Dátum: Štvrtok 19.01.2017 Dnes oslavuje:

Drahomíra Zajtra: Dalibor

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Dcérka sa pocikáva pre hádky s manželom

Zdroj: Báječná žena/ Sylvia Dernářová 09. marca 2012, 10:00

V našom 9-ročnom manželstve sa koncom minulého roka objavili problémy a hádky. Trápi ma však naša takmer šesťročná dcérka. Začala sa cez deň pocikávať. V poslednom čase za mnou príde hádam každý deň s tým, že má trocha mokré nohavičky. Som mierny človek, nehreším ju, pomôžem jej osprchovať sa a prezliecť. Ale tuším, že prežíva stres. Som smutná z toho, ako sa nám rozpadá rodina, aj z toho, že sa to bolestivo nedotýka iba nás dvoch, ale aj dcérky. Pomohol by jej psychológ? Zuzana, Bratislava

Čo na to Radí Lýdia Adamcová, psychologička?

Jednoznačne áno a nielen jej, prelínajú sa tu totiž dva okruhy problémov, partnerský vzťah vás ako rodičov a téma vášho dieťaťa. Treba ich však riešiť spoločne, pretože sú to spojené nádoby. Dieťa sa narodí z lásky medzi dvoma ľuďmi – jeho rodičmi – a energia tohto citu ho sprevádza celý život. Každé dieťa potrebuje matku a otca, ale to, čo je preň najdôležitejšie, je kvalita ich vzťahu. Aj vaša dcéra túto lásku cítila a zrazu sa jej stráca. Namiesto toho cíti matku, ktorá prežíva bolesť, smútok, strach.

Cíti aj otca, ktorý možno prežíva hnev či bezradnosť. Toto všetko býva zvyčajne zakryté akousi pretvárkou, len aby sa neublížilo dieťaťu. Dcéra však cíti pravdivú realitu a je zneistená tým, čo vidí. Buďte k nej úprimná. Akceptujte jej, ale aj svoje pocity, buďte spolu smutné, poplačte si. Nechajte, nech uvoľní svoje skrývané pocity, buďte s ňou, dajte jej určitú reálnu víziu. To je prirodzený spôsob hojenia citových rán. Žiadnou pretvárkou ich nevyliečite.

Vysvetľujte cez príbeh

Detskej duši rečou dospelého nevysvetlíte takú ťažkú tému, akou je rozchod rodičov. Vytvorte pre ňu krásnu rozprávku, príbeh, kde sa bude prelínať vaša téma aj s riešením a dobrým koncom, s ktorým vám ona sama môže pomôcť. Nezaťahujte ju však do svojich partnerských problémov, oddeľte partnerstvo od rodičovstva. Ako partneri sa môžete rozísť, rodičovstvo je však nerozdeliteľné. V tejto situácii vaša dcéra cíti hlboko existenčný strach a ako každý strach, aj tento spúšťa stresové prežívanie, ktoré ovplyvňuje celkový psychický a zdravotný stav dieťaťa.

Pocikávanie je jej prosbou, výkrikom, pretože sa stalo niečo, čo ona nevie ovplyvniť ani ovládať. Vnímajte to aj pozitívne, máte totiž signál, čo sa v jej hlbokom podvedomí deje, a máte možnosť to riešiť. Začnite sebou, vy ste jej vzorom aj v tom, ako prekonávať záťažové situácie, a keď tou cestou prejdete, nájdete vo svojom vnútri svoju sebaistú a silnú ženskú podstatu. Riešiť iba samostatné pomočovanie, napríklad liekmi, môže byť efektívne, ale strach, napätie, úzkosť sa neskôr zvyčajne znova objavia, len v inej podobe, napríklad ako bolesti bruška, časté ochorenia, tiky, zajakavosť, neschopnosť sústrediť sa v škole, detské depresie či poruchy správania. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!