba aj na partnera. Manželia nakoniec vyhľadali pomoc odborníka, pretože stres „z malty“ vyniesol na svetlo „zamurované manželské problémy“.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Návrat do práce po dovolenke nemusí byť bolestivý, vieme ako na to
ŠARM/ Katarína Čulenová