Tip redakcii
 

Bez jazyka sa nepohnete. Aké metódy ponúkajú školy?

Ešte máte pár dní čas vybrať si jazykovú školu, ktorá vám bude najväčšmi vyhovovať. Aké metódy ponúkajú?

02. októbra 2012, 16:00
Hľadajte si jazykovku, kde lektori vytvárajú priateľskú atmosféru a naučia ľudí bez strachu z chýb hovoriť o bežných veciach. Veď úspech je pochopiť sa.

Hľadajte si jazykovku, kde lektori vytvárajú priateľskú atmosféru a naučia ľudí bez strachu z chýb hovoriť o bežných veciach. Veď úspech je pochopiť sa.

Autor: Profimedia.sk

„Ľudia majú dnes záujem hlavne o metódy, kde sa veľa rozpráva a kde nie sú ,zaťažovaní‘ čítaním a písaním,“ hovorí Lucia Oravcová, spolumajiteľka jazykovej jazykovej školy Excalibur. „Treba si však uvedomiť, že učenie cudzieho jazyka pozostáva z viacerých častí. Viete si predstaviť, že by ste po slovensky rozprávali úplne plynule a vôbec nevedeli čítať a písať?“

Vzorová hodina

Čím sa má riadiť človek pri výbere jazykovky? „Pri výbere by som sa pozerala na spôsob výučby, metódu, referencie, lektorov, dĺžku kurzov, komunikáciu s klientmi, polohu a prístupnosť školy, možnosť ukážkovej hodiny zadarmo. Je dobré porovnať si ceny kurzov v školách, ktoré ponúkajú rovnaký štýl výučby, ale určite to nie je určujúca informácia pri rozhodovaní. Neplatí priama úmera medzi cenou a kvalitou. Ceny závisia od mnohých faktorov, napríklad od počtu študentov, kde individuálne lekcie sú vždy drahšie pri skupinkách siedmich alebo tridsiatich študentov. Čo sa týka učebných materiálov – niektoré jazykovky vyučujú z klasických učebníc, ktoré sa dajú kúpiť v kníhkupectvách, takže presne viete, za koľko sa daná kniha predáva, a teda na nej nič nepreplatíte. Väčšina jazykoviek má však svoje vlastné materiály, ktorých ceny sa pohybujú až do výšky desiatok eur za kus. Pri učebnici za osemdesiat eur by som sa určite zaujímala o to, či sa s ňou bude pracovať na hodine a následne si z nej doma môžem opakovať prebraté učivo,“ radí Lucia Oravcová.

Ktorý certifikát?

Ak vám záleží na certifikáte, ktorý bude mať váhu, zaujímajte sa o TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Patrí medzi najznámejšie doklady, na základe ktorých sa najčastejšie hodnotia úrovne znalosti anglického jazyka. „Je to samostatný test, ktorý môžete spraviť vo viac ako stoosemdesiatich krajinách sveta, dokonca aj cez internet, a neviaže sa s návštevou konkrétnej jazykovej školy. Výsledok testu je platný dva roky,“ hovorí Lucia Oravcová. K ostatným potvrdeniam či osvedčeniam z jazykoviek dodá toľko, že každá škola má právo vystaviť potvrdenie o návšteve či o ukončení ich kurzu, úrovne. Je to však skôr pre osobné potreby študenta, ako príloha k životopisu významnú váhu nemá. Aj tak si vás potenciálny zamestnávateľ z jazyka osobne vyskúša.

Vyberiete si?

Urobili sme si malý prieskum medzi ľuďmi, ktorí sa boria alebo borili so štúdiom jazyka. Tu sú postrehy.

Calllanova metóda

Metóda je založená na otázkach lektora a automatických odpovediach študenta. Nevýhodou je to, že po skončení kurzu majú ľudia často problém s formulovaním otázok a viet všeobecne. Sú totiž zvyknutí len odpovedať na otázky lektora, ktorý im diktuje začiatok odpovede, teda im pomôže s celou gramatikou vety a žiak nerozmýšľa samostatne. Metóda je určená pre pokročilejších študentov na rozšírenie slovnej zásoby.

Metóda Direct

Je veľmi podobná Callanovej, učíte sa formou riadenej konverzácie systémom otázka – odpoveď, pri ktorej ste nútený odpovedať bez dlhého premýšľania nad gramatikou a prekladom. Nevýhodou je takisto fakt, že lektor diktuje značnú časť odpovede, nedá priestor na vlastné myšlienky a celú odpoveď nakoniec po ňom iba zopakujete.

Učenie v hladine alfa

Učíte sa pomocou takzvaných psychowalkmanov, ktoré navodia relaxačnú hladinu alfa. Nahrávky cudzieho jazyka môžete počúvať aj poležiačky. Táto metóda bola veľkým hitom asi pred piatimi rokmi, ale rozprávať po anglicky sa ňou asi naučiť nedá. Cena je pomerne vysoká.

Metóda Berlitz

Metóda stará sto rokov, obohatená o využívanie multimediálnej techniky. Okrem špeciálne vyvinutých učebníc máte k dispozícii audiomateriály aj na doma a sprievodný internetový program. Nič pre tých, čo majú hlbšie do vrecka.

E-learning, dištančné kurzy

Výhodou je nezávislosť, väčšia sloboda a možnosť postupovať vlastným tempom, samostatnosť v učení. Nevýhodou je to, že spätnú väzbu od lektora nedostanete ihneď, niekedy aj po týždni. Ak nie ste disciplinovaní a vytrvalí, asi kurz ani nedokončíte.

Metóda Excalibur English

Metóda EEM je spôsob učenia anglického jazyka priamou konverzačnou metódou. Je určená aj pre úplných začiatočníkov. Študent od prvej hodiny odpovedá na otázky, ale dôraz sa kladie i na vytváranie otázok. Naučí sa samostatne reagovať v rôznych situáciách tvorením vlastných viet. Na domácu úlohu je vždy pár viet na preloženie. Nevýhodou je, že zatiaľ sa vyučuje iba angličtina.

Nebojte sa trapasov

Lektorka Petra Čeřovská (28) prežila svoj jazykový krst ohňom v Amerike. Dnes angličtinu učí iných.

Keď vás hodia do vody v inojazyčnom prostredí, je to najlepšia jazyková škola. „Do Ameriky som prišla so základmi angličtiny. Veľa som zo začiatku pozerala televízor. Filmy, rozprávky, seriály, správy... Veľmi som nerozumela, často mi ušla pointa, ale tešilo ma, keď som pochytila sem-tam slovo alebo frázu. Ani neviem, kedy sa to zlomilo, a odrazu som chápala veľa,“ spomína dnes lektorka v jazykovej škole. Čo ešte pomáha zdolať jazyk?

1. Bavte sa.
S odporom sa ťažko učí. Ak sa potrebujete naučiť bežnú konverzáciu, nájdite si oblasť, ktorá vás baví. „Keď nemáte čas pozerať film, hľadajte na YouTube krátke videá, je to studnica všetkých tém – od zvierat cez šport až po vtipy či módu,“ hovorí Petra. Internet je plný inšpirácií.

2. Nesnažte sa rozumieť každé slovo.
„Ak sa pustíte do článku v novinách alebo v časopise, nestrácajte čas podčiarkovaním každého slovíčka a hľadaním jeho prekladu. Stačí, ak pochopíte, o čo ide. Zapojte fantáziu, veď v reálnej situácii slovník pri sebe mať nebudete.“

3. Využite asociácie.
Mnoho slov si lepšie zapamätáte vďaka nejakej situácii. Rovnako je to aj s hudbou. „Počúvajte obľúbené pesničky, celé frázy sa vám budú spájať s melódiou. Ostanete príjemne prekvapení, keď sa vám odrazu vynorí v pamäti celá veta, keď ju budete potrebovať."

4. Nedajte sa zotročiť gramatikou.
Aj slovíčka sa treba naučiť, aj gramatiku pochopiť, lenže zďaleka neplatí, že ten, kto vyplní v zošite cvičenie bez chyby, bude vedieť zareagovať aj pohotovo v praxi. „Nebojte sa robiť chyby, nesnažte sa vždy spomenúť si na tabuľku v učebnici, radšej použite nesprávny čas v slovese alebo si vystačte len s podstatnými menami, hlavné je vyjadriť sa. Poznám ľudí, ktorí netušia, čo je past simple, ale majú jazyk napočúvaný a v pohode komunikujú.“

5. Hľadajte príležitosti.
„V zahraničí nepremeškajte žiadnu chvíľu, keď môžete hovoriť. Ľudia vonku sú priateľskí, vyhľadávajte kontakt s jazykom, na letiskách, vo vlaku, v obchode. Neschovávajte sa za priateľa, ktorý hovorí lepšie. No a čo? Vybavte niečo aj vy, na vašej úrovni.“ Aj z domáceho kresla sa dá porozprávať s cudzincom, veď načo máme čet a Skype?

6. Myslite a hovorte jednoducho.
Nesnažte sa o zložité vety a komplikované súvetia, ktoré si v duchu budete prekladať zo slovenčiny.

7. Nebojte sa trapasov.
Na hodine v jazykovke sa zocelíte, potom vám bude ľahšie na bojisku. Nebuďte v kŕči, chyby sa odpúšťajú. „Jednej distingvovanej staršej dámy v Amerike som sa v pokuse o zdvorilostný dialóg opýtala: Are you retarded? Jej prekvapený pohľad ma utvrdil v tom, že som niečo pokazila. Opýtala som sa jej totiž: Ste retardovaná? Otázka mala znieť: Are you retired? Ste na dôchodku? Moje faux pas prešla len s úsmevom.“

Autor: ŠARM/Katarína Čulenová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Bez jazyka sa nepohnete. Aké metódy ponúkajú školy?
ŠARM/Katarína Čulenová