Tip redakcii
 

Ako rozoznáte fejk?

Nemyslite si, že falošné hodinky môžete kúpiť iba na prímorskej pláži od černošských či ázijských predavačov.

24. augusta 2012, 07:00
Na dámsku líniu hodín Omega robí reklamu bývalá supermodelka Cindy Crawfordová, ale aj herečka Nicole Kidmanová.

Na dámsku líniu hodín Omega robí reklamu bývalá supermodelka Cindy Crawfordová, ale aj herečka Nicole Kidmanová.

Autor: profimedia.sk

Pokojne to môže byť aj od kamaráta, ktorý vám chce sprostredkovať výhodný kšeft a ani dlhoročný kamenný obchod nemusí byť výnimkou. Sfalšovať sa totiž dnes dá všetko. Ak si dá niekto prácu ručne poskladať z lacnejších materiálov náročný kúsok s originálnymi označeniami, prečo by nemal niekto iný vedieť vyrobiť luxusne vyzerajúci box s certifikátmi a symbolmi pravosti? Dajú sa rozoznať pravé hodinky od nepravých? Dajú. Tu je návod ako.

Testujte

Aby ste predišli veľkému sklamaniu, to najlepšie, čo môžete pre svoju peňaženku urobiť, je naštudovať si svoj hodinkový sen. Čítajte všetko o tých, po ktorých túžite. Hľadajte ich na internete, v obchodoch, skúšajte ich do nemoty u renomovaných predajcov, obťažujte predavačov nespočetnými návštevami. Obzerajte si ich z každej strany, poťažkajte si ich v rukách, počúvajte, ako tikajú, obdivujte ciferník, klopkajte o sklíčko, jednoducho spoznávajte ich. Nenavštevujte iba jeden obchod. Pochoďte viaceré. Až keď sa vám vryjú do hlavy, oslovte známych, kde sa dajú kúpiť lacnejšie, alebo choďte do rizika a kúpte ich niekde, kam sa nemôžete vrátiť reklamovať ich. Ak vás niekto oslovil s ponukou dobrej kúpy, tu je pár rád, ako zistiť, či sú hodinky pravé.

Sklíčko

Nesmie sa zrkadliť. Kvalitné zafírové sklíčka sú skoro nepoškriabateľné a neodrážajú obraz.

Náramok

Pravosť si môžete overiť aj podľa kvality náramku. Ak je kovový, hrany majú byť pekne zabrúsené, nemajú pánom obtrhávať chlpy. Navyše, aj na pracke býva vygravírované logo značky.

Korunka

Korunka je ten štuplík, ktorým sa naťahujú hodiny. Na ňom tiež musí byť vygravírovaný znak.

Opačná strana

V mieste, kde sa hodiny dotýkajú ruky, musia byť všetky symboly.

Obal

Pravé hodinky dostanete v obchode s kvalitným obalom s poduštičkou, s návodom na obsluhu, ale aj s pečiatkou predajcu na registračnej kartičke. Takto by ste ich mali dostať aj od známeho.

Kvalita zlata

Hodinky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Nie vždy sú len zo zlata. Niektoré sú z platiny, iné z titánu, ocele alebo z plastu. Väčšina luxusnejších – takzvaných dedičných, je však naozaj zo zlata. Preto by ste určite mali vedieť, ako vyzerá pravé zlato.

foto: profimedia.sk

Rýdzosť zlata sa určuje v karátoch. Tie vyjadrujú percento čistého zlata z celkového objemu materiálu. Čím vyššie číslo karátu, tým vyššie percento čistého zlata. Ak vychádzame z toho, že najkvalitnejšie zlato má 24 karátov, 18 karátov je asi 75-percentné zlato, 14 karátov asi 59-percentné zlato, kým 10 karátov je asi 42 percent zlata. Počet karátov musí byť uvedený. Ak je podiel zlata nízky, predmet môže byť iba pozlátený tenkou vrstvou. Spoločnosti vyrábajúce luxusné hodinky si na svoju ručnú prácu potrpia. Ak nejde o športové modely z iných materiálov a hodinky by mali byť zlaté, ako zo zlata by mali aj vyzerať a mal by o tom hovoriť aj punc. To, že ide iba o pozlátené hodinky, zistíte o nejaký čas. Vo vlhkom prostredí začnú korodovať.

Zubný test zlata

Keby ste zahryzli do hodín z pravého zlata, môžete v nich zanechať stopy svojich zubov. Zlato je mäkké. Fejky sú tvrdé, a teda v tomto zmysle nepoškoditeľné. Skôr prídete o zuby, akoby ste ich mali poškodiť.

Ručný test zlata

Zlato je ťažké. A teda aj pravé hodinky budú ťažšie než tie nepravé.

Očný test zlata

Reálne zlato sa trochu leskne. Nie však priveľmi. Ak sú hodinky extrémne lesklé, nemusia byť z pravého zlata. Ak je zlato zmiešané s rôznymi zlúčeninami, môže mať iný odtieň. Biele zlato obsahuje nikel, na ktorý bývajú ľudia alergickí. Môže sa to prejaviť nepríjemnými vyrážkami v oblasti dotýkajúcej sa kože. Nikel sa zvyčajne nahrádza nealergénnym paládiom. Vtedy tiež má zlato biely odtieň. Odtieň dozelena zlato chytá, ak je zmiešané so striebrom, a doružova alebo ružovočervena, ak obsahuje podiel medi. Kým sa rozhodnete kúpiť si vysnívané hodinky, mali by ste ich poznať podľa reálnej farby a použitého materiálu. Ak ich už máte doma, to, že ide o napodobneninu, zistíte onedlho, ak sa rýchlo opotrebujú a zíde z nich farba. Dokonca môžu spôsobiť zafarbenie kože.

Hodinky sú pre muža tým, čím sú pre ženu šperky a luxusné kabelky. Ich výber sa rovná výberu nového auta. Preto sa nedajte nachytať vidinou lepšej ceny. Radšej aj naďalej snívajte, šetrite alebo si kúpte tie, na ktoré máte.

Autor: ŠARM/ Lívia Kramárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Ako rozoznáte fejk?
ŠARM/ Lívia Kramárová