Tip redakcii
 

Dcérka sa pocikáva pre hádky s manželom

V našom 9-ročnom manželstve sa koncom minulého roka objavili problémy a hádky. Trápi ma však naša takmer šesťročná dcérka. Začala sa cez deň pocikávať. V poslednom čase za mnou príde hádam každý deň s tým, že má trocha mokré nohavičky. Som mierny človek, nehreším ju, pomôžem jej osprchovať sa a prezliecť. Ale tuším, že prežíva stres. Som smutná z toho, ako sa nám rozpadá rodina, aj z toho, že sa to bolestivo nedotýka iba nás dvoch, ale aj dcérky. Pomohol by jej psychológ? Zuzana, Bratislava

09. marca 2012, 10:00

Čo na to Radí Lýdia Adamcová, psychologička?

Jednoznačne áno a nielen jej, prelínajú sa tu totiž dva okruhy problémov, partnerský vzťah vás ako rodičov a téma vášho dieťaťa. Treba ich však riešiť spoločne, pretože sú to spojené nádoby. Dieťa sa narodí z lásky medzi dvoma ľuďmi – jeho rodičmi – a energia tohto citu ho sprevádza celý život. Každé dieťa potrebuje matku a otca, ale to, čo je preň najdôležitejšie, je kvalita ich vzťahu. Aj vaša dcéra túto lásku cítila a zrazu sa jej stráca. Namiesto toho cíti matku, ktorá prežíva bolesť, smútok, strach.

Cíti aj otca, ktorý možno prežíva hnev či bezradnosť. Toto všetko býva zvyčajne zakryté akousi pretvárkou, len aby sa neublížilo dieťaťu. Dcéra však cíti pravdivú realitu a je zneistená tým, čo vidí. Buďte k nej úprimná. Akceptujte jej, ale aj svoje pocity, buďte spolu smutné, poplačte si. Nechajte, nech uvoľní svoje skrývané pocity, buďte s ňou, dajte jej určitú reálnu víziu. To je prirodzený spôsob hojenia citových rán. Žiadnou pretvárkou ich nevyliečite.

Vysvetľujte cez príbeh

Detskej duši rečou dospelého nevysvetlíte takú ťažkú tému, akou je rozchod rodičov. Vytvorte pre ňu krásnu rozprávku, príbeh, kde sa bude prelínať vaša téma aj s riešením a dobrým koncom, s ktorým vám ona sama môže pomôcť. Nezaťahujte ju však do svojich partnerských problémov, oddeľte partnerstvo od rodičovstva. Ako partneri sa môžete rozísť, rodičovstvo je však nerozdeliteľné. V tejto situácii vaša dcéra cíti hlboko existenčný strach a ako každý strach, aj tento spúšťa stresové prežívanie, ktoré ovplyvňuje celkový psychický a zdravotný stav dieťaťa.

Pocikávanie je jej prosbou, výkrikom, pretože sa stalo niečo, čo ona nevie ovplyvniť ani ovládať. Vnímajte to aj pozitívne, máte totiž signál, čo sa v jej hlbokom podvedomí deje, a máte možnosť to riešiť. Začnite sebou, vy ste jej vzorom aj v tom, ako prekonávať záťažové situácie, a keď tou cestou prejdete, nájdete vo svojom vnútri svoju sebaistú a silnú ženskú podstatu. Riešiť iba samostatné pomočovanie, napríklad liekmi, môže byť efektívne, ale strach, napätie, úzkosť sa neskôr zvyčajne znova objavia, len v inej podobe, napríklad ako bolesti bruška, časté ochorenia, tiky, zajakavosť, neschopnosť sústrediť sa v škole, detské depresie či poruchy správania.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová
 


 

Vaše diétne tipy

FOTO: Takúto postavu ešte nemala! Zuzana Plačková sa zaťala a zhodila 14 kíl

Hviezda nákupných maniačok priznala, že prvý mesiac sa nedotkla ani len...
 

Bez celulitídy aj po štyridsiatke. Silvia Lakatošová pozná recept, ako na to

Silvia Lakatošová hovorí, že za to, ako vyzerá, nemôžu dobré gény. Po dvoch...
 

Fit pred letom: Voňavé chudnutie

Aj vás trápia kilá navyše po dlhej a chladnej zime? Dá sa to vyriešiť jednoducho...
 

Prečo tieto ženy vyzerajú božsky? Pijú olej a jedia vývar z kostí

Už roky majú náš obdiv, páči sa nám ich postava aj pokožka. Skúste dať na ich...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?