Tip redakcii
 

Ako sa správať na svadbe v cudzine

Sme pozvaní aj s našimi deťmi na svadbu do Francúzska, naša krstná dcéra sa vydáva za zahraničného diplomata. Poraďte mi, prosím, ako mám usmerniť v správaní na takejto udalosti naše pubertálne deti, aby sme si neurobili hanbu. Anna, Trenčín

19. marca 2012, 09:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

V prvom rade treba zistiť veľa o krajine, do ktorej vycestujete. Napríklad, na čo sú domáci hrdí, čomu sa smejú a na čo sú citliví, aj to, ktoré témy sú „tabu“. Francúzi majú tisícročnú históriu, kultúru a civilizáciu, majú byť teda na čo hrdí a cudzincom to aj náležite dávajú najavo. Pri styku s nimi môžete mať často pocit, že sú povýšeneckí a chcú v konverzácii dominovať. Je dobré mať preštudované hlavné reálie o Francúzsku, dejiny, zemepis, politiku. Úplnou samozrejmosťou je však vedieť všetko podstatné o Slovensku. V cudzej krajine sa treba správať slušne, nenútene a nenápadne, zbytočne na seba neupozorňovať.

No prílišná skromnosť ani plachosť nie sú na mieste. Na druhej strane sa vyvarujte provokatívnych otázok. Najlepšie je neklásť príliš veľa otázok. Vedieť po francúzsky je určite veľkou výhodou, nie však podmienkou vytvárania kontaktov. Francúzi uplatňujú v každodennom živote aj medzi sebou príliš veľa zdvorilosti, čo sa nám môže zdať zbytočné až smiešne. V žiadnom prípade však nie je vhodné komentovať to, naopak, je užitočné prispôsobiť sa. Treba si zvyknúť na to, že každý deň veľakrát poviete: „Ďakujem pekne“, „prepáčte, pane“, „áno, pane“, „nie, pani“ a podobne.

Na obrade

Francúzi sú citliví na stopercentné dodržiavanie etikety. Už z pozvánky by sa malo dať vyčítať, aké oblečenie si na svadbu zvolíte, v akom prostredí a v akom čase sa svadba uskutoční. Vo všeobecnosti sa na svadby chodí v slávnostnom oblečení, u mužov je to oblek, u žien elegantný kostým alebo šaty. Dáma si zladí oblečenie s partnerom. Jedinou dámou v bielom by mala byť nevesta, ktorá má byť najkrajšou ženou dňa. Deti v pubertálnom veku sú pre rodičov často problematicky zvládateľné aj doma, ale vždy sa nájde riešenie. Rodiča si musia uvedomovať, že keď budú spoločne pevne stáť za svojimi rozhodnutiami, vtedy sa to prejaví kvalitatívne aj na výchove detí. Odporúčam pred odchodom na svadbu oboznámiť deti s významom spoločenského bontónu a s jeho dodržiavaním.

Spoločenské stolovanie

Veľmi si dávajte pozor na to, že každý chod sa začína jesť až potom, ako začne jesť hlavný hosť, prípadne hostiteľ, a nie skôr. Na svadbe je hostiteľom svadobný pár a prvá začína jesť nevesta. Ak si neviete rady s nejakým jedlom alebo ovocím, nenápadne pozorujte domácich, ako to zvládajú. Pri jedení si obrúsok dávate na kolená a prí- bor si vyberáte z vonkajšieho kraja, až sa dostanete k tomu, ktorý je úplne najbližšie pri tanieri. Ak vám naservírované jedlo nechutí alebo daný zákusok nemáte rady, trochu sa v ňom „povŕtajte“ a čašník ho neskôr odnesie. Kávu nepite s lyžičkou v šálke. Lyžičku neoblizujte, len ju položte na tanierik.

Veľmi nepríjemné je, keď sa oblejete alebo pofŕkate. Fľaky sa pokúste zakryť a odíďte na toaletu alebo tam, kde si ich môžete odstrániť. Ak nepoznáte zariadenie, kde sa svadba koná, a neviete, kde si môžete očistiť odev, požiadajte o radu, prípadne o pomoc personál. Ak sa vám, v lepšom prípade, podarí škvrnu odstrániť, môžete sa vrátiť medzi ostatných hostí. V horšom prípade bez rozlúčenia odíďte. Ak ide o svadbu na francúzskom vidieku, nech vás neprekvapí, že sa večer po svadbe novomanželom pod okná postavia všetci ich kamaráti a príbuzní, ktorí tlčú lyžicami a naberačkami do prázdnych hrncov, zvonia na zvončeky a pískajú na píšťalky. Neprestanú, kým ich nevesta nepozve ďalej, a neodídu, kým nezjedia a nevypijú všetko, čo nájdu.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?