Tip redakcii
 

Bojím sa nevery: Kedy hrozí, že vás podvedie

Mám 29 rokov, pred dvomi rokmi sa mi po 5 rokoch rozpadol vzťah. Žili sme spolu 3 roky, no prišla som na to, že priateľ mi klame a podvádza ma. A neurobil to len raz, som si istá. Nebolo to jednoduché, ale zvládla som to. Pred necelým rokom som si našla nového priateľa. Žijeme spolu niečo vyše štyroch mesiacov. Všetko je super, som spokojná, ale... Viem, že má náročnú prácu a aj predtým ostával dlhšie v robote, lenže teraz, čo spolu žijeme, si to nejako začínam brať osobne. Môj expriateľ sa tiež vyhováral na množstvo práce a časom som prišla na to, že ma podvádza.

26. novembra 2012, 12:00
Kedy by ste sa mali báť, že vás podvedie?

Kedy by ste sa mali báť, že vás podvedie?

Autor: Profimedia.sk

Začínam si to skrátka zosobňovať a čakám, že aj terajší ma klame alebo ma podvedie v budúcnosti. A to aj napriek tomu, že na to nemám zatiaľ objektívny dôvod. Bojím sa, že môj strach všetko pokazí. Poraďte mi, ako sa z toho vymotať.

Čitateľka Mirka

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

V nejakej zábavnej relácii v televízii som začula najčastejšiu odpoveď na otázku „Ako spoznáte, že je vám váš partner neverný?“ – „Chodí neskoro z práce domov.“ Preto vaše obavy nie sú nemiestne – naopak, štatisticky to tak vychádza. Platí, že mnohí muži, ktorí prídu neskoro domov, neboli tak dlho v práci. No niektorí aj áno. A myslieť si o tej druhej skupine, že boli neverní, je zbytočné trápenie. A hlavne krivdenie nevinným! Háčik je v tom, že neviete, do ktorej skupiny mužov patrí ten váš.

Naočkovaná nedôverou

Keď ste mali zlú skúsenosť v minulosti, ste zvlášť citlivá na danú vec. Treba si však uvedomiť, že za hriechy predchádzajúceho partnera by nemal pykať ten súčasný. Kým ste podozrievavá k správaniu nového partnera na základe skúseností s bývalým, akoby bol ten, čo zranil a odišiel, významnejší pre vaše nazeranie na svet než ten, čo tam aktuálne je.

Nie, nechcem vás nabádať na naivnú dôverčivosť. Ale na dôveru áno. Veriť, že si váš vzťah váži rovnako ako vy a neverným správaním ho nenaruší. Neriešte problém, ktorý ešte nemáte.

Neverný len sebe

Mnohé ženy vnímajú neveru partnera ako vizitku svojho správania. Samozrejme, kvalita vzťahu závisí od správania oboch partnerov – ale či bude niekto neverný, alebo nie, je predovšetkým záležitosť nastavenia jeho individuálnych hodnôt, vzorcov, zrelosti. Poznáte tie páry, pravda, Mirka. Ona je riadna xantipa, ale on pri nej zostáva, lebo je to správny chlap. A hlavne vie, lebo má dobre nastavenú optiku a hodnoty, vidieť v tej bosorke mnoho krásnych, cenných čŕt. A mimochodom, „byť neverný“... mne samej dobre padlo počuť na jednom seminári, že partneri vlastne nemôžu byť neverní jeden druhému.

Áno, v bežnom jazyku to tak hovoríme. Ale v skutočnosti je neverník neverný svojmu vzťahu, neverný sebe. A sám sebe kazí šancu na dobrý vzťah, keď sa správa nedôveryhodne. Kde nie je medzi partnermi dôvera, nie je vzťah – len nejaká napodobenina partnerstva. Kde si ľudia nedávajú a nezaslúžia dôveru, žijú osamelo, hoci by boli pri sebe aj štyridsať rokov.

Prečo sa bojíte?

Mirka, aký typ mužov sa vám páči? Čo majú títo dvaja spoločné? Deje sa v tomto vzťahu niečo, čo vás zneisťuje, čo sa dialo aj v predchádzajúcom a možno aj v dávnejšej minulosti a aj s inými ľuďmi? Je vaša neistota spojená len s touto párovou oblasťou alebo je vašou bežnou súčasťou? Najviac neistôt si nazbierame v detstve, keď sme ešte najzraniteľnejší.

Preskúmajte si svoje detské obavy, priraďte ich k správnym ľuďom a správnym časom. Napríklad deti rozvedených rodičov majú veľký strach z opustenia. A keď sa vám budú miešať do súčasného dospelého partnerského vzťahu, povedzte im jednoznačne: „Ale toto sem nepatrí!“

Odlíšte dôležité od maličkostí

Žiadna žena si nemôže byť istá, či jej partner bude celý život verný. Ale môže pozorovať, ako plní sľuby, ako si váži svoje slovo, ako zvláda stres, koľko energie investuje do spoločne stráveného času, ako sa správa, keď vo výnimočnej situácii potrebuje partnerka oporu. Poznala som jedného vysokoškolského učiteľa, starého pána, ale vždy dobre naladeného, vtipkujúceho, usmiateho. Zlé jazyky o ňom klebetili, že nadŕža dievčatám na skúškach a on to rád o sebe prezrádzal a hovoril, že je mu ľúto každého chlapa, ktorý sa nad tým pozastavuje.

Keď chodila k nemu domov jedna študentka konzultovať diplomovku, spoznala jeho manželku a vravela nám, že krajší, súdržnejší pár nikdy nevidela. Ako spolu hovorili, sedeli, smiali sa, vážili si jeden druhého v reči. Mirka, polievka sa pozná jedením. Najdôležitejšie je, ako sa k vám váš priateľ správa, keď ste spolu, ako sa na neho dá spoľahnúť. Bolo by nerozumné trápiť sa za to, ako zle sa veci môžu vyvinúť, keď momentálna realita dáva dôvod na spokojnosť.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Bojím sa nevery: Kedy hrozí, že vás podvedie
Báječná žena