Tip redakcii
 

Čo robiť, ak sa vaše dieťa v noci pocikáva

Vy máte rodičovský problém, my nájdeme riešenie!

23. októbra 2012, 16:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Shutterstock

Môj syn má tri a pol roka. Chcela som ho zapísať do škôlky, no pred spaním mu ešte dávam plienky, lebo keď zaspí, pomočuje sa. Cez deň sa pýta alebo ide sám na WC, teda je to v poriadku. Je to choroba? Do akého veku je takýto stav normálny? Mám vyhľadať nejakú odbornú pomoc? Myslíte, že mám nárok na nejakú finančnú výpomoc od štátu, ak sa syn pomočuje? Jana, okres Galanta

Radí Mária Herdická, klinická psychologička, Detská psychologická ambulancia, Prešov: 

Osvojovanie hygienických návykov, medzi ktoré patrí aj močenie, má u každého dieťaťa svoje individuálne tempo. Niektoré deti sú schopné udržiavať čistotu už vo veku osemnásť mesiacov až dva roky, iné vo veku tri a pol až štyri roky, pričom hranica normy pre nočné pomočovanie je vek päť rokov. Pri vedomej kontrole močenia, teda pri vnímaní potreby vymočiť sa, platí, že tento návyk sa musí vytvoriť najprv počas dňa a zhruba o pol roka až o rok potom aj v noci, prípadne počas popoludňajšieho spánku. Vedomá kontrola močenia v spánku znamená, že dieťa je schopné vnímať tlak naplneného močového mechúra a samostatne sa na tento podnet prebudiť.

Nie je to choroba

O nočnom pomočovaní ako o chorobe hovoríme vtedy, keď dieťa po dovŕšení piateho roku neostane v noci suché. Vtedy je už potrebné požiadať detského lekára o základné vyšetrenia a o odoslanie dieťaťa na ďalšie odborné vyšetrenia – nefrologické, urologické, neurologické a psychologické, pretože príčinou môžu byť chorobné zmeny v močových cestách, ochorenie obličiek, vývinové alebo v priebehu života získané poškodenie nervového systému, chyby vo výchove s navodením porúch duševnej rovnováhy a podobne. U väčšiny detí sa však do piateho roku tento návyk vytvorí. Z toho vyplýva aj moja odpoveď na vašu otázku, týkajúcu sa finančnej podpory pri pomočovaní. Keďže v jeho veku ešte nejde o chorobu, nárok na príspevok na plienky nevzniká.

Buďte mu oporou Existujú zásady, ktoré je potrebné dodržiavať u dieťaťa s nočným pomočovaním, napríklad nepodávať mu už od obeda potravu s vyšším podielom vody. Asi jeden až jedn a pol hodiny pred spaním mu neponúkajte tekutiny, pitný režim sústreďte do dopoludňajších hodín, s výnimkou veľkých horúčav. Pred spaním ho nerozptyľujte a nerozrušujte hlučnou hrou, vzrušujúcimi rozprávkami ani sledovaním televízie. Nedávajte mu na noc plienky, pretože podvedome podporujú pomočenie. Radšej položte pod prestieradlo gumenú podložku alebo gumenú plienku. Zo psychologického hľadiska je veľmi dôležitý aj váš prístup k synovi, vaša trpezlivosť, takt, podpora, pochvala, vytváranie pokojného a harmonického rodinného prostredia, dostatok lásky, pozornosti a času venovaného dieťaťu. Nepoužívajte kritiku, posmech, napomínanie, vyhrážky, zastrašovanie, tresty, porovnávanie so súrodencami či s inými deťmi.

Budenie zo spánku

Čo sa týka budenia na močenie počas noci, tu sa názory odborníkov líšia, pretože budenie nevedie k odstráneniu pomočovania a problémy spôsobuje aj samotné prebúdzanie dieťaťa. To by malo byť úplne zobudené, aby si akt močenia uvedomilo. Práve toto je niekedy ťažké dosiahnuť. Podľa môjho názoru je prijateľné, aj keď je dieťa iba v polospánku a takto sa vymočí do nočníka alebo do záchoda. Vďaka tomu sa ráno zobudí v suchej posteli, čo znamená príjemné prebudenie do nového dňa. A aj pre mamičku je to menej práce s posteľnou bielizňou, no týka sa to najmä menších detí, u starších vyžadujeme v tejto veci samostatnosť. Vhodná chvíľa na prebudenie dieťaťa v noci je čas, keď javí známky nepokoja, prehadzuje sa na posteli, vzdychá, rozpráva, ťahá si pyžamo. Tento prístup si však vyžaduje sledovanie dieťaťa počas celej noci, čo je pre rodičov náročné, lebo nepokojné fázy spánku sa môžu v priebehu jednej noci opakovať. Preto sa odporúča aj iný prístup, prebudiť dieťa o jednu, dve hodiny po zaspaní alebo ho prebudiť kedykoľvek pred polnocou.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Čo robiť, ak sa vaše dieťa v noci pocikáva
Báječná žena