Tip redakcii
 

Chystáte sa ručiť?

Skôr než podpíšete úverovú zmluvu ako ručiteľ či spoludlžník, mali by ste si ten krok dobre premyslieť.

11. februára 2012, 09:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Stres, naliehanie, časová tieseň a slzy v očiach blízkeho, ktorý súrne potrebuje peniaze, nie sú pri rozhodovaní o tom, či mu pôjdete ručiť, práve najlepšími radcami. Neberte to na ľahkú váhu. Váš podpis na úverovej zmluve je zaväzujúci a môže vám poriadne skomplikovať život. Ak dlžník nebude schopný pôžičku splácať, táto povinnosť prejde na vás. Nebude to priveľká záťaž pre váš rozpočet?

Kto je kto

„Pojmy ručiteľ a spoludlžník sa často stotožňujú alebo zamieňajú,“ upozorňuje Veronika Slišková, právnička spoločnosti Provident Financial. Nie je to však to isté.

Ručiteľ – pre banku ste jedna z možností zabezpečenia záväzku, preto čakajte rovnaké skúmanie vašich možností splácať pôžičku ako pri dlžníkovi. Banka pri ručení berie do úvahy iba príjmy žiadateľa o úver, vy ako ručiteľ preberáte záväzok, že ak žiadateľ nebude schopný úver splácať, vezmete túto povinnosť na seba. Ak sa to stane, môžete si spätne uplatniť nárok na to, čo ste splácali. Obchodný zákonník pripúšťa aj možnosť viacerých ručiteľov, v prípade nesplácania záväzku hlavným dlžníkom však osloví len jedného.

Spoludlžník – ste priamym dlžníkom a máte rovnaké postavenie ako dlžník. Pri poskytnutí úveru vstupujete ako spoludlžník s dlžníkom do zmluvného vzťahu – teda ste obaja rovnako zodpovední za splatenie celého dlhu. Dlh môže banka žiadať od ktoréhokoľvek z vás. Ak si jeden povinnosť splatenia splní, pre druhého zaniká. Ten, kto dlh zaplatil, si potom môže u toho druhého vymáhať dohodnutú časť dlhu, ktorú vlastne zaplatil za neho. Preto je vhodné, aby ste sa písomne dohodli, kto a akým podielom bude za dlh zodpovedať. Ak sa nedohodnete, podiely na dlhu sa rozdelia na rovnakú časť. Existuje aj možnosť viacerých spoludlžníkov – vtedy banka rozdelí dlh na viacero samostatných dlhov, každý splatí len svoju časť. Nesplatené časti si banka nárokuje od tých, ktorí si svoj záväzok nesplnili.

Beriete na seba záväzky

Peniaze už dokázali zničiť veľa kamarátstiev aj rozhádať mnohé rodiny. Ste ochotná toto riziko podstúpiť? Nie ste povinná ručiť za niečie záväzky a druhá strana by vaše rozhodnutie mala rešpektovať, nie pokúšať sa o citový nátlak či nebodaj vyhrážanie. Ak ste sa rozhodli, že ručiť pôjdete, uvedomte si, že ak dlžník nebude schopný záväzok splácať, banka sa obráti priamo na vás. A vy máte pomerne málo možností, ako sa brániť. Chcete sa s bankou súdiť? Ručitelia zväčša podobné spory prehrávajú. Veriteľovi, teda banke, stačí na súde preukázať existenciu pohľadávky, ručiteľský záväzok a výzvy na plnenie, ktoré dlžník dostal.

Môžete sa brániť?

Svoj ručiteľský záväzok len tak ľahko nezrušíte, lebo závisí od hlavného záväzku. Vaše ručenie môže zaniknúť v prvom rade vtedy, ak človek, ktorému ručíte, splní všetky svoje povinnosti a záväzky. Existuje síce možnosť, že sa svojho ručiteľského bremena zbavíte na základe dohody s veriteľom, teda bankou, ale stáva sa naozaj zriedkavo, že podobnej žiadosti banka vyhovie. Väčšmi jej vyhovuje istota, že ak dlžník neuhrádza svoje splátky, má sa na koho obrátiť. Na druhej strane, môžete sa brániť. Ak máte voči veriteľovi aj z pohľadu dlžníka nejaké námietky, napríklad vo veci premlčania, alebo pocit, že práve finančná inštitúcia zavinila, že pohľadávku dlžník nemohol splatiť.

Nie ste iba záloha

Ak si myslíte, že banka sa bude snažiť využiť všetky možné prostriedky, ako získať peniaze od dlžníka, a vás ako ručiteľa si nechá len v zálohe, mýlite sa. Stačí, aby dlžníka na zaplatenie dlhu písomne vyzvala, ak sa však nebude mať k plneniu svojich záväzkov, banka sa môže obrátiť hneď na vás. V praxi je to tak, že finančná inštitúcia sa obráti na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu či so žalobou zároveň proti dlžníkovi aj proti ručiteľovi.

Myslite na seba

Rozhodli ste sa pomôcť priateľovi a chystáte sa mu ručiť?

  • Zvážte, o akú sumu ide a na ako dlho budete banke zaviazaná. Po celý ten čas bude nad vami visieť hrozba, že celý dlh či jeho časť prejde na vás!
  • Tým, že sa stanete ručiteľom a časom sama požiadate o úver, sa vaše šance na jeho získanie znižujú.
  • Úver platíte aj vtedy, ak dlžník zomrie a záväzok za neho nepreberie niekto z rodiny.
  • Ak budete musieť splácať dlh, za ktorý ručíte, odkladajte si o tom potvrdenia.
  • Chcete od zmluvy odstúpiť? Musí s tým súhlasiť banka aj dlžník. Ten však bude za vás musieť nájsť náhradu.

Autor: Báječná žena/ Alena Jurisová, Marcela Martinková

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Chystáte sa ručiť?
Báječná žena/ Alena Jurisová
Marcela Martinková