Tip redakcii
 

Bojíte sa šéfa? Možno za to môže váš otec!

Myslím, že som normálna pracujúca žena, mám však jeden vážny problém. Mám až príliš veľký rešpekt pred autoritami a je úplne jedno, či je to majster v práci, kňaz alebo človek s nejakým postavením. Neviem sa uvoľniť, nedokážem povedať svoj názor ani sa zasmiať.

29. októbra 2012, 12:00
Máte problém so šéfom? Hľadajte príčiny aj vo vzťahoch s rodičmi.

Máte problém so šéfom? Hľadajte príčiny aj vo vzťahoch s rodičmi.

Autor: profimedia.sk

A už vôbec nie som schopná povedať niečo vtipné tak, aby to nevyzeralo, ako keby som danú osobu urážala alebo nerešpektovala. Kolegyne si s nadriadeným tykajú, chodia s ním na cigaretu a ja nedokážem zo seba vysúkať ani jednu poriadnu vetu. Poraďte mi, čo s tým?

čitateľka Ľubka

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Dobre vám môžu poslúžiť staré známe trápnosti. Napríklad, že si predstavíte šéfa v nejakej chúlostivej situácii, hoci aj na záchode so spustenými nohavicami. Niektorým ľuďom to vraj celkom dobre funguje. Alebo si dajte tú robotu a cieľavedome na svojom nadriadenom nájdite nejakú chybičku, ktorej by ste sa mohli zachytiť, keby ste padali do okúzlenia a strácali chladnú hlavu. Zároveň si nezabudnite pripomenúť tú časť svojho tela a osobnosti, ktorú považujete za najzaujímavejšiu – pekné zuby, sympatický úsmev, dobroprajnosť... Veď predsa aj vy za niečo stojíte.

Dýchaj, dievča!

Úzkosť je emócia bez vzduchu. Teda, ak sa dodýchate, úzkosť cítiť nebudete. Vedome pri kontakte s autoritou dýchajte dva-trikrát zhlboka nádych aj výdych a potom pekne pravidelne, primerane hlboko. Prípadne si pomôžte počítaním. Najprv trikrát nádych na päť, výdych na päť a potom minimálne nádych na tri, výdych na tri. Ľudia sa často vysmievajú tejto rade, znižujú jej vážnosť a hovoria, že dýcha za nich predsa nevedomie, bez potreby sústredenia – a spánok je dobrý dôkaz. A potom, keď sa ich uprostred prezentácie opýtate – ako dýchate? – s priškrteným hrdlom odpovedia: „Neviem, asi zle, pretože lapám po vzduchu.“

Dávajte si preto záležať, aby ste mali vždy v kontakte so „šéfstvom“ dosť vzduchu. Lebo kam chodí slnko, tam nechodí lekár, a kde je dosť vzduchu, nezmestí sa už úzkosť.

Ako to máte s otcom?

Ak váš ocko nemal trpezlivosť, láskavosť, pochopenie, nie div, že sa obávate opakovaného strápnenia pred ďalšou „nepriateľskou“ autoritou vo vašom živote. Na vzťah s autoritou nás do veľkej miery pripraví vzťah s otcom v detstve. Prísni nemilosrdní otcovia vystrašia deti natoľko, že aj keď vyrastú, boja sa odmietnutia, strápnenia, ohrozenia od kohokoľvek, kto sa zdá nadradený v hierarchii. Netreba zdôrazňovať, že v prevažnej väčšine prípadov autority, ktorých sa bojíte, nie sú voči vám nepriateľsky naladené. Len máte tak nastavené očakávanie a prežívate strach z toho, že príde rana. Svet je raz taký, ľudia ho považujú za nebezpečné a ohrozujúce miesto. Nie je to pravda, ale človek so zlou skúsenosťou z detstva len ťažko zmení presvedčenie.

Oddeľte pozíciu od človeka

Uvedomte si, že kritika je nepríjemná, ale existenčne vás neohrozí.

Do určitej miery je strach užitočný, pomáha vám prežiť. Ale strach povedať šéfovi: „Dobré ráno, ako sa máte?“ vám nie je na nič dobrý. Nerozmaznávajte si ho!

Oddeľte pozíciu od človeka! V hierarchii organizácie je váš nadriadený oprávnený posudzovať vaše pracovné správanie, dávať odmeny a tresty. Ale ako človek, mimo pracovného času, je ľudskou bytosťou rovnakej sily, významu a hodnoty ako vy.

Oddeľte vzťah od výkonu! Uvedomte si, že keď vám niekto okomentuje dobre alebo zle odvedenú prácu, týka sa to iba a len tej práce, nie vás ako osoby. Keď sa šéfovi nepáči nejaký konkrétny výkon, stále popritom platí, že vzťah môže zostať pozitívny. Napríklad: „Vážim si ťa ako poctivú odborníčku, ale do tejto správy, prosím, doplň zopár chýbajúcich údajov.“

Autor: Báječná žena

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Bojíte sa šéfa? Možno za to môže váš otec!
Báječná žena