Tip redakcii
 

Dcérka sa pocikáva pre hádky s manželom

V našom 9-ročnom manželstve sa koncom minulého roka objavili problémy a hádky. Trápi ma však naša takmer šesťročná dcérka. Začala sa cez deň pocikávať. V poslednom čase za mnou príde hádam každý deň s tým, že má trocha mokré nohavičky. Som mierny človek, nehreším ju, pomôžem jej osprchovať sa a prezliecť. Ale tuším, že prežíva stres. Som smutná z toho, ako sa nám rozpadá rodina, aj z toho, že sa to bolestivo nedotýka iba nás dvoch, ale aj dcérky. Pomohol by jej psychológ? Zuzana, Bratislava

09. marca 2012, 10:00

Čo na to Radí Lýdia Adamcová, psychologička?

Jednoznačne áno a nielen jej, prelínajú sa tu totiž dva okruhy problémov, partnerský vzťah vás ako rodičov a téma vášho dieťaťa. Treba ich však riešiť spoločne, pretože sú to spojené nádoby. Dieťa sa narodí z lásky medzi dvoma ľuďmi – jeho rodičmi – a energia tohto citu ho sprevádza celý život. Každé dieťa potrebuje matku a otca, ale to, čo je preň najdôležitejšie, je kvalita ich vzťahu. Aj vaša dcéra túto lásku cítila a zrazu sa jej stráca. Namiesto toho cíti matku, ktorá prežíva bolesť, smútok, strach.

Cíti aj otca, ktorý možno prežíva hnev či bezradnosť. Toto všetko býva zvyčajne zakryté akousi pretvárkou, len aby sa neublížilo dieťaťu. Dcéra však cíti pravdivú realitu a je zneistená tým, čo vidí. Buďte k nej úprimná. Akceptujte jej, ale aj svoje pocity, buďte spolu smutné, poplačte si. Nechajte, nech uvoľní svoje skrývané pocity, buďte s ňou, dajte jej určitú reálnu víziu. To je prirodzený spôsob hojenia citových rán. Žiadnou pretvárkou ich nevyliečite.

Vysvetľujte cez príbeh

Detskej duši rečou dospelého nevysvetlíte takú ťažkú tému, akou je rozchod rodičov. Vytvorte pre ňu krásnu rozprávku, príbeh, kde sa bude prelínať vaša téma aj s riešením a dobrým koncom, s ktorým vám ona sama môže pomôcť. Nezaťahujte ju však do svojich partnerských problémov, oddeľte partnerstvo od rodičovstva. Ako partneri sa môžete rozísť, rodičovstvo je však nerozdeliteľné. V tejto situácii vaša dcéra cíti hlboko existenčný strach a ako každý strach, aj tento spúšťa stresové prežívanie, ktoré ovplyvňuje celkový psychický a zdravotný stav dieťaťa.

Pocikávanie je jej prosbou, výkrikom, pretože sa stalo niečo, čo ona nevie ovplyvniť ani ovládať. Vnímajte to aj pozitívne, máte totiž signál, čo sa v jej hlbokom podvedomí deje, a máte možnosť to riešiť. Začnite sebou, vy ste jej vzorom aj v tom, ako prekonávať záťažové situácie, a keď tou cestou prejdete, nájdete vo svojom vnútri svoju sebaistú a silnú ženskú podstatu. Riešiť iba samostatné pomočovanie, napríklad liekmi, môže byť efektívne, ale strach, napätie, úzkosť sa neskôr zvyčajne znova objavia, len v inej podobe, napríklad ako bolesti bruška, časté ochorenia, tiky, zajakavosť, neschopnosť sústrediť sa v škole, detské depresie či poruchy správania.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Dcérka sa pocikáva pre hádky s manželom
Báječná žena/ Sylvia Dernářová